שתף קטע נבחר

דיון חירום בכנסת: "הילדים לא יקבלו יותר נשיקה מהאם שנרצחה"

הוועדה לקידום מעמד האישה קיימה דיון בעקבות שני מקרי הרצח של נשים בשבוע האחרון. בן דודה של אנגווץ וואסה ז"ל, שלפי החשד נרצחה על ידי בעלה השוטר: "חייבים להחמיר את הענישה". בדיון נטען כי תלונות למשטרה לא הועילו. מחר ב-11:00: עצרות מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ

 

 

בעקבות שני מקרי הרצח של נשים על ידי קרוביהן בשבוע האחרון, קיימה היום (ד') הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי דיון חירום, שאליו הגיעו להשמיע את זעקתם בני משפחות של קורבנות רצח בתוך המשפחה. "אני אחות שכולה לאימא שהותירה ארבעה ילדים קטנים שיום אחד לא מצאו את אימא שלהם", סיפרה בדמעות איילה יטמר, אחותה של אנקייאוש ימהרן שנרצחה על ידי בעלה בשנת 2003.

 

היא ציינה עוד כי "גם בטרגדיה שלנו הכתובת הייתה על הקיר. זעקנו לעזרה, היא הייתה במקלט ועדיין לא הצלחנו להציל אותה. מישהו קטל את חייה ואת חיי המשפחה שלנו ונכנסנו לבור שחור שממנו אנחנו לא יוצאים. בכיתי על קברה והתפללתי שתהיה האחרונה ולצערי התרחשו מאז הרבה רציחות".

עליזה שפק ואנגווץ וואסה  ()
עליזה שפק ואנגווץ וואסה ז"ל. נרצחו בשבוע האחרון

איילה סיפרה כי היא הכירה היטב את אנגווץ וואסה ז"ל, שלפי החשד נורתה למוות על ידי בעלה השוטר בתחילת השבוע. "משפחתה מצטרפת לכאב של משפחתי. אני יודעת שהילדים שלה לא יקבלו יותר חיבוק ונשיקה מאימא. משפחה נוספת נהרסה".

 

אורי יצחק, בן דודה של אנגווץ שהשתתף אף הוא בדיון, אמר כי "הדרך הכי טובה להילחם ברצח הבא היא החמרת ענישה. שרוצחים יידעו שהם לא יראו אור יום ויישבו במאסר עולם. הם צריכים לדעת שחייהם לא יהיו חיים. צריך לשים סוף לטרגדיות באמצעות הרתעה".

 

"את ראש הממשלה לא מעניינות הנשים" 

יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), מתחה ביקורת על טיפול הממשלה בנושא. "אם לא מזדעקים בממשלה אז לא מבינים שאנחנו במצב חירום", אמרה. "הייתי רוצה לשמוע מהשרים והשרות אפילו מילה אחת של גינוי או תנחומים. הייתי רוצה שראש הממשלה יכנס ישיבה מיוחדת של הממשלה שתדון רק בנושא הזה. את ראש הממשלה לא מעניינות הנשים. אני פונה אליו - קח אחריות".

 

ז'נש מקונן, שאחותה ירגדו טרפה נרצחה על ידי בעלה לפני עשרה חודשים, תיארה את המצוקה הרבה של בני המשפחה שנותרים עם הכאב לאחר כל מקרה כזה. "אחותי התלוננה, היא ניגשה למשטרה חצי שנה לפני שנרצחה", סיפרה. "הוא היה הולך איתה ביחד לעבודה, היה מציק לה ולא עשו כלום בנידון. המשפחה מרוסקת והכאב עמוק. בעקבות הרצח המצב הבריאותי של אמי מחמיר. אין לילדים כוח. הם צועקים 'אנחנו רוצים ללכת לאימא'. אין לי מה לומר לילד בן שש שרוצה את אימא".

קורבנות האלימות במשפחה מהשנה האחרונה ()

"הגבר הוא זה שצריך להיות מורחק". ח"כ תמנו-שטה (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
"הגבר הוא זה שצריך להיות מורחק". ח"כ תמנו-שטה(צילום: בני דויטש)

לילך שם טוב, ששלושת ילדיה נרצחו על ידי אביהם, סיפרה כי הרוצח, שממנו התגרשה, הוגדר "מסוכן סביבתית" על ידי קצין מבחן לאחר שהטריד אישה, אך היא לא עודכנה בכך. "חוסה שהיה מאושפז איתו בבית חולים פסיכיאטרי טרם הרצח שמע ממנו על הכוונה לרצוח את הילדים והמידע הועבר לגורמים הרלוונטיים בזמן אמת וכלום לא נעשה", הוסיפה.

 

יוזמות הדיון, ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) וסגנית יו"ר הכנסת ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני), טענו כי הרשויות אינן מספקות טיפול לשורש הבעיה, שהוא הגברים האלימים. "רק אתמול קיבלתי פנייה על אבא שחתך את הוורידים מול הילדים שלו והגיע אל אשתו בלילה לפגוע בה ועכשיו היא מפחדת לקראת שחרורו הקרב", סיפרה ח"כ תמנו-שטה.

 

היא הוסיפה כי "הגבר הוא זה שצריך להיות מורחק אבל ראינו שיש רק בתים בודדים לטיפול בגברים מכים. הפרקליטות הגיעה להסדרי טיעון עם רוצחים שיוותרו על הבית ויורשעו רק בהריגה. רק לפני שבוע סגרו הסדר טיעון עם גבר שרצח את אשתו בבאר שבע כי אחרי שהוא רצח אותה עם סכין בבית היה קשה להוכיח את היסוד הנפשי. באיזו מדינה אנחנו חיים?".

 

"נצא לרחובות להציל את אחיותינו" 

ח"כ סויד ציינה: "דמן של נשים אינו הפקר. אנחנו נצא לרחובות ונציל את אחיותינו. במקום להרחיק את הנשים המוכות מהחברה צריך לטפל בגברים כבר מהשלב הראשוני של אלימות מילולית וכלכלית. תתעוררו, הקורבן הבא מסתובבת בינינו".

 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) הזהיר כי "עכשיו, כשהתותחים יורים, הצעקות של הנשים לא יושמעו, ידחקו את זה הצידה. לא ניתן להוריד מסדר היום את בעיות הפנים הקשות של מדינת ישראל כי יש שוב סיבוב עם החמאס". ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) קראה למשרד המשפטים להכיר ברצח נשים על ידי בני זוגן כרצח בנסיבות מחמירות, המחייב מאסר עולם.

 

מחר ב-11:00 יתקיימו במקביל עצרות מחאה בכ-25 מוקדים ברחבי הארץ, מאילת ועד נהריה, תחת הסיסמה "שעת מלחמה - רק ביחד נציל אישה את אחותה". העצרות יכללו בין היתר דקת דומייה לזכר הנשים שנרצחו. ההפגנה המרכזית, שאליה צפויים להגיע אמנים ופוליטיקאים, תתקיים בכיכר דיזנגוף בתל אביב.

 

יוזמות המחאה הן השחקנית יעל אבקסיס, כתבת "ידיעות אחרונות" ענת לב-אדלר והמומחית לאלימות במשפחה רונית לב-ארי. "מחר ב-11:00 בבוקר כל אישה באשר היא מפסיקה את כל מה שהיא עושה לשעה של הזדהות וחשיבה משותפת, כי ככה אי אפשר להמשיך", קוראת לב-אדלר. "זוהי שעת מלחמה והנרצחת הבאה כבר בדרך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עליזה שפק ואנגווץ וואסה ז"ל. נרצחו בשבוע האחרון
מומלצים