שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "חוק שמקפיא את התרבות": כאלף מפגינים נגד חוק הנאמנות

  כאלף אנשים הגיעו להפגין בסינמטק תל אביב נגד חוק הנאמנות בתרבות אותו מובילה מירי רגב. "עם ללא תרבות הוא כמו זברה בלי פסים", אמר השחקן נורמן עיסא. "הרצון לאלף את האמנות בחוק הוא אווילי, מרושע ונידון לכישלון", זעקה רננה רז

  כאלף איש הגיעו להפגנה הערב (שבת) בסינמטק תל אביב נגד חוק הנאמנות בתרבות, שאושר בוועדת השרים מוקדם יותר השבוע. אמנים מקומיים עלו לבמה ונשאו נאומים נוקבים נגד החוק, בהם רננה רז, נורמן עיסא, אסתי זקהיים, אסי לוי ואשכול נבו.

   

  "אנחנו נגדיר את הנאמנות שלנו ואף אחד לא יעשה את זה בשבילנו... זה חוק שמדרבן רדיפה וסינון, מחזק את החזקים ומחליש את החלשים. חוק שמלבה יצרים אבל מקפיא את התרבות. האם יפורסמו כללים לזיהוי תכנים מבזים? איך נדע מה פוגע במדינה? מה נחשב בגידה?", אמרה בתחילת הערב העיתונאית מרב בטיטו.

    

   

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)
  הסופר, המחזאי והתסריטאי מוטי לרנר עלה לבמה מיד אחריה ואמר: "התקבלות הצעת חוק הנאמנות בתרבות היא בגידה בערכי מדינת ישראל. חוק הנאמנות הוא בגידה מהותית בחופש היצירה המבוסס על עיקרון חופש המחשבה. חוק הנאמנות בתרבות, אם יעבור בכנסת, יציב את ישראל עם שורה של משטרים אפלים שמשלו באירופה. הם דנים את מדינותיהם לתקופות של חושך בכל הקשור ליצירה"

   

  בהמשך הוא קרא לא לציית לחוק: "אנו קוראים לקולות השפויים בממשלת ישראל להתנער מחוק זה. היד שתחתום על החוק הזה תחתים את שמות כולנו ויוצרי החוק יודעים את זה. במאבק הזה אסור לנו להסתפק במחאה. הכוח העיקרי שלנו הוא ביצירה שלנו. אנחנו חייבים לעצמנו ולחברה בה אנו חיים להמשיך ליצור בלי מורא הסנקציות של הממשלה. עלינו להמשיך לעסוק בכיבוש ובסכסוך הישראלי פלסטיני. היצירה שלנו חזקה יותר מכל הממשלות שהיו כאן וגם מהממשלה הזו".

   

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות(צילום: מוטי קמחי)

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  "אני רוצה לשאול מה יש בה באמנות שמטריפה פוליטיקאים מזן מאוד מסוים?", שאלה הכריאוגרפית והרקדנית רננה רז, והמשיכה, "לאורך ההיסטוריה במשטרים שאסור לנו להשוות אליהם האמנים היו הראשונים שנטפלו עליהם, גזרו עליהם גזרות ורצו להשתיקם. היוצרים הם תזכורת תמידית לתפיסת עולם שמטריפה את הפוליטיקאים. הרצון לאלף את האמנות בחוק הוא אווילי, מרושע ונידון לכישלון. בטווח הארוך זו מלחמה ארוכה ומגוחכת. הביעו את דעתכם! כל אחד מאיתנו הוא סוכן של שינוי. ילדים שגדלים במדינה הזו לא מספיק שומעים אותנו, האמנים, אומרים את מה שאנחנו חושבים. דברו באומץ לב. ייתכן שיהיה לזה מחיר, אבל לכל מאבק חשוב יש, וייתכן שנצטרך לשלם אותו. אסור לנו לחיות במציאות שבה אנו חוששים להביע את דעתנו הפוליטית".

   

  גם שחקן התיאטרון נורמן עיסא התייחס לחוק ואמר: "מסתבר שאנחנו באמת כוח כי פוחדים מאיתנו. עם ללא תרבות הוא כמו זברה ללא פסים... אני מכריז מעל במה זו שאני אדם חופשי, אומן חופשי ואמשיך להיות כזה!".

   

  שחקנית ויו"ר ארגון שח"ם אסתי זקהיים אמרה: "התעוררתי הבוקר מאוד נאמנה ורעננה. אני נאמנה קודם כל לעצמי כשאני מטילה ספקות, מבקרת ומתרגשת. כשאני יוצרת אני נאמנה. נאמנות בתרבות זו נאמנות ליצירה עצמה, משוחררת ונקייה משיקולים זרים", בנוסף הוסיפה כי "המשמעות היחידה של החוק הוא שלמשרד התרבות תהיה סמכות כמעט בלתי מוגבלת לשמש כמבקר תוכן. זאת לא המדינה שאני רוצה לחיות בה. זוהי פגיעה מהותית בחופש היצירה. אני לא רוצה להוכיח את הנאמנות שלי לאף אחד. אף מפלגה לא רשאית למשטר את היצירה שלנו. לא ישתיקו אותנו". גם סעיד אבו שקרה, מנהל הגלריה לאמנות עכשווית באום אל פאחם אמר: "אני בא לכאן לא מתוך כעס אלא מתוך אכזבה ותסכול ודאגה לגורלו של המקום. בטווח הארוך החוק עלול לקבע את החברה ולמנוע ממנה להתפתח ולצמוח. החוק הזה נועד לחנוק את השיח בחברה הישראלית".

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  אסי לוי בהפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות(צילום: מוטי קמחי)

  הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות (צילום: מוטי קמחי)
  אסתי זקהיים: "נאמנות בתרבות זו נאמנות ליצירה עצמה"(צילום: מוטי קמחי)
   

  הנואם האחרון, הסופר ואיש החינוך אשכול נבו, אמר: "אם הייתי צריך לבחור מילה אחת שתסביר למה אני כותב, שתתאר את התחושה שיש לי כשאני כותב, המילה הזו היא 'חופש'. באנו כולנו לכאן הערב כדי לומר בצורה ברורה - אף אחד לא יקח מאיתנו את החופש הזה! החוק פסול במיוחד כי הוא מתוקף לשורה של חוקים חשוכים. חוק הלאום, חוק הנכבה, ההתקפות על בתי המשפט ומשטרת ישראל, הקרן החדשה, שוברים שתיקה ובצלם. המכנה המשותף לכל אלה הוא הניסיון להשתיק קולות ביקורתיים. זה חוק שאסור שיעבור, הוא צריך לעבור מהעולם. תהיו חופשיים, תהיו ביקורתיים, תהיו אמיצים". לפני שהוא עלה לשאת דברים השחקנית אסי לוי הקריאה את "גילוי דעת" שכתב חנוך לוין לאחר הורדת ההצגה "מלכת אמבטיה".  

   

  התיקון לחוק התרבות והאמנות, שאותו הובילה השרה רגב ואשר זכה לתמיכת שר האוצר משה כחלון, אמור לשלול תקציבים מגופים נתמכים שלפי ההצעה "חותרים" תחת ערכי המדינה וסמליה. כך לדוגמה, יישלל תקציב ממוסדות תרבות שיפגעו בסמלי המדינה או יבזו אותם, יציינו את יום העצמאות כיום אבל או ישללו את קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית.

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  הפגנה נגד חוק הנאמנות
  צילום: מוטי קמחי
  לאתר ההטבות
  מומלצים