שתף קטע נבחר

הבחירות בחיפה: בג"ץ קבע - עינת קליש-רותם תוכל להתמודד

לאחר שמועמדותה נפסלה, אישר בג"ץ למועמדת המרכזית במרוץ מול ראש העיר המכהן יונה יהב להגיש מחדש את רשימתה בבחירות המקומיות. בפסק הדין נקבע כי עליה להגיש את הרשימה המתוקנת עד מחר. קליש-רותם: "המועמדים האחרים חגגו מוקדם מדי"

עינת קליש רותם (דוברות ״חיים בחיפה״)
עינת קליש-רותם(דוברות ״חיים בחיפה״)

בג"ץ אישר הערב (יום ב') לעינת קליש-רותם, המועמדת המרכזית לראשות עיריית חיפה נגד ראש העיר המכהן יונה יהב, להגיש מחדש את רשימת המועמדים שלה ולרוץ בבחירות המקומיות. בשבוע שעבר נפסלה מועמדותה של קליש רותם על ידי בית המשפט המחוזי, שקבע כי החלטת משרד הפנים לפסול את ההתמודדות שלה הייתה ראויה.

 

בפסק הדין נכתב: "לאחר שמיעת טענות כל הצדדים, החלטנו לקבל את העתירה. תחת זאת, אנו מורים כי רשימת 'חיים בחיפה' תהיה רשאית להגיש עד מחר בשעה 17:00 רשימת מועמדים מתוקנת כדין לבחירות בעיר חיפה, וכן את ד"ר עינת קליש-רותם כמועמדת לראשות העיר חיפה". את קליש-רותם ייצג עורך הדין עמית חדד, מפלגת העבודה יוצגה על ידי עורכי הדין איתן ואורי הברמן.

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי הוא "שמח על החלטת בג"ץ להחזיר לתושבי חיפה את הכוח להחליט על עתידה של העיר. אני גאה לתמוך בעינת קליש-רותם לראשות העיר חיפה. העיר זקוקה לשינוי משמעותי לטובת כלל התושבים ועינת היא האדם הנכון לכך, יש לה תכניות מפורטות ובעיקר יכולת להוציא אותן לפועל. קורא לתושבי חיפה לתת לה את הכוח להצעיד את העיר קדימה".

 

קליש-רותם הגישה חתימת עורך דין לאחר שמפלגת העבודה הריצה שני מועמדים שונים לראשות העירייה בחיפה. אלא שלפי חוק אסור לבא כוח לייצג שתי רשימות מועמדים שונות ועל כן רשימתה של קליש רותם נפסלה.

 

קליש רותם אמרה הערב: "המועמדים האחרים חגגו מוקדם מדי, אנחנו חוזרים לפעילות. הייתה לי אמונה מלאה שאנחנו ממשיכים בדרך, ומאמינה בצדקת הדרך שלנו".

 

 

מפלגת העבודה הגישה למנהל הבחירות בעיר הן את רשימתה של קליש-רותם ואותה כמועמדת, והן סיעה נוספת, ומועמד נוסף לראשות, ישראל סביון. מנהל הבחירות פסל אותה ואת רשימתה כבר לפני כמה שבועות, אולם היא טענה כי מדובר בבעיה שניתן לתקן – וכי מנהל הבחירות אמור היה להתריע על כך ולאפשר למפלגה לתקן את התקלה - וערערה על כך לבית המשפט. נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, קבע כי המועמדת והמפלגה ידעו על התקלה מראש ובחרו להתעלם, והגדיר את התנהגותם "מתחכמת".

 

על פי הסקרים, קליש-רותם הגיעה למקום השני בבחירות (אחרי יהב) ואילו בסקרים שהיא עצמה פרסמה, טענה כי היא מנצחת בסיבוב הראשון. ראש העיר יהב התראיין לאולפן ynet בסוף השבוע שעבר והתייחס להחלטה לפסול את מועמדותה של קליש רותם. "אני בוודאות אהיה ראש העיר, בכל סיטואציה שהיא. אני לא מתכונן להגיב על ענייני קליש, מעולם לא התייחסתי אליה במערכת הבחירות הזו. אני חושב שהשופט אמר את דברו ואני לא אוסיף".

 

דוד עציוני, שהגיע עד כה למקום השלישי בסקרים, מסר לאחר הפסילה בשבוע שעבר: "קראתי בעיון את החלטתו של כבוד השופט רון שפירא וכמובן שאין לי כל צורך להוסיף על כך. עם זאת, למרות ההתמודדות הקשה שהייתה לנו, ליבי עם הגברת קליש ביומה הקשה.

 

"ראשנו וראשם של אלפי הפעילים שלנו מתרכזים רק במשימה הסופית, שהיא להחליף את ראש העיר יונה יהב בעוד 11 יום – כפי שהרוב הגדול של תושבי העיר רוצה. מעכשיו הקרב הוא בין ישן לחדש. אני רואה את הרצון העצום של תושבי העיר לשינוי ובטוח שאנחנו בדרך להחליף את השלטון הכושל של יהב".

 

הערב, לאחר אישור מועמדותה של קליש-רותם על ידי בג"ץ, בירך עציוני על ההחלטה: "כעת נוכל לנהל מערכת בחירות דמוקרטית שתוכרע בקלפי ותיתן לתושבי חיפה להחליט מי יהיה ראש העיר הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוברות ״חיים בחיפה״
עינת קליש-רותם
דוברות ״חיים בחיפה״
מומלצים