שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הייתי הדבר הכי רחוק שיש ממ"פ": אקי אבני חוזר ל"טירונות"

  הוא חלם ולחם גבעתי עד כדי כך שלא רצה להוריד את המדים - 20 שנה אחרי שעלתה, אקי אבני שב לבסיס שבו צולמה "טירונות" בכיכובו. ביחד עם הקצין ששימש לו השראה לתפקיד המ"פ, הוא מספר על החשש מהתספורת הקצוצה ועל החיילים שהתגייסו לחטיבה בעקבותיו. בין לבין הוא מדגים איך עוברים מעל חומה בגיל 51. צפו

   

  בוקר בבסיס האימונים של גבעתי בנגב. זה לצד זה הולכים שני גברים: אחד בלבוש אזרחי שחור, חמוש במשקפי שמש. אקי אבני, שחקן. האחר במדי זית, מצויד בנשק. אורן זיני, אלוף משנה. בסוף שנות ה-90 הם בילו יחד שבועות על גבי שבועות. אבני הצטלם בבסיס לתפקיד הראשי בסדרה "טירונות", זיני היה מפקד הפלוגה שבהשראתו הוא בנה את דמותו של המ”פ הקשוח עידו. 20 שנה אחרי עליית הסדרה המיתולוגית, הפגשנו ביניהם שוב בבסיס המדברי שהפך אז לסט צילומים.

   

  "אני נכנס למשרד ואומרים לי 'תקשיב, יש פה מישהו שבא לדבר איתך. קוראים לו אקי אבני'", נזכר זיני במפגש הראשון עם השחקן. "אקי נכנס ואמר לי, 'תקשיב, דיברתי עם חלק מהמ"פים ואמרו לי שאתה האיש הכי מתאים ללמד אותי את התפקיד'. אמרתי לו, 'בטח, בטח אקי, בכיף'. באותו רגע אני מחכה שהוא יגיד לי 'בסדר' ונקבע פגישה לעוד איזה שבועיים. בכל זאת אני לא בהבימה, אני באתי ללמד להכין פלוגה למלחמה בלבנון. אני מנסה לרמוז לו, 'תקשיב, יש לי פה ישיבה עם הקצינים עכשיו'. אבל הוא אומר לי, '100 אחוז. איפה אתה רוצה שאני אשב?'. שם נפל לי האסימון שאנחנו הולכים לחוויה מטורפת משותפת".

   

  אקי אבני (צילום: אורי דוידוביץ')
  אקי אבני ואורן זיני. מקור ההשראה(צילום: אורי דוידוביץ')
   

  אבני וזיני מסתובבים בבסיס ומגיעים למקום שבו עוברים הטירונים את בוחן המסלול. אבני מביט בחומה ונזכר בסצנה שבה החייל גוליבר התקשה לעבור אותה. הוא מספר איך אילתר באותה סצנה, הרים את גוליבר על גבו, ומדגים שגם היום, בגיל 51, הוא בכושר מספיק טוב כדי לדלג מעל החומה.

   

  זיני מספר שאבני אהב להצטרף למסעות ארוכים עם החיילים האמיתיים. אבני מאשר ונזכר עד כמה נכנס לתוך התפקיד. "הייתי כל כך מורעל שכשהיינו נוסעים ביום ראשון בבוקר באוטובוס לבסיס, אני עליתי עם מדים, מחויל. אני זוכר את הדממה שהייתה באוטובוס. 'ההוא נגנב לגמרי, ההוא איבד את זה'. ולא היה אכפת לי מה חושבים, מבחינתי ברגע שיצאתי מהבית, יצאתי חייל. בכלל, היינו מגיעים לכאן ביום ראשון וחלקנו היינו יוצאים הביתה רק ביום חמישי. חיינו לצד החיילים. היינו לובשים מדים, שמים את הנשק, ישנים באוהלים, מתקלחים עם החיילים במקלחות שלהם, אוכלים בחדר אוכל, נושמים ואוכלים אבק כל היום".

   

  אקי אבני (צילום: אורי דוידוביץ')
  חזר לבסיס(צילום: אורי דוידוביץ')
   

  בימים אלה מככב אבני בהצגה "שורת המקהלה" של הקאמרי ובהצגה "אמא מאוהבת" עם חנה לסלאו. "אני עושה גם סדרות בארץ, בחו״ל, סדרות, פרסומות, ועדיין שואלים אותי כל הזמן על 'טירונות'", הוא מספר. "למעשה 'טירונות' הייתה הסדרה המשמעותית הראשונה של הערוץ השני, הרייטינג היה בשמיים והתגובות היו היסטריות. אנשים חיכו לעונה השנייה והשלישית ולא הפסיקו לדבר עליה".

   

  וזיני? הוא משמש היום כמפקד במכללה לפיקוד ומטה של צה״ל. "ממש לא הופתעתי לגלות שאורן זיני צמח ונהיה אלוף משנה", אומר אבני. ״זה היה לי ברור אז שלשם הוא שואף"'.

   

  "בזכותו ראינו עלייה בגיוס לגבעתי". אבני ב"טירונות"
   

  מטרת הסדרה הייתה לשפר את התדמית של חטיבת גבעתי, שבזמנו לא הייתה מבוקשת במיוחד בקרב מתגייסים. אחוז הגיוס אליה היה קטן משמעותית ביחס לחטיבות החי״ר המקבילות. "אני חייב לציין שבזכות אקי אבני באמת ראינו עלייה משמעותית במספרים בגיוס לגבעתי", אומר זיני. ואבני מוסיף: "לא ידעתי שהסדרה הזו תהיה רלוונטית או שטירונים שראיתם יראו את הסדרה הזו יגידו 'שמע, ראינו את 'טירונות' והתגייסנו לגבעתי או הלכנו לחי"ר'. לפני שבועיים הנחיתי אירוע מסוים ואחד המשתתפים היה סרן זיו שילון, שנפצע לפני כמה שנים. הוא בא אליי ואמר, 'נעים מאוד, אני רוצה להגיד לך משהו אחד: בגללך הלכתי לגבעתי'. זה מדהים".

   

  כתבת: נינה פוקס, צילום: אורי דוידוביץ', בימוי: יותם קצור, עריכה: איתי פולק, יותם קצור, גלעד ילון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי דוידוביץ'
  אקי אבני
  צילום: אורי דוידוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים