שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מספידים את וינרוט: "מוח מזהיר עם לב רחום וחנון"

  "אבא, חששת שהמחלה תיקח ממך צלם אנוש - אבל הוא הוכפל", אמר בנו של עו"ד יעקב וינרוט, שנפטר מסרטן בגיל 71. הרב לאו אמר בטקס ההספדים במרפסת הבית ברמת גן: "לא רבים יודעים על וינרוט הנותן בסתר". ראש ישיבת פוניבז': "הוא היה גדול בתורה"

   

  טקס ההספדים לעו"ד יעקב וינרוט    (צילום: מתן טורקיה )

  טקס ההספדים לעו"ד יעקב וינרוט    (צילום: מתן טורקיה )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לקראת הלווייתו של עו"ד יעקב וינרוט אחר הצהריים (יום ג') בנתניה, התקיים סמוך לביתו ברמת גן טקס קריאת הספדים בהשתתפות עשרות בני משפחה, מכרים וקולגות, בהם השרים איילת שקד ואריה דרעי, ח"כ רויטל סוויד, שותפו עו"ד עמית חדד, הרב הראשי לשעבר ישראל מאיר לאו ועו"ד דוד שמרון.  

   

  וינרוט מת הבוקר מסרטן והוא בן 71. הבן, הרב יחיאל ויינרוט, ספד לאביו בטקס: "סליחה אבא היקר, סליחה מכל הנוכחים שההספד יהיה קצר. אני פשוט מתקשה למצוא את המילים שיכולות להכיל את גודל הדמות, את המשמעות, את המראות שחולפים בלי סדר. התפקיד של כל אחד בעולם הוא לשאוף להגיע להשגות גבוהות, לשאוף למעלה. מצד שני, לא לשכוח לראות את הזולת, את השיתוף. לשלב את שני אלה. זה התיאור הכי מתאים לך אבא. כשהכל התחיל אמרת כמה פעמים שאתה לא כל כך חושש מהמוות עצמו. אתה חושש שהמחלה תיטול ממך צלם אנוש. אני רוצה להגיד לך אבא שלא רק שלא לקח ממך צלם אנוש, זה הכפיל אותו פי כמה וכמה. כולנו זכינו לראות מהי רגישות לזולת במצבים הכי קשים".

   

  הבן דובי וינרט הוסיף: "אני מרגיש מגוחך לגמרי להספיד את אבא שלי. לא רק בגלל העובדה שהוא נפטר בגיל כל כך צעיר. איבדתי את אשתי חני השנה. היא כתבה פעם לאבא שלי: 'לחמי יעקב, שנפשו עצומה, מעבר למה שגוף יכול להכיל'. הפער הזה גזר עליו בדידות וצער. זה היה אבא. הוא אף פעם לא ישב בשלווה, הוא לא חיפש את זה. הוא היה איש גדול מדי בשביל לשבת בשלווה. זה לא בן אדם רגיל שנפטר היום, זה אדם ענק שנפטר היום". 

  הרב מאיר לאו הספקים בביתו של עו
  הרב ישראל מאיר לאו(צילום: מוטי קמחי)

  עו
  עו"ד יעקב וינרוט(צילום: ישראל ברדוגו )

  יחיאל וינרוט הספדים בביתו של עו
  הבן יחיאל וינרוט (צילום: מוטי קמחי)

  איילת שקד ורויטל סוויד (צילום: מוטי קמחי)
  השרה איילת שקד וח"כ רויטל סוויד(צילום: מוטי קמחי)

  הבן עו"ד שמואל וינרוט: "אבא היה איש משפחה ואהב כל נכד, כל נין וכל חיוך של בן משפחה. היה עסוק בעבודה ובתורה אבל תמיד היה לו זמן בשבילנו. לאבא היתה גם משפחה מסוג אחר. הוא השאיר את אמא אלמנה ואותנו יתומים, אבל השאיר עוד יתומים שעזר להם בגופו ובממונו באהבה רבה. חווית הילדות שלנו זה ללכת בבני ברק ועצרו אותנו אנשים שאמרו 'תגיד תודה לאבא'. כשאמרנו לו הוא לא אמר מילה. הוא עזר לכל כך הרבה אנשים.

   

  "אבא היה נדלק באמת כשהוא למד תורה. הוא שלט בזה בגלל הכישרון אבל גם בגלל שהיה מתלהב כמו נער צעיר מכל סוגייה. אי אפשר לזייף את זה. זה אמיתי. אבא היחיד שיכל להגיש עומקים נוספים בתורה על מדע וספרות. בשיעור האחרון של אבא הייתי צריך להחזיק אותו. נגמר החמצן והוא המשיך. הוא שאל 'איך הילדים יזכרו אותי? חלש ורזה ובקושי זז?'. אמרתי לו שהוא ממשיך, עובד ויוצר עד הסוף".

  דוד שמרון מגיע לביתו של עו
  דוד שמרון מגיע לטקס ההספדים(צילום: מוטי קמחי)

  הרב לאו אמר בטקס: "לפני שנים רבות נכנס בחור בן 17 לביתו של חמי, הרב יצחק פרנקל זצ"ל, בשכונת פלורנטין. בא כבחור בפוניבז' להיבחן על שולחן ערוך לקבל הסמכה לרבנות. הרב פרנקל היה יושב עם צעירים כאלה חצי שעה-שעה. הם ישבו בחדר הספרים שלוש שעות. אחרי זה הצעיר הזה יצא וחמותי הרבנית שאלה את הרב, 'יצחק, מה זה היה כל כך הרבה זמן ישבת עם הבחורצ'יק הזה?'. הוא אמר לה 'תרשמי בפנייך, מהחדר הזה יצא גאון אמיתי'.

   

  "כולם יודעים על יעקב וינרוט הפרקליט הגדול, אבל לא רבים יודעים על החברותא של ראש ישיבת פוניבז', ופחות יודעים על יעקב וינרוט כנותן בסתר למוסדות וארגונים. קשה לדעת מה קדם למה: המוח המזהיר שאין שני לו או הלב האדיר שהיה חנון ורחום. יעקב וינרוט היה צדיק ואדם גדול".

  עו

  ראש ישיבת פוניבז' בבני ברק, הרב ברוך דב פוברסקי, חברותא לשעבר של וינרוט, ספד כשהוא ממרר בבכי: "היה לך לב זהב. צר לי עלייך, נעמת לי מאוד. הנפש שלו הייתה תורה. יענקל'ה היה תורה וגדולה במקום אחד. אם הייתה בעיה בבית או צרה - הייתי מזעיק אותו ללמוד קצת תורה. הוא היה יחיד בדורו ואני אומר למשפחתו: אני יודע דברים שהם לא יודעים. החסדים שלו גדולים ולא רגילים. הקב"ה לוקח כשהוא צריך לקחת. השם נתן והשם לקח. לאן הוא לקח אותו? אליו אל כיסא הכבוד. אנחנו כאן בוכים ומתאבלים ובשמיים הוא שש ושמח".

   

  עו"ד וינרוט, שמת הבוקר מסרטן בגיל 71, הותיר אחריו אישה ושישה ילדים. כאחד מבכירי הפרקליטים בישראל הוא ליווה פרשות מרכזיות בהיסטוריה של המדינה. בין היתר ייצג את נתניהו - מפרשת בר-און בשלהי שנות ה-90 ועד לפרשות האחרונות, וכן את שרה נתניהו בפרשת המעונות.

   

  הוא ליווה משפטית את נשיא המדינה עזר ויצמן בפרשת קבלת המתנות האסורות מאיל ההון אדוארד סרוסי, את השר צחי הנגבי בפרשת המינויים, את השר לשעבר מאיר שטרית בפרשת ההתנהלות בסוכנות היהודית, את השר אביגדור ליברמן בחשד להפרת אמונים בפרשת מינוי השגריר. עוד ייצג את ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר נתן אשל בהתנהגות שאינה הולמת.

   

  וינרוט נולד בשנת 1947 בגרמניה למשה ודרייג'ה (דניאלה), ילידי פולין שברחו לברית המועצות במהלך מלחמת העולם השנייה. כשהיה בן שנתיים עלתה המשפחה לארץ והתיישבה בנתניה. הוא למד בישיבת היישוב החדש בתל אביב ובהמשך למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב.

   

  וינרוט, בעל תואר (Ph.d) במשפטים (עבודת הדוקטורט שימשה בין היתר כהצעת חוק), בעל תואר (M.Jur) במשפטים בהצטיינות ובעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) בהצטיינות, אוניברסיטת תל אביב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים