שתף קטע נבחר

המערכת החורפית - לשיא: גשמים ורוחות במרכז, חשש להצפות

הגשמים העזים והרוחות הגיעו למישור החוף, השרון ולשפלה. קיים חשש כבד להצפות ומהירות הרוחות צפויה לנוע בין 40-80 קמ"ש. מוקדם יותר, בנגב, נהרג ילד בן ארבע בשיטפון ובצפון נרשמו נזקים לרכוש. התחזית המלאה ומכ"ם הגשם

המערכת החורפית מגיעה לשיא: אחרי שמוקדם יותר, בשעות הצהריים, החלו גשמים עזים בליווי ברד לרדת בגליל המערבי, בנגב ובירושלים - הגיעה המערכת החורפית לאזור המרכז. מ"מטאו טק" נמסר כי קיים חשש כבד להצפות וצפויות לנשב רוחות חזקות לנשב בעוצמה של 40-80 קמ"ש וייתכן שאף יותר. משעות הערב ועד מחר בשעות הבוקר המוקדמות צפויים לרדת 30-50 מילימטרים של גשם במישור החוף ובשפלה. כמו כן, מחר במהלך הבוקר ייחלשו הגשמים וייפסקו בהמשך היום.

 

לפי שעה, טרם דווח על נזקים במרכז - אך בצפון דווח מוקדם יותר על פגעי מזג האוויר: גיא גיבלי מנהריה סיפר כי הברד פער חורים בגג סככה שבה עבד. "הכדורים היו ענקיים ושברו את הפלסטיק בלי בעיה", אמר. באזור החוף בגליל המערבי ירדו כדורי ברד גדולים שגרמו נזק במטעי האבוקדו. בצפת ירדו 35 מ"מ של גשם, במעלות תרשיחא 20, בצפון הגולן בין 10-20, בעמק החולה 17, בחיפה 5 ובכינרת רק 2 מ"מ של גשם. בערד נמדדו 6 מ"מ של גשם ובנחל ערוגות 7.

 

 

ברד כבד ירד גם בחרמון והטמפרטורה באתר ירדה ל-9 מעלות. על פי נתוני חברת מטאו-טק, בראש הנקרה ירדו 15 מ"מ, במשגב עם 10 מ"מ, בעמק החולה 8 מ"מ ובתחנה של רשות המים במושב לימן נרשמו 22 מ"מ תוך פחות מחצי שעה. באיגוד ערים כינרת החליטו לסגור את רצועות החוף חלוקים, כורסי ולבנון בשל הרוחות העזות, הצפויות להגיע עד ל-85 קמ"ש באזור הכינרת.

 

במקביל לברד, נשבו רוחות עזות שגרמו לנפילת עצים, בין השאר בקיבוץ מנרה בגליל העליון ובטבריה. הרוחות החזקות הגיעו גם לירושלים, שם נפל עץ ברחוב חזקיהו המלך, חסם את הכביש וגרם נזק קל לרכב. עובדי עירייה הגיעו לפנות את העץ.

 

 

זרימה ב נחל ערוגות שיטפון שיטפונות ב דרום נגב סופה מזג אוויר גשם  (צילום: יובל לוי,  יחל
(צילום: יובל לוי, יחל"צ עין גדי)

עץ קרס בכביש 977 (צילום: בעז בורנשטיין)
(צילום: בעז בורנשטיין)

עץ קרס בכביש 977 (צילום: בעז בורנשטיין)
(צילום: בעז בורנשטיין)

גשם בצוק מנרה (צילום: עומרי מועלם)
(צילום: עומרי מועלם)

 

בן ארבע טבע למוות בשיטפון ליד כסייפה

מזג האוויר גרם לשיטפון בנחל בין ערד לכסייפה, שבו טבע למוות פעוט בן ארבע. בני המשפחה סיפרו כי הבחינו שהילד נעדר לאחר שלא חזר הביתה, החלו בחיפושים אחריו ומצאו אותו במים. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים סורוקה תוך כדי פעולות החייאה, אך מבית החולים נמסר מאוחר יותר כי הילד הגיע ללא רוח חיים ומותו נקבע.

 

המשטרה הודיעה כי "כביש 90 מכיוון מצוקי דרגות לכיוון דרום נסגר לתנועה בשני הכיוונים בשל זרימת נחלים העלולה לסכן את משתמשי הדרך. אנו ממליצים להתעדכן אודות המצב בצירים טרם היציאה לדרך".

 

בצהריים התחיל בדרום גשם בעין גדי ובערבה. אבל למעט נחל ציחור שהציף את כביש 40 - לא דווח על שיטפון משמעותי. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר שזיהום אוויר גבוה נרשם החל משעות הצהריים באזור הנגב עד מפרץ אילת עקב סופת אבק שמגיעה ממצרים. המשרד ממליץ לאוכלוסייה רגישה להימנע מפעילות גופנית מאומצת בחוץ עד לירידת הגשמים. ביתר אזורי הארץ ישרור זיהום אוויר גבוה.

 

נזק נזקים ברד גשם ב נהריה סופה מזג אוויר (צילום: גיא טק מרין)
(צילום: גיא טק מרין)

גשם בעמק החולה (צילום: ענת זיסוביץ')
(צילום: ענת זיסוביץ')

נחל פארן (צילום: יורם חמו, רשות הטבע והגנים)
(צילום: יורם חמו, רשות הטבע והגנים)

גשם במושב כפר הס (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

סופת רעמים בחוף נהריה (צילום: גיא טק מרין)
(צילום: גיא טק מרין)
 

בסוף השבוע: גשמים מקומיים עם רוחות שייחלשו בהדרגה

מחר (יום שישי) יהיה מעונן חלקית וקריר. בבוקר יירד גשם מקומי וקיים חשש לשיטפונות בנחלי הנגב וים המלח. ינשבו רוחות ערות שייחלשו בהדרגה, והטמפרטורות יהיו נמוכות מהממוצע לתקופה. בים התיכון צפויים גלים בגובה 4-2 מטרים.

 

ביום שבת יהיה בהיר ותחול עלייה קלה בטמפרטורות. ביום ראשון יהיה בהיר עם עלייה קלה נוספת בטמפרטורות - שיהיו רגילות לעונה. 

 

גם במשטרה פרסמו אתמול אזהרה עקב הסופה וקראו לציבור הנהגים להימנע מנסיעה על כביש 90 באזור הערבה. מדובר במקטע הדרומי של הכביש, מאזור ים המלח לכיוון אילת. "כל מי שבכוונתו להגיע לאזור הערבה או לכיוון אילת, מומלץ לתכנן נסיעתו בדרכים חלופיות, כביש 40 לדוגמה, לאור היתכנות לחסימת כביש 90 באזור הדרומי, בעקבות הצפות ושיטפונות הצפויים בנחלים", נמסר ממשטרה.

 
 

בחברת החשמל הודיעו מראש כי עקב השינוי הדרסטי בתנאי מזג האוויר, ולמרות מאמצי ההכנה מראש, עדיין ייתכנו שיבושים באספקת החשמל עם תחילת הסערה. "האבק שהצטבר על רשת הולכת החשמל בעקבות ימי הקיץ החמים ואחרי תקופת היובש החריגה של השבועות האחרונים עלולים לגרום להפרעות באספקת החשמל מיד עם הגשם הראשון. חברת החשמל נערכה במהלך החודשים האחרונים לשינויים הצפויים במזג האוויר, החברה ביצעה עבודות חיזוק ותחזוקה, שטיפת קווים, וכן עבודות נרחבות של גיזום וכריתה. יחד עם זאת בחברה מבקשים להדגיש כי 'אין אפס תקלות בחשמל'".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים