שתף קטע נבחר

דייר מוגן שיבש מיזם מפואר בנווה צדק – ויפצה

בעלי בניין בת"א ניסו לשדרג את הפרויקט אבל חרף הסכמות שאליהן הגיעו עוכבו העבודות על ידי השכן. ביהמ"ש קבע: הוא ישלם 150 אלף ש'

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגישו בעלי בניין בשכונת נווה צדק בתל אביב נגד דייר מוגן בקרקע שעיכב שדרוג של הפרויקט. השופט גיא הימן קבע שהדייר הפר הסכמות שאליהן הגיע מול התובעים ולא אפשר להם להתקדם בבנייה, ולכן הוא יפצה אותם בכ-150 אלף שקל.

 

לפני כמה שנים יזמו הדיירים עבודות לשימור הבניין שבבעלותם ולתוספת שטחי מגורים בנכס. אחד התנאים בהיתר הבניה שקיבלו קבע שיש להרוס תוספת בנייה בדירה בקומת הקרקע מכיוון שהיא חורגת מתחומי הבניין המקורי. הדייר המוגן שגר בדירה הערים קשים והתובעים פנו לבית המשפט בתביעה לסילוק ידו מתוספת הבנייה ולהריסתה. לאחר התדיינות ארוכה הגיעו הצדדים להסכמה שקיבלה תוקף של פסק דין ולפיה התוספת תיהרס ובמקומה יבנו התובעים, על חשבונם, חדר מקלחת בתוך דירתו של הדייר וישלמו לו 290 אלף שקל נוספים.

 

אולם שכשביקשו לממש את ההבנות הם נתקלו בהתנגדות הדייר. בתביעת פיצויים שהגישו נגדו הם סיפרו שהוא הניח מכשולים רבים בדרכם של המפקח מטעם בית המשפט שמונה למימוש הפרויקט ושל הקבלן והפועלים ששכרו.

 

לדבריהם, עבודה שהייתה צריכה להימשך שלושה שבועות הושלמה לבסוף כעבור חודשיים, תוך מריטת עצביהם ושיבוש תכניותיהם. הם סיפרו שהדייר סירב לפתוח לפועלים את דירתו, הפריע להם כשעמד במסדרון הצפוף בזמן העבודות, עצר את העבודות בטענה שעליו ללכת לקניות או לרופא והגיש בקשות סרק מרובות לבית המשפט. הם טענו שעל הדייר לפצות אותם על הפסד שכר הדירה שיכלו לגבות משוכרים אם הפרויקט היה מסתיים בזמן, על השכר ששילמו לפועלים שעה שעמדו בטלים ממעש ועבור שכר הטרחה ששילמו לבאי כוחם.

 

הנתבע טען מנגד שתכליתה של התביעה היא "להלך עליו אימים", לסלקו מביתו ולשלול ממנו את הפיצוי שנפסק לזכותו בהסכמה.

 

נסיבות לא פשוטות

השופט גיא הימן הבהיר שאין לשפוט את אופיו של הנתבע או מידת הרציונליות שבהחלטותיו. "דומני כי אילו חולקו מחדש הקלפים היו התובעים בוחרים להוסיף ולעמוד מן הצד של בעלי-קרקע, הנדרשים לפתור מכשול זמני בדרכו של מיזם מפואר, תחת הימצאות בנעליו של דייר מוגן בדירה קטנה ומטה לנפול, שנסיבות-חייו אינן פשוטות", כתב.

 

למרות זאת נקבע שהדייר הפר את ההסכמה מול בעלי המגרש בכך שהכביד ללא הצדקה על ביצוע העבודות וגרם לעיכוב השלמת הבנייה. השופט קיבל את עדות המפקח על עיכובים והפרעות מכוונים מצד הנתבע, כמו גירוש הפועלים מהדירה לפני סיום יום העבודה, הפרעות וניהול ויכוחים עם הקבלן, הזמנת משטרה שעצרה את העבודות לצורך חקירת הפועלים ועוד.

 

נקבע שבעלי הקרקע נאלצו לשלם לקבלן תשלומים עודפים ומיותרים והם גם הפסידו דמי שכירות של חודש בעקבות התנהלות הנתבע. עוד נקבע כי עליו להשיב לתובעים את הוצאותיהם המשפטיות עבור הליך קודם שלא הסתיים בהכרעה נגדו עקב התחייבותו לשתף פעולה עם העבודות.

 

בסך הכול חויב הנתבע ב-148,650 שקל. השופט הימן קבע כי הסכום יקוזז מהפיצוי שהתובעים התחייבו לשלם לנתבע ומוחזק כיום בנאמנות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים