שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רשימת חיסול של 26 איש: הישראלי, דחלאן ו"אריות הים"
  1.5 מיליון דולר בחודש, פלוס בונוסים - תמורת חיסולים בתימן: אברהם גולן, ישראלי-אמריקני שהכיר את ראש המוסד בעבר, עמד בראש צוות חיסול שנשכר על ידי איחוד האמירויות ומוחמד דחלאן, לשעבר ראש הביטחון המסכל הפלסטיני. "אולי אני מפלצת, אבל אני צודק", אמר גולן ל"באזפיד"

  איש ביטחון ישראלי-אמריקני, ראש "הביטחון המסכל" הפלסטיני לשעבר - וצוות החיסול המיוחד בתימן: בתחקיר מקיף שפרסם היום (ג') המגזין האמריקני "באזפיד" מתואר שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני בהקמת צוות שכירי חרב במלחמה בתימן, בהוראת איחוד האמירויות.

   

  על פי המגזין, כוחות אמריקנים - בהם לוחמים לשעבר ביחידה המיוחדת "אריות הים" - נשכרו על ידי חברה באיחוד האמירויות כדי לבצע שורת חיסולים. אחת המטרות המרכזיות הייתה אנסף עלי מאיו, מנהיג איסלאמיסטי מקומי שלפי איחוד האמירויות הוא טרוריסט שמנהיג את הזרוע התימנית של האחים המוסלמים.

  אברהם גולן שכירי חרב תימן ()
  אברהם גולן (שני מימין) ושכירי החרב בתימן, בתמונה שהעביר גולן ל"באזפיד"

   

  המלחמה בתימן עדיין רחוקה מלהסתיים

  המלחמה בתימן עדיין רחוקה מלהסתיים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תוכנית שכירי החרב הייתה להטמין מטען חבלה בדלת הכניסה למשרדיו, ליד אצטדיון כדורגל במרכז העיר הגדולה עדן. הפיצוץ, ב-29 בדצמבר 2015, היה אמור "להרוג את כל מי שבמשרד" - אבל הוא כשל. הפעולה נגד מאיו, שדווחה באותו הזמן אבל לא היה ידוע שבוצעה על ידי שכירי חרב אמריקנים, הייתה מהמרכזיות שבמערכה הארוכה בתימן.

   

  גולן: "אני הפעלתי את תוכנית החיסולים בתימן"

  החברה ששכרה את החיילים היא "קבוצת ספיר מבצעים", שממוקמת במדינת דלוור בארצות הברית והוקמה על ידי אברהם גולן, ישראלי-אמריקני ממוצא הונגרי שגר ליד פיטסבורג. "אני הפעלתי את תוכנית החיסולים בתימן. איחוד האמירויות מימנה זאת", אמר גולן בשיחה עם "באזפיד".

   

  איחוד האמירויות וסעודיה מובילות את המערכה בתימן לצד חברות אחרות בקואליציה הערבית, ונגד המורדים החות'ים הנתמכים על ידי איראן. ארצות הברית מסייעת לכוחות הקואליציה ומספקת בין היתר נשק ומודיעין. חשיפת "באזפיד" מתרחשת בזמן סערת "הרצח בקונסוליה" - חיסולו לכאורה של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול.

   

  גולן אמר כי הצוות שעמד בראשו אחראי לכמה חיסולים מרכזיים, אך סירב לפרט את שמות המחוסלים. הוא אמר כי ארצות הברית צריכה תוכנית חיסולים דומה לזו שהפעיל במשך חודשים ארוכים בתימן: "אני רוצה שיהיה דיון בנושא. אולי אני מפלצת. אולי אני צריך להיות בכלא. אולי אני איש רע. אבל אני צודק". לדבריו, המודל של עסקי החיסול שלו מתבסס על תוכנית החיסולים של ישראל.

  אברהם גולן מוחמד דחלאן אייזיק גילמור שכירי חרב תימן ()
  גולן ודחלאן מחובקים, לצד גילמור
   

  העסקה שהובילה את שכירי החרב נחתמה במסעדה איטלקית בבסיס באיחוד האמירויות. גולן ואיש אריות הים לשעבר בשם אייזיק גילמור טסו לשם מארצות הברית - והמארח שלהם היה לא אחר ממוחמד דחלאן, לשעבר ראש הביטחון המסכל הפלסטיני. באותה ארוחת ערב אמר דחלאן לגולן שבנסיבות אחרות, הם היו מנסים לחסל זה את זה. במקום זאת, הם הפכו לזוג מוזר - ואף הצטלמו יחדיו.

   

  דני יתום: "גולן עשה עליי רושם ציוני נלהב ואמיץ"

  גולן, ששומר על קשרים טובים עם ישראל דרך עסקאות ביטחוניות שבהם הוא מעורב, אמר שגר שנים אחדות בארץ. בעבר הוא נכח במסיבה עם ראש המוסד לשעבר דני יתום, והמומחיות שלו "הייתה לספק ביטחון ללקוחות בנושא האנרגיה באפריקה". יתום אישר בשיחה עם ynet כי אכן הכירו ביניהם במסיבה בלונדון: "אני כבר שנים לא בקשר איתו. הייתי איתו בקשר בתקופה שלי כאיש עסקים".

   

  לדברי יתום, "ההיכרות עם גולן לא הייתה ארוכה אבל הוא עשה עליי רושם של ציוני נלהב, אדם אמיץ שהיה מוכן לקחת סיכונים גדולים. לצערי, בסופו של דבר, אחרי שעלה עם המשפחה ארצה, הוא ירד. מאז אני לא מדבר איתו, כבר שנים ארוכות". בנוגע לדברים שיוחסו לגולן בכתבה ענה: "אין לי שום קשר לדברים האלה".

   

  באיחוד האמירויות נפגש כאמור גולן עם דחלאן, שהפך בשנים האחרונות ליועץ של יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאייד אל נחיאן (MBZ), השליט בפועל של המדינה. "איחוד האמירויות לקחו אותו כפיטבול שלהם", אמר סוכן CIA לשעבר על דחלאן. שם נסגרה העסקה, שבמסגרתה קיבל הצוות של גולן 1.5 מיליון דולר בחודש, בנוסף לבונוסים על חיסולים מוצלחים. כל לוחם אמריקני קיבל 25 אלף דולר בחודש לצד בונוסים, אך למרות זאת רבים סירבו להצעה לשמש למעשה כרוצחים שכירים בתימן.

  דחלאן. ה"פיטבול" של איחוד האמירויות (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
  דחלאן. ה"פיטבול" של איחוד האמירויות(צילום: שאול גולן)
   

  בסוף 2015 גולן וגילמור הצליחו להרכיב צוות של 12 איש. שלושה מהם היו אנשי מילואים אמריקנים, ומרבית האחרים היו חברים בעבר בלגיון הזרים הצרפתי. הם טסו מאיחוד האמירויות לבסיס באריתריאה, שם - לפי גילמור - קיבלו רשימת חיסול. 23 כרטיסים עם 23 שמות ו-23 פרצופים. בכל כרטיס היו פרטי מודיעין - תפקיד האדם בפוליטיקה התימנית, והמיקום המדויק של ביתו ומשרדיו. חלק מהם היו מחבלים, אבל גם גילמור מודה שאינו בטוח אם כולם היו כאלה.

   

  לדברי גולן, היעדים היו מטרות לגיטימיות כי נבחרו על ידי ממשלת איחוד האמירויות, בת ברית של ארצות הברית שמעורבת במלחמה שבה ארצות הברית תומכת בה. עם זאת, גילמור הודה כי "קיימת אפשרות שהמטרה הייתה מישהו ש-MBZ לא אהב. ניסינו להבטיח שזה לא קרה".

   

  החיסול הכושל של מנהיג האחים המוסלמים בתימן

  כאמור, ניסיון החיסול המרכזי היה זה של מאיו, ראש הסניף התימני של האחים המוסלמים - אבל זה לא צלח. רגע לפני ששכירי החרב הגיעו לדלת הקדמית במשרד של מאיו, נושאים את מטען החבלה שהיה אמור לחסל אותו, אחד מהלוחמים בצוות פתח באש מהרכב. גם בצילום מל"ט מהאירוע לא ברור בדיוק רצף האירועים. בכל מקרה, כדי להימלט שכירי החרב של גולן רצו לכלי רכב של צבא איחוד האמירויות.

   

  אז נשמע פיצוץ - זה של המטען האדיר שהוטמן בכניסה למשרדים - ואחריו פיצוץ גדול יותר. הפיצוץ השני אירע ברכב של שכירי החרב. גילמור וגולן אמרו כי מלכדו את המכונית כדי להסוות את מקור הפצצה ולבלבל את אנשי האויב  אבל הצוות חזר לבסיס בלי הוכחה כלשהי שמאיו מת. "זה גרם לבעיות עם דחלאן", נזכר גילמור. מאיו נעלם לתקופה ארוכה, אבל אחר כך צץ מחדש.

   

  המערכה בתימן נמשכה כל העת, וגם החיסולים של הצוות - אבל מאז עברו כמעט שלוש שנים וגילמור (לפחות לטענתו) כבר לא בעסקי החיסולים. מאז תחילת המלחמה במרץ 2015 נהרגו בה יותר מ-10,000 בני אדם. מערכת הבריאות של תימן קרסה, והמדינה ניצבת על ספה של חרפת רעב. המשבר ההמוניטרי בתימן נחשב לחמור ביותר בעולם כיום. יותר מ-22 מיליון בני אדם שם זקוקים לסיוע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים