שתף קטע נבחר

שלב נוסף במלחמת הסחר: ייקור החבילות מסין לארה"ב

הבית הלבן הודיע כי בכוונת ארה"ב לסגת מאמנת הדואר הבינלאומית, בת 144 השנים, אשר אפשרה לסין לשלוח לארה"ב חבילות קטנות בתעריף מוזל. הצעד נועד לפגוע ביצרנים הסיניים המציפים את השוק בסחורה זולה, ומתחרים ביצרנים האמריקניים

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתכנן לסגת מאמנת הדואר הבינלאומית, בת 144 השנים, אשר אפשרה לסין לשלוח לארה"ב חבילות קטנות בתעריף מוזל. הצעד נועד לפגוע ביצרנים הסיניים המציפים את השוק בסחורה זולה, ומתחרים ביצרנים האמריקניים. במקביל המהלך עלול לייקר את עלות הקניות אונליין של הצרכנים האמריקניים הרוכשים מסין.

 

ב"ניו יורק טיימס" דווח כי הבית הלבן הודיע על המהלך אתמול (ד'), כחלק ממלחמת הסחר שמוביל טראמפ נגד סין, אשר לפי הממשל האמריקני מנהלת מדיניות סחר לא הוגנת.

נשיא ארה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ(צילום: רויטרס)
 

אמנת הדואר, שנוסחה לראשונה בשנת 1874, קובעת תעריפים ששירותי הדואר הלאומיים גובים עבור העברת מכתבים וחבילות קטנות למדינות שונות. החל משנת 1969, מדינות מתפתחות ועניות כולל סין נהנות מתעריפים נמוכים יותר מאלו שמשלמות המדינות העשירות באירופה ובצפון אמריקה.

 

עם זאת כיום החברות הסיניות אחראיות לכ-60% מהחבילות הנשלחות לארה"ב, תוך שהן מנצלות את התעריפים הנמוכים למשלוח ביגוד, ציוד אלקטרוניקה ואביזרים לבית. לפי גורמים בממשל האמריקני, אתרי סחר רבים מציעים כיום משלוחים בחינם, בין השאר בשל תעריפי הדואר הנמוכים מהם נהנית סין.

 

לפי חוקי איגוד הדואר העולמי, שלוחה של האו"ם אשר יושבת בעיר ברן בשוויץ, מדינות אשר רוצות לפרוש מהאמנה יכולות לקיים מו"מ על תנאים חדשים במשך שנה, לפני שההחלטה הופכת לקבועה. גורמים בממשל מסרו כי ארה"ב מתכננת להכריז באופן עצמאי על תעריפים חדשים וגבוהים יותר עבור משלוחים מסין.

 

לפי הודעת הבית הלבן, עד כה לא הושגה התקדמות מספקת בנוגע לשינוי תנאי האמנה. עוד נמסר, כי ארה"ב תתחיל ביציאה מהאמנה, אולם במקביל תמשיך במו"מ לפתרון המחלוקות.

 

האמנה עודכנה בפעם האחרונה בשנת 2016, ובמסגרת השינוי התייקרו כמה מעלויות המשלוח המוטלים על ייצוא מסין. עם זאת, היא עדיין מעוררת ביקורת רבה בקרב עסקים קטנים בארה"ב, קמעונאים גדולים כמו אמזון וענקי שילוח כמו UPS.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים