שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כבר 3 חודשים: מחירי העגבניות לא יורדים

  ק"ג עגבניות עולה ביוקר לקמעונאים - 7-6 שקלים לק"ג, ולרוב גם הצרכנים נדרשים למחיר גבוה. חקלאי: "יש מכת וירוסים וחוסר של כ-20 אלף טון, משרד החקלאות לא מתמודד ומעדיף יבוא מטורקיה". ולמה הייבוא לא מוריד מחירים? "הקמעונאים מוכרים אותו במחיר של עגבנייה ישראלית"

  מחירי העגבניות גבוהים ואין ירידה באופק: כבר שלושה חודשים שמחיר ק"ג עגבניות בשווקים הסיטונאים לא יורד מ-6-5.40 שקלים לק"ג ו-7 שקלים לעגבניות אשכולות, והמחיר לצרכן הנגזר מכך - גבוה. כיוון שמדובר במוצר הכי נמכר בסופרמרקטים, רוב הרשתות מוכרות אותו במחיר הפסד (ומעלות מחירים על פריטים אחרים).

   

  כך למשל, בחצי חינם מוכרים עגבניות ב-3.90 שקלים לק"ג, במחסני השוק ק"ג עגבניות נמכר ב-5.90-4.90 שקלים לק"ג, ביינות ביתן מוכרים עגבנייה ב-6.90-4.90 שקלים לק"ג, בשופרסל ב-5.90 שקלים לק"ג (למעט סניפים עם תחרות נקודתית כמו עפולה), בשופרסל שלי ב-6.90 שקלים לק"ג, במגה בעיר ב-7.90 שקלים לק"ג ובטיב טעם בעד 9.90 שקלים לק"ג.

  עגבניות מטורקיה בשופרסל ()
   

  הייבוא מטורקיה עם מכס נמכר במחיר של עגבנייה מקומית

  "המחירים של העגבניות גבוהים, אבל לא בשמיים, כי חסרות עגבניות", אמר חקלאי ל-ynet, "אין ספק שאנחנו כבר זמן רב עם מחירים גבוהים, אבל כאמור, בגלל מחסור, לא מפני שהחקלאים מרוויחים יותר. יש בעיית וירוסים בעגבניות שמשרד החקלאות לא מטפל בה. על המדינה לתמוך בחקלאים כדי שיוכלו לספק את הכמויות שפחתו בגלל הווירוסים. כל עוד לא נפתרת בעיית הווירוסים ויש יבוא סדיר של עגבניות מטורקיה, המגדלים לא לוקחים סיכון ולא מרחיבים את שטחי הגידול".

   

  כמה עגבניות חסרות בשוק ומתי תיפתר בעיית המחסור?

  "אני מעריך שהשנה, כמו מדי שנה חסרות כ-20 אלף טון עגבניות. בדרך כלל המחסור הזה מתמלא על-ידי יבוא. יש כרגע יבוא לארץ מטורקיה, אבל הוא נמכר במחירים לא נמוכים, במחיר של עגבנייה ישראלית.

   

  "ככל שניכנס לחורף ייכנסו לשוק עגבניות משטחים מהערבה, והמחיר יירד, אבל בעיית השוק תימשך. המגדלים חוששים מייבוא ולא רוצים להסתכן בהפסדים. אי אפשר להתחרות בטורקים במחיר - יש להם הרבה יותר שטחי גידול, ובעיית הוירוסים לא נפתרת, כך שנוצר פה מעגל עצוב שיביא ליותר יבוא. אם ישראל רוצה להסתמך על עגבניות מטורקיה – זה פתרון, אבל מה אם הייבוא מטורקיה יתקל יבבעיה, בגלל בעיות שם? או בגלל חרם של טורקיה על ישראל? אז ייבאו מספרד ביוקר"?

   

  כרגע יש יבוא של עגבניות עם מכס, כי מחיר העגבניות גבוה אבל לא מספיק כדי לפתוח את השוק לייבוא. זו הסיבה שמחירי עגבניות היבוא גבוהים?

  "נכון, אך המכס על יבוא עגבניות זניח כשהמחיר הסיטונאי בשוק הישראלי הוא כרגע 6-5 שקלים לק"ג. הייבואנים קונים הרבה יותר בזול מטורקיה, גם עם מכס, ויש יבוא כל הזמן. הם פשוט לוקחים את ההפרש לעצמם. הם לא נותנים מתנה לצרכנים".

   

  החקלאים נגד ייבוא העגבניות    (צילום: אלי סגל)

  החקלאים נגד ייבוא העגבניות    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הצרכנים לא רוצים עגבניות מטורקיה

  עם זאת, הצרכן הישראלי כנראה אמר את דברו ולא מעוניין בעגבניות יבוא. קמעונאי אמר ל-ynet שכמות העגבניות מטורקיה ברשתות פחתה מאוד. לדבריו, "כמעט ואין יבוא, לקוחות עשו רעש והחרימו עגבנייה טורקית וברשתות לא תראי עגבנייה טורקית".

   

  נראה שלמרות שבסופרמרקט ישראלי נמכרים מאות מוצרים אחרים מתוצרת טורקיה, בחקלאות - הצרכנים הישראלים מעדיפים לא להסתמך על טורקיה.

    

  גם בשופרסל אמרו לנו שברשת מוכרים עגבניות מישראל ומציעים עגבניות מטורקיה "רק כאשר אין שום ברירה אחרת ואין תוצרת ישראלית שיכולה לתת מענה לביקושים של הרשת. עושים כל מאמץ להימנע מכך". הסיבה למחיר הגבוה יחסית לצרכנים ברשת היא ש"אין מספיק עגבניות ומחיר הקנייה שלנו גבוה".

   

  ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "במטרה להגן על החקלאים בישראל, ייבוא העגבניות ללא מכס נפתח על פי תנאים מוגדרים, בהתאם לצורך ולתנאים בשטח. בימים האחרונים חלה ירידה בטמפרטורות, ועל כן במשרד החקלאות צופים כי השלכות הווירוס יצומצמו ואין צורך בפתיחת מכסות ייבוא. יחד עם זאת, יש לזכור כי העגבניות הן ירק עונתי שמסופק במשך כל ימות השנה. בתוך כך, חלה עלייה במחירים. אולם, העלייה הניכרת נגרמת כתוצאה מהפער בין המחיר המבוקש על ידי החקלאי לבין המחיר של רשתות השיווק והמרכולים.

   

  "הירידה בהיצע העגבניות נובעת ככל הנראה מתנאי אקלים חמים ששררו בקיץ האחרון, הבאים לידי ביטוי ביבול הנקטף בימים אלו. במקביל, משרד החקלאות ממשיך לפעול לטובת החקלאים. בתוך כך, מדריכים מטעם שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות מסייעים לחקלאים בשטח. בנוסף, חוקרים בתחום עמלים לילות כימים כדי להגדיר את מאפייניו של הווירוס ולפתח זנים חדשים של עגבניות שיהיו עמידים מפני הווירוס הנוכחי. השנה, בעקבות פעילות של חוקרי המשרד ומדריכיו, חלה ירידה בכמות הווירוסים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים