שתף קטע נבחר

חשש בישראל: טראמפ יכיר בירושלים גם כבירה הפלסטינית

האמריקנים מנסים לפייס את אבו מאזן, שזועם על ההכרה בירושלים כבירת ישראל, ולהחזיר אותו לשולחן המשא ומתן. עם זאת, בישראל עדיין יכולים לסמוך על אנשי ממשל משפיעים שיילחמו נגד החלטה כזו

בישראל חוששים כי תוכנית השלום האמריקנית תכלול הכרזה על ירושלים כבירת שתי המדינות – הישראלית והפלסטינית – וזאת במאמץ לשכנע את אבו מאזן לחזור לשולחן המו"מ.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית מחרים את האמריקנים מאז הכיר הנשיא דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. לדברי גורמים מדיניים, מאז ועד היום שוברים האמריקנים את הראש איך לגרום לו להתרכך ולחזור לשולחן המו"מ, ועל הדרך גם לגייס את תמיכת העולם הערבי בתוכנית.

דונלד טראמפ ראיון ל AP הבית הלבן וושינגטון ארה
הנשיא דונלד טראמפ(צילום: AP)

החשש בישראל הוא שאחד הפיתויים שיציג הבית הלבן בפני אבו מאזן יהיה אזכור ירושלים כבירה העתידית של המדינה הפלסטינית. "טראמפ רוצה עסקה והוא רציני מאוד", אומר גורם ישראלי בכיר. "מבחינת האמריקנים הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא קל יחסית לפתרון ומהווה פרי בשל".

 

הגורם העריך כי אם הרפובליקנים ייחלשו בבחירות האמצע בארה"ב, טראמפ עשוי להגביר את המאמצים לנסות להביא לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני, וזאת כדי להגיע לבחירות לנשיאות עם הישג גדול בתחום מדיניות החוץ.

 

הכללת ירושלים בתוכנית השלום האמריקנית עלולה לסבך מאוד את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בוודאי אם פניו לבחירות. נתניהו עשוי להבהיר לאמריקנים שסעיף כזה יעורר התנגדות עזה בימין, ויסבך אותו מבחינה קואליציונית. במקרה כזה סביר שנתניהו יבקש לפחות לדחות את פרסום התוכנית עד לאחר הבחירות בישראל. בינתיים האמריקנים נערכים לפרסום התוכנית עוד לפני סוף השנה, או בתחילת השנה הבאה.

 

 

איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
איוונקה טראמפ, בטקס חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים(צילום: AFP)
 

גורמים ישראלים בכירים אומרים כי בגיבוש תוכנית השלום הממשל פועל על פי שלושה עקרונות שלא הכרנו עד היום: כל מי שמגיע לשולחן המו"מ חייב לוותר על משהו ואין ויתורים חד-צדדיים; כל מי שעוזב את שולחן המו"מ משלם מחיר; מי שיגיד לא למתווה שיוגש - מסתכן בכך שהמתווה הבא יהיה פחות טוב מבחינתו. בעצם מדובר בגישה עסקית האומרת "קח את העסקה שאני מציע כעת, כי הבאה בתור תהיה גרועה יותר".

 

בינתיים איש העסקים רון לאודר, ידידו של הנשיא טראמפ, נרתם לנסות לפייס בין אבו מאזן לנשיא ארה"ב. לאודר נועד ביום שני האחרון עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת ועם ראש המודיעין הפלסטיני ואיש סודו של אבו מאזן מאג'ד פארס. הבית הלבן הכחיש שלאודר נשלח על ידי טראמפ, אולם לאודר ניצל את הפגישות כדי לנסות לשכנע את אבו מאזן שכדאי לו לשוב ולדבר עם הממשל האמריקני כי "דיל המאה" הולך להיות הרבה יותר טוב ממה שהוא חושב.

 

בצל הדריכות הנדרשת בירושלים, יש לזכור שקיימים לא מעט גורמי ממשל משפיעים בוושינגטון שיעשו הכל כדי שהבטחה כזו לא תינתן לפלסטינים, ובראשם השגריר בישראל דיוויד פרידמן. גם לראש הממשלה נתניהו יש השפעה לא מבוטלת בבית הלבן, כך שייתכן שיצליח למנוע הכרזה על ירושלים כבירתה של מדינה פלסטינית.

 

שר המדע אופיר אקוניס הגיב לדברים ואמר: "ירושלים לעולם לא תהיה בירה משותפת ומדינת טרור פלסטינית לא תוקם ביו״ש, בשום מצב. אם הפלסטינים רוצים לחזור לשולחן המו"מ, שיעשו זאת בלי תנאים מוקדמים ובלי הכתבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"טראמפ רוצה עסקה והוא רציני מאוד"
צילום: AP
מומלצים