שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

ביהמ"ש קיבל עתירה נגד אנטנה סלולרית בחיפה

ניצחון זמני לתושבי חיפה: ביהמ"ש פסק כי אנטנה סלולרית הוקמה בניגוד לחוק התכנון והבנייה, מכיוון שהוא אינו חל על אנטנות מתקדמות מדור 3 ו-4. מה עוד קורה בצנרת התכנון?

בית המשפט המשפט המחוזי בעיר קיבל עתירה של תושבי העיר נגד אנטנה סלולרית שהוקמה בקרבת ביתם, מכיוון שהמתקן הוקם בניגוד לחוק התכנון והבנייה. עם זאת נקבע כי המתקן לא ייהרס בשלב זה, זאת בשל פסק דין סותר מאותו בית משפט לפיו המתקן כן הוקם כחוק, העומד כיום בערעור בבית המשפט העליון.

 

העתירה הוגשה על ידי 49 מתושבי שכונת רמת בגין בעיר, נגד אנטנה סלולרית שהוצבה במרחק של כ-150 מטר מבתיהם במאי 2016, על תורן בגובה 42 מטר. בא כוחם, עו"ד ליאור כץ, טען כי האנטנה הוצבה בניגוד לחוק התכנון והבנייה, שכן התוכנית בתוקף, תמ"א 36, מתייחסת לאנטנות מדור 1 בלבד, ולא לאנטנות סלולריות מסוג מתקדם יותר (מדור 3 ו-4), בדומה לזו שהוצבה במקום.

 

אנטנה סלולארית חיפה (צילום: איריס בנדר)
(צילום: איריס בנדר)

עוד נטען, כי נספחים בתמ"א 36 מתירים אמנם הקמת האנטנות מהסוג המתקדם יותר, אולם ניתן להקימן על תרנים בגובה 3, 10 או 12 מטר בלבד. לפיכך, טענו העותרים, הקמת האנטנה לא חוקית על פי חוקי התכנון והבנייה. מנגד טענו הנתבעים - הוועדה המקומית בחיפה וועדת הרישוי וחברות הסלולר, כי ניתן לפרש את התמ"א ונספחיה כאילו יש בהם היתר להקמת המתקן.

 

השופטת, ברכה בר זיו, דחתה את טענות הנתבעים, לפיהם ניתן לתת היתר שלא על פי הנתונים הקבועים בטבלאות המופיעות בתמ"א, עקב השינויים הטכנולוגים שחלו מאז חקיקת התמ"א. "אני סבורה כי הממונה לא הוסמך ליתן אישור למתקנים אחרים מאלה המפורטים בטבלה", קבעה. לדברי עו"ד כץ, יש להחלטה השלכה על כל המתקנים הסלולריים בכל הארץ. "משמעות הפסיקה, שאסור לתת היתרי בניה לאנטנות מדור 3, 4, 5 וטכנולוגיות חדשות, כי תכנית המתאר שמכוחה הרשויות נותנות היתרים לאנטנות - לא מאפשרת זאת". 

עו
עו"ד ליאור כץ(צילום: יחסי ציבור)

במקביל להליך זה התנהלה כאמור עתירה נוספת של קבוצת תושבים אחרת, נגד אותה אנטנה, שביקשו להסיר אותה בגין עילות אחרות. בקשה זו נדחתה על ידי שופט אחר בבית המשפט המחוזי, והעותרים ערערו לבית המשפט העליון. כעת, בעקבות הפסיקה החדשה, צפויות חברות הסלולר לערער אף הן לבית המשפט העליון, שיצטרך להכריע בין שתי העתירות ולקבוע מי מפסקי הדין יתקבל.

 

איריס בינדר מחיפה, ממגישי העתירה ומובילת המחאה, מסרה כי "השופטת קיבלה החלטה אמיצה שבה היא מקבלת את כל טענותינו וטוענת שמלכתחילה העירייה לא הייתה צריכה לתת את ההיתר לחברות הסלולר. לצערינו הרב עקב הגשת ערעור בפסק הדין השני לבג"ץ היא לא הוציאה הוראות לפרק את חוות האנטנות המפלצתית ליד בתינו לאלתר. אנחנו לא נשקוט ולא נעצור עד לניצחון המוחלט בו יעלם המפגע הסביבתי מחיינו".

 

יוצאים לדרך: מגדלים חדשים בקו החוף של בת ים

חברת פרי נדל"ן דיווחה לאחרונה כי קיבלה היתר חפירה ודיפון להתחלת העבודות להקמת פרויקט פרי הורייזן - מגדל יוקרתי על קו החוף של בת ים, הכולל 206 דירות ב-43 קומות. העבודות צפויות להתחיל בימים הקרובים. מחירי הדירות בפרויקט יתחילו מ-1.5 מיליון שקל לדירת 3 חדרים.

 

החברה ציינה כי השלימה באחרונה את התשלום האחרון עבור רכישת הקרקע במתחם. הקרקע נרכשה בסכום כולל של 141 מיליון שקל ובתוספת ההוצאות הנלוות, מסתכמת העסקה ב-160 מיליון שקלים. עלות הבניה של הפרויקט צפויה להסתכם ב-200 מיליון שקלים, כאשר הדירות בבניין יבנו במפרט גבוה בהתאם לאופי היוקרתי של הבניין.

 

הדמייה של פרי הורזיין (סמי טיטו) (סמי טיטו)
הדמייה של פרי הורזיין(סמי טיטו)

עוד בבת ים - החברות פסו רומי ובראון החלו לאחרונה בעבודות דיפון וחפירה של פרויקט "DREAM TOWER", הממוקם על הטיילת וכולל מגדל של 35 קומות. זאת לאחר שהרסו את המבנה הישן שעמד במקום במסגרת תהליך פינוי בינוי.

 

המגדל יכלול 135 דירות וכן מלון בוטיק בקומות 5-1 עם כניסה נפרדת ובו 64 סוויטות. הדיירים הוותיקים יקבלו דירות 4 ו-5 חדרים, בשטח הגדול בכ-30 מ"ר ברוטו מהדירה הרשומה על שמם בטאבו.

 

הפרויקט תוכנן על ידי משרד דב קורן אדריכלים וגובה ההשקעה בו נאמדת בכ-220 מיליון שקל. לאחרונה סיימה החברה את שלב הפריסייל וכעת החלה בשיווק הפרויקט במחירים של כ-40 אלף שקל למ"ר.

 

דרים טאואר (הדמיה: טוטם הדמיות)
הדמיה של פרויקט "DREAM TOWER", (הדמיה: טוטם הדמיות)

כפר סטודנטים בראשון לציון

המכללה למינהל ואפקון החזקות הודיעו בשבוע שעבר כי יקימו כפר סטודנטים בהיקף של כ-130 מיליון שקל, במסגרת תאגיד ייעודי בבעלות משותפת של שני הגופים. התאגיד החדש יתקשר בהסכם עם המכללה במסגרתו יתכנן, יממן, יקים, יתפעל ויתחזק את מתחם המעונות בהיקף של כ- 16 אלף מ"ר בנוי בקמפוס המכללה בראשון לציון.

 

המתחם יכלול מספר בניינים בני 5 קומות, עם 500 דירות ביחידות דיור ודירות שותפים מעוצבות במערב ראשון לציון, בצמוד למכללה עצמה ולמתחם הקאנטרי בעיר. כל יחידה תכלול גם מטבחון וחדר אמבטיה. בנוסף, בשטח המתחם תוקם קומת מסחר שתכלול בתי קפה, חנויות נוחות ומכבסה.

מעונות מכללה למנהל (הדמיה)
(הדמיה)
 

תקופת ההקמה המשוערת של הקמפוס הינה כ-30 חודשים שתחילתם במועד קבלת צו התחלת עבודה. התאגיד המשותף יתפעל ויתחזק את הקמפוס למשך 24 שנים, בתמורה לסכום שייגזר מכמות הסטודנטים שישכרו מעונות בקמפוס, בהיקף מוערך של כ-12 מיליון שקל בתפוסה מלאה.

 

בדרך: מרכז לעיצוב הבית בירושלים

חברת האחים אבו עייש זכתה לאחרונה במכרז לבניית מרכז לעיצוב הבית בכניסה למישור אדומים בירושלים, בשם מתחם דיזיין סיטי. המתחם צפוי להשתרע על שטח של 90 אלף מ"ר, בהם 40 אלף מ"ר חניון הכולל 1,400 מקומות חניה, 38 אלף מ"ר מסחר ומתחם של 5,000 מ"ר למזון ומסעדות.

 

המתחם, בבעלות של חברת קס גרופ, יכלול חנויות הקשורות לעיצוב הבית, בהם קרמיקה, ריהוט, עיצוב, מוצרי חשמל ועוד. הוא יוקם בהשקעה כוללת של כ-400 מיליון שקל על קרקע בשטח של 53 דונם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איריס בנדר
אנטנה סלולרית חיפה
צילום: איריס בנדר
מומלצים