שתף קטע נבחר

ליברמן: הרוב בקבינט מתנגד למכה חזקה על עזה

בישיבת סיעת "ישראל ביתנו" אמר שר הביטחון כי הוא "מתנדב לקנות משקפיים ומכשיר שמיעה" למי בקבינט שטוען שלא הוצגו תוכניות למכה חזקה על עזה. על מינוי סגן הרמטכ"ל אמר כי "זה לא נוגע לראש הממשלה". על חוק עונש מוות למחבלים: "הבית היהודי מכשיל בגלל שיקולים פוליטיים"

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף היום (ב') את חבריו לממשלה על גישתם למצב מול חמאס ברצועת עזה. "כל מי שבונה על ההסדרה עם חמאס טועה בגדול", אמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו. "עמדתי לגבי המצב בדרום ידועה וברורה, אבל לצערי חלק מחברי הקבינט שבויים בקונספציה שגויה. ואנחנו כבר יודעים מהעבר לאן מובילות אותן קונספציות שגויות. לא צריך לחכות לפעם נוספת. אין שום דרך להסדרה עם חמאס, ובלי לתת את המכה הכי קשה שאנחנו יודעים - אנחנו לא נחזיר לא שקט ולא רגיעה בדרום". בתוך כך, אחר הצהריים דיווחו על הפלסטינים על הרוג מאש צה"ל בצפון הרצועה. אין נפגעים בקרב החיילים.

 

"הרוב בקבינט לא סבור כמוני. אני חשבתי שכבר לפני כמה חודשים היינו אמורים להנחית מכה כזאת. צה"ל הציג את כל התוכניות האופרטיביות. הצגתי את עמדתי כבר בדצמבר 2016, גם בכתב וגם בעל פה. כל אחד שטוען שלא הציגו בקבינט מטרות או תוכניות אופרטיביות - אני מתנדב לקנות לו משקפיים וגם מכשיר שמיעה".

 

על מחאת תושבי העוטף בעקבות סבב ההסלמה האחרון בסוף השבוע הוסיף השר ליברמן: "התושבים צודקים במאה אחוז. הסיפור נמשך כבר שבעה חודשים. ניסינו כל אפשרות, ועובדה שבליל שבת האחרון תושבי הדרום ספגו 43 רקטות. ברור שאי אפשר ככה להמשיך.

 

"לכן הדרישה שלי היא ברורה אי אפשר להסכים למשוואות שחמאס מנסה לקבע. קרי אפשר לקבל הטבות כלכליות, למשל דלק קטארי, ולהמשיך באלימות בו זמנית. ולכן חייבים לפעול בצורה אחרת. אין שום צורך במבצע קרקעי. יש לנו מספיק אמצעים על מנת להחזיר את השקט והרגיעה ללא מבצע קרקעי, כי מבחינתי גם אם נהרוג את כל 40 אלף המחבלים של חמאס והג'יהאד האסלאמי, זה לא שווה לאבד חייל ישראלי אחד".

שר הביטחון אביגדור ליברמן מדבר על המצב בעזה בישיבת סיעה של ישראל ביתנו בכנסת (צילום: אלכס גמבורג)
ליברמן בישיבת הסיעה(צילום: אלכס גמבורג)
 

הוא התייחס לסוגיית עונש המוות למחבלים ותקף את הבית היהודי: "נורא הופתעתי לפני שבוע לשמוע כמה וכמה פעמים את שרת המשפטים אומרת שאין שום צורך בחוק עונש מוות ושהחוק הנוכחי מאפשר לעשות כל מה שצריך. ב-30 מאי 2016 הקואליציה הצביעה על הסכם קואליציוני עם סיעת ישראל ביתנו.

 

"סעיף 34 בהסכם מדבר מפורשות על חוק עונש מוות. הצביעו כל חברי הקואליציה, כולל שרת המשפטים. לא שמעתי שום הערה שאין שום צורך בחוק. יתרה מזאת, לאחר מכן חוק עונש מוות הגיע לוועדת שרים לחקיקה ששרת המשפטים היא היו"ר שלה, והיא העבירה את זה בוועדה ללא שום הערה

 

"ב-3 בינואר 2018 החוק עבר בכנסת בקריאה טרומית ועוד פעם שרת המשפטים הצביעה עבורו. כלומר, היא הצביעה שלוש פעמים על חוק עונש מוות ומעולם לא שמענו עד לפני שבוע שאין בו צורך. מאז החוק נמצא בוועדת חוק חוקה ומשפט אצל ניסן סלומינסקי והוא פשוט מקפיא את החוק ולא נותן לקיים שום דיון ולקדם אותו. וסיעת הבית היהודי מכשילה את החוק פעם אחר פעם בגלל מניעים פוליטיים".

 

בית דין צבאי רשאי להטיל עונש מוות על מי שהורשע בפעילות טרור רק אם הרכב השופטים קבע זאת פה אחד. על פי הצעת החוק החדשה, יתאפשר לבתי דין צבאיים להטיל עונש מוות על מחבלים גם ברוב רגיל, ולפי ההצעה גם בתי משפט אזרחיים יוכלו לגזור עונש שכזה.

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בישיבת הסיעה: "כבר יותר מחצי שנה חיים תושבי הדרום בין סבב רקטות לסבב רקטות, ונתניהו שותק. עבור תושבי הדרום כל סוף שבוע הוא הימור: יהיו מהומות או לא יהיו מהומות? יירו טילים או 'רק כמה שריפות'? בית ייהרס, או 'רק כמה נפגעי חרדה'? צבע אדום או עשן שחור? חמאס משחק בתושבי הדרום כמו ברולטה רוסית, ונתניהו שותק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
השר ליברמן
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים