שתף קטע נבחר

אישור חוק הפיקוח על מעונות: "הישג היסטורי, אך יש עדיין ליקויים"

אחרי אישור חוק הפעוטונים שבפיקוח, אומרים במועצה לשלום הילד: "החוק הכרחי להגנה על שלומם הנפשי והפיזי של הילדים, אבל חייבים תקנות מפורטות". שר הרווחה כץ: "יצרנו מעטפת הגנה לפעוטות ושדרוג משמעותי באיכות הטיפול". ויש גם כאלה שלא ממש מרוצים


פעוטה עברה התעללות בגן ב רחובות ()
פעוטה שעברה התעללות בגן ברחובות
אישור חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות במליאת הכנסת הערב (ב') גרר תגובות מעורבות בקרב פעילי המחאה שקמה בעקבות שורת מקרי ההתעללויות בפעוטונים שנחשפה בחודשים האחרונים. בעוד שהרוב מסכים שמדובר בהתקדמות חשובה, רבים סבורים כי היא אינה מספקת וכי הפתרון צריך להיות העברת כל האחריות על החינוך לגיל הרך לידי המדינה, ולא רק באמצעות פיקוח.

 

 

במועצה לשלום הילד אמרו כי "מאבק של 15 שנים הגיע לסיומו. זהו הישג היסטורי לכל פעוט בישראל. היום, לראשונה, המדינה מכירה באחריותה כלפי פעוטות בגילאי לידה עד שלוש. מדובר בחוק הכרחי להגנה על שלומם הנפשי והפיזי של פעוטות, שישים סוף להפקרות שקיימת היום ומאפשרת לכל אחד לפתוח מסגרת לפעוטות, גם אם אין לו רישיון או הכשרה, גם אם המקום מסוכן לפעוטות, ואפילו אם מי שפתח את הפעוטון הורשע בפגיעה בילדים. כעת, משעבר החוק במליאה, המדינה מחויבת להתקנת תקנות אשר יסדירו באופן מפורט, בין היתר את סוגיית הבטיחות וההכשרות".

 

גן ילדים (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

 

פעוט שעבר התעללות בגן בתל אביב ()
פעוט שעבר התעללות בגן בתל אביב

 

הפגנה מול קריית הממשלה (צילום: שאול גולן)
הפגנה מול קריית הממשלה למען פיקוח על פעוטונים(צילום: שאול גולן)

אסנת ואתורי, יו"ר תנועת "הורות בזכות", ממובילות המחאה למען פיקוח על הפעוטונים, בירכה על החוק אך הוסיפה כי הדרך עוד ארוכה. "מדובר בניצחון שלנו על המדינה, שסוף סוף מתחילה להבין שהילדים שלנו לא נולדים בגיל שלוש", אמרה. "אחד הצעדים הבאים שלנו כהורים יהיה להוביל החמרה בענישה כלפי המתעללים והמתעללות, אלו החכמים על חסרי ישע. היום הוכחנו כמה כוח יש לנו, ההורים, ונמשיך להוביל את השינוי. תודה רבה ליו"ר הוועדה לזכויות הילד, יפעת שאשא ביטון ולח"כ קארין אלהרר שהיו שם להבטיח שהחוק הזה יעבור. נמשיך לעשות הכול כדי שיום אחד גם אנחנו נוכל לשים את הילדים שלנו במסגרות ולדעת שאנחנו יכולים להמשיך בשגרת יומנו בשקט".

 

מתנועת "הקואליציה לחינוך מלידה" נמסר כי "אנו גאים על ההישג חסר התקדים של כניסתו של חוק הפיקוח על מעונות היום לספר החוקים של ישראל. במשך שלוש שנים פעלנו למען הסדרת המסגרות של היקרים לנו מכל. הקואליציה לחינוך מלידה רואה את עצמה שומרת הסף של גילאי לידה עד שלוש, תלווה את יישום החוק ותמשיך לפקח עליו מקרוב".

 

ד"ר שולמית ביסמנובסקי, מארגון גני הילדים הפרטיים בישראל בירכה גם היא על החוק אך סייגה: "כוונת החוק טובה מאוד וחשובה מאוד וארגוני הגנים הפרטיים בעדו. עם זאת, למרות אישור החוק קיימים בניסוחו מספר ליקויים שנכון יהיה לתקן אותם במהלך התקנת התקנות. אם לא יאושרו השינויים ארגוני הילדים יבחנו הליכים משפטיים כנגד תקנות החוק".

 

הגיש את ההצעה. שר הרווחה כץ  (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
הגיש את ההצעה. שר הרווחה כץ (צילום: עפר מאיר)

הצעת החוק הממשלתית שאושרה הערב, שהגיש שר העבודה והרווחה חיים כץ, ואליה מוזגו גם הצעות חוק פרטיות בנושא אשר יזמו יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו) ויו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), משיתה חובה על בעלים של מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה אשר יינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים.

 

בנוסף, על מנת להבטיח את שלומם והתפתחותם של הפעוטות, בעלי המעונות יחויבו להעסיק אנשי צוות ללא עבר פלילי, להדריך אותם ולהכשירם בתחומי מתן עזרה ראשונה ולקבל הדרכה וייעוץ מקצועיים ליצירת סביבה חינוכית-טיפולית עם סטנדרטים אחידים לטיפול בכלל המסגרות ובכלל הפעוטות. לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים וסמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו לשם סגירת מעון. התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בפעוטות יעמוד על 280 מיליון שקלים בפריסה לחמש שנים וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום".

 

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר כי "לאחר שנים של ניסיונות כושלים, המשרד בראשותי הצליח סוף סוף ליצור הסדרה בתחום הטיפול בגיל הרך. היום הורי ישראל יכולים להתחיל לנשום לרווחה ולדעת שיצרנו מעטפת הגנה לפעוטות ושדרוג משמעותי באיכות הטיפול".

 

יו"ר ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי, הוסיפה כי "החלת פיקוח על מסגרות החינוך הפרטיות בגיל הרך, כפי שקיים מזה עשרות שנים במעונות ויצו, קריטית להבטחת שלומם ורווחתם של פעוטות וילדי ישראל. אך היא צעד אחד בדרך ארוכה, שעל הממשלה עוד להוביל להסדרה כוללת של החינוך לגיל הרך בישראל, אשר סובל מתקצוב ממשלתי נמוך במיוחד ביחס למדינות מפותחות".

 

שר האוצר משה כחלון אמר כי "מדובר באחד החוקים החשובים והצודקים שהעברנו בשנים האחרונות. מהיום ילדי ישראל בטוחים יותר, הולכים למסגרות שקופות יותר, ואתם ההורים יכולים להיות קצת רגועים יותר".

 

מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח, עינת פישר לאלו, אמרה כי " אישור החוק לפיקוח על מעונות היום לפעוטות הינו צעד מבורך וחשוב מאין כמותו, אך הדרך לשינוי המציאות בפועל עדיין ארוכה ונדרשים עוד צעדים משמעותיים. החל מאישור התקנות וקביעת הסטנדרטים לפיקוח ועד להשקעה בהכשרות, התאמת מעונות פרטיים והגדלת היצע המעונות ברחבי הארץ. מדיניות הממשלה לטיפול בסוגיית מעונות היום נקבעה כבר לפני קרוב לשבע שנים, ויש לעשות הכל כדי להמשיך ולממשה במלואה בהקדם האפשרי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ילדים בפעוטון. צילום ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים