שתף קטע נבחר

מחירי המים לבית עולים בכ-3%

רשות המים הודיעה על כוונתה להעלות את מחירי המים ב-1 בינואר 2019, בשיעור של כ-3.25% בממוצע, אחרי שכבר עלו ביולי. הסיבות להחלטה שתייקר את חשבון המים שלנו: הגדלת כמות המים המותפלים, הרחבת פיתוח תשתיות המים ועדכון מדד המחירים

רשות המים הודיעה היום (ה') על כוונתה להעלות את מחירי המים ב-1 בינואר 2019, בשיעור של כ-3.25% בממוצע. זו התייקרות שנייה בחשבון המים הביתי מאז 1 ביולי, אז הרשות ייקרה את המים בכ-1%.

 

יש לכם תלונה על חשבון המים שלכם? כיתבו לנו >>

 

מ-1 בינואר, המחיר לצריכה של עד 7 מ"ק בחודש, (התעריף הנמוך) יעמוד על 6.82 שקלים למ"ק, במקום 6.608 שקלים למ"ק כיום. המחיר לכל כמות נוספת מעבר ל-7 מ"ק (התעריף הגבוה הגבוה) יעמוד על כ-12.85 שקלים למ"ק (במקום 12.443 שקלים למ"ק כיום).

חשבון המים לפני עשור היה גבוה יותר. האם תעריפי המים שוב במגמת עלייה? (צילום: יוגב עמרני) (צילום: יוגב עמרני)
חשבון המים לפני עשור היה גבוה יותר. האם תעריפי המים שוב במגמת עלייה?(צילום: יוגב עמרני)

 

תוספת של כ-42 שקל בשנה למשפחה בת 4 נפשות הצורכת כ-15 מ"ק בחודש

לפי הרשות, עליית המחירים תוסיף למשפחה ממוצעת בת 4 נפשות, הצורכת כ-15 מ"ק בחודש, תוספת עלות של כ-3.5 שקלים לחשבון המים והביוב החודשי: תשלום של כ-108.5 שקל בחודש, במקום כ-105 שקל בחודש.

 

לטענת רשות המים, "עליית המחירים נדרשה בעיקר בשל הגדלה ניכרת כמות הרכישה של מים מותפלים ממתקני ההתפלה (בשל מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים) והרחבה משמעותית בפיתוח תשתיות המים והביוב במשק הארצי והעירוני (חברת מקורות, איגודי ערים/מתקני טיהור שפכים, ספקים מקומיים ותאגידי מים וביוב).

 

"בנוסף, מגלם העדכון את עליית המדד מחודש יולי 2018 ועד דצמבר 2018 (מדד חזוי), כולל האצת השקעות להקטנת השפעות הבצורת המתמשכת".

 

עוד מסרה רשות המים כי "מועצת רשות המים בחנה בישיבתה היום את ההחלטה, והחליטה לפרסם אותו כשימוע הפתוח לעמדות הציבור". זאת, לעומת עליית המחירים ב-1 ביולי שנעשתה ללא יידוע הציבור.

 

ברשות המים הסבירו זאת אז בכך שההתייקרות ביולי היתה קשורה בהתייקרות שכר העבודה והעלייה במדד המחירים לצרכן, שהתקזזו עם ירידה במדד תעריפי החשמל, ובניגוד להתייקרות הנוכחית, לא היה לה קשר ישיר למשק המים.

 

עלייה אחרי הירידה

 עוד טוענים ברשות המים, כי "עליית המחירים כעת מגיעה לאחר ירידה מתמשכת במחירי המים ב-5 השנים האחרונות, בשיעור ריאלי של כ-30% בממוצע".

 

ואכן, בשנים האחרונות מחירי המים נמצאים בירידה והמחירים בישראל נמוכים ממחירי המים בשבדיה ובגרמניה ובמדינות נוספות, שכן רוב המים שנצרכים בישראל הם מותפלים. עם זאת, ירידת המחירים הזאת הגיעה אחרי נסיקה תלולה במחירי המים, שאירעה בתחילת העשור, כשהתעריף הגבוה ביותר למים בישראל נרשם ביולי 2013, אז התעריף הנמוך עמד על 9.26 שקלים למ"ק והתעריף הגבוה על 14.91 שקל למ"ק.

 

רק ביולי 2017, התעריף הנמוך ירד לראשונה מתחת ל-7 שקלים. כמו כן, לא ברור אם עליית המחירים ביולי ועליית המחירים הצפויה בינואר 2019, מהווה שינוי מגמה כך שחשבון המים שלנו יחזור להתייקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים