שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס, חיים הורנשטיין

התעלול המסוכן של חמאס מחייב תגובה מסוג אחר

מתכחשים לירי על אף שיזמו אותו - ארגוני הטרור בעזה מנסים להכניס למשוואת המשא ומתן את איום הרקטות. לכן נדרש מהלך נגדי

מסתמן שהשיגור הלילה לבאר שבע ולמרכז הארץ היה אירוע ללא תקדים במאפייניו. חמאס והג'יהאד האיסלאמי, כנראה בתיאום, יזמו את שני השיגורים כאיתות, וכאיום שנועד לחלץ את המשא ומתן עם המצרים על הסדרה מהמבוי הסתום שאליו נקלע אתמול. לכן נמנעו שני ארגונים אלה לקחת אחריות על הירי, ואפילו פרסמו הודעת הסתייגות שקרית בעליל. הם רוצים שהמשא ומתן יימשך, אבל תחת איום ברור לגבי מה שעלול לקרות אם הוא ייכשל.

 

 

יש לא מעט סימנים המעידים על כך. ראשית - ידוע בוודאות שרקטות מתוצרת עצמית שיש להן טווח ארוך שכזה וראש קרב כבד שכזה יש רק לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי. לא ברור מי מהארגונים שיגר, או אם היה זה בכלל ארגון סורר שקיבל מאחד מהם את הרקטות, אבל אין זה משנה. זו פעולה קלאסית של איתות שמקורו עמום (בלי לקחת אחריות), שנועד למנוע את הצורך ואת העילה של הצד הנפגע (ישראל) להגיב תגובה עוצמתית. דפוס פעולה דומה, אגב, נוקט צה"ל במסגרת הפעילות נגד התעצמות איראן בסוריה (מה שמכונה "המערכה שבין המלחמות - מב"מ). 

 

עוד כותרות:

"האמא לביאה, אחזה בילדים ומשכה אותם לממ"ד"

צה"ל: תקפנו מנהרה; כיפת ברזל אינה הרמטית‏

"זה לא מגניב, רצועת עזה מנהלת לנו את החיים"‏

 

גם הדיוק של הפגיעה בבאר שבע וההחטאה - כנראה במתכוון - של הרקטה ששוגרה לגוש דן ונפלה בים מעידים על רמה גבוהה של ביצוע ותכנון, שאופיינית לחמאס ולג'יהאד. בנוסף, המידור הקפדני, שהשאיר את גורמי המודיעין בישראל באפילה לגבי זהות היורים ושיוכם, מעיד שזו יוזמה חמאסית/ג'יהאדית.

 

 

אם חסרות הוכחות, הרי שפורסם כי בסוף אוגוסט הודיע מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בכינוס פנימי עם עיתונאים ש"עד אמצע אוקטובר יוסר המצור, כך או אחרת". אנחנו כבר יומיים אחרי תום האולטימטום הזה, שלא התייחסנו אליו מספיק ברצינות.

 

בכל מקרה, אסור שמדינת ישראל תיתן למהלך חסר תקדים במסוכנותו כמו זה לעבור בלי מהלך נגדי, שיבהיר לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי, וגם למצרים, שאיננו מוכנים לנהל משא ומתן על הסדרה בשעה שהצד האחר מהמר על חיי אזרחי ישראל כמנוף לקידום עמדותיו. לא להעניש, אלא להבהיר שזו שבירת כללי המשחק, שממנה יינזקו רק הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ליד הבית שנפגע בבאר שבע
צילום: EPA
מומלצים