שתף קטע נבחר

תיק רצח תאיר ראדה: פרקליט המדינה החליט לחכות לממצאים המלאים

בעקבות הממצאים הראשוניים של בדיקת השערה, ערך פרקליט המדינה שי ניצן דיון שבו סוכם כי יש לחכות לחוות הדעת המלאה של המכון לרפואה משפטית

 

 

 

 

פרקליט המדינה שי ניצן קיים היום (א') ישיבה בעקבות קבלת הממצאים הראשוניים מהמכון לרפואה משפטית בפרשת רצח תאיר ראדה. בישיבה נבחנה השאלה מהי משמעות הממצאים הראשוניים אלו. סוכם כי יש להמתין לקבלת חוות הדעת המלאה והכתובה של המכון, על מנת שניתן יהיה לבצע בחינה מעמיקה של הממצאים המלאים, להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט על פעולות נוספות ככל שיהיה בכךצורך.

 

הישיבה נערכה בהשתתפות כל גורמי המקצוע הרלוונטיים בפרקליטות המדינה, ובהם שני משנים לפרקליט המדינה, מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה וכן נציגי משטרת ישראל, בראשם ראש אח"מ ונציגי האגף לחקירות ומודיעין מחטיבת הזיהוי הפלילי וחטיבת החקירות במשטרת ישראל.

תאיר ראדה רומן זדורוב ()
רומן זדורוב ותאיר ראדה ז"ל

הישיבה עסקה בהערכת הממצאים הראשוניים של הבדיקה המיטוכונדריאלית (של השערה) כפי שנמסרו על ידי המכון לרפואה משפטית לפני ימים אחדים וכן בתוצאות הבדיקה הנוספת שנערכה ביוזמת המכון ביום שישי האחרון עם מומחה ישראלי מוביל בתחום, שהשווה את הממצאים למאגר ישראלי.

 

ההתפתחות החדשה בחקירת תיק הרצח של תאיר ראדה הייתה ביום חמישי האחרון. המכון לרפואה משפטית זימן בדחיפות את סניגורו של רומן זדורוב, ירום הלוי, ואת נציגי הפרקליטות בעקבות "ממצאים פורנזיים חדשים". כך פורסם לראשונה ב-ynet. ככל הנראה, נמצאה שערה שמתאימה ל-DNA של א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק - שלגביה הצטברו כמה עדויות בנוגע לרצח. מהמכון לרפואה משפטית נמסר הערב כי "נלקחו שתי דגימות חדשות שייתכן שיובילו לבדיקות נוספות". לנוכח הממצאים, במשטרה יבקשו ככל הנראה לגבות עדות מא"ק - ששוהה כעת בחו"ל.

 

מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, ד"ר חן קוגל, אמר ביום חמישי שעבר, עם ההתפתחות בפרשה: "לפי בקשתו של סנגורו של רומן זדורוב ובתיאום ובהסכמת פרקליטות המדינה, המכון לרפואה משפטית ביצע בדיקות DNA מיטוכונדרי כדי להשוות שערות שנמצאו על גופתה של תאיר ראדה ז"ל עם פרופילים גנטיים שונים. הבדיקות בוצעו מספר פעמים כדי לוודא את תקפותן ונמצאו ממצאים חדשים שלא היו ידועים קודם לכן. לפיכך, זימנו את הסנגור ואת אנשי פרקליטות המדינה כדי לבשר להם על הממצאים החדשים".

 

רומן זדורוב ואשתו אולגה זדורוב (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן)
רומן זדורוב ואשתו אולגה. "חייב להיות משפט חוזר"(צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן)

כאמור, שערה אחת מתוך השלוש שנמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של א"ח. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנמנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה. מומחה ישראלי לדנ"א שהשווה את השערה ל-2,000 דגימות של אילנות יוחסין ישראליים, טוען כי נמצאה התאמה לכחצי אחוז מכלל הדגימות שנבדקו - ומכאן שהיא מתאימה לאלפי ישראלים, ואולי גם אלפי משפחות ישראליות.

 

לאחר הממצא החדש משבוע שעבר של השערה שנבדקה, כעת בידי הפרקליטות להחליט האם לבצע בדיקות פורנזיות נוספות חדשות, ולנסות להוציא דגימות מראיות שנמצאו בזירה. זאת בהנחה שניתן עדיין להוציא דגימות עקב הזמן הרב שחלף.

בפרקליטות אומרים כי "ההחלטה לבצע בדיקות פורנזיות מתקבלת בהתאם לערכה הראייתי של כל בדיקה ובהתחשב במצב הראיות בתיק. השערות נשלחו לחו"ל כי לא היה להן שורש ואת הבדיקה הרלבנטית ניתן היה לעשות בזמנו רק בחו"ל. לאחר שתקבל הפרקליטות את חוות הדעת מהמכון, תבחן את ערכה הראייתי של הבדיקה האחרונה שבוצעה ובהתאם לכך תחליט אם לבצע בדיקות נוספות".

 

אשתו של זדורוב, אולגה, אמרה היום ל-ynet בעקבות ההתפתחות בתיק: "עברנו טראומה ענקית, חייב להיות משפט חוזר. מה שקרה בסוף השבוע זה טירוף, אבל טירוף חיובי. אני מאוד מתרגשת מהחדשות ומהבשורות הטובות שקיבלנו. זה מוכיח שבעלי חף מפשע ומצביע על מי שכן עשה את זה. אני מתכננת שבבר מצווה של הילד שלנו בשנה הבאה הוא יהיה בבית".

 

 

באולפן ynet התראיין היום גם עו"ד ירון פורר, המייצג את א"ח, שהשערה שנמצאה בזירה עשויה להיות שייכת לו. על פי גרסתו, השערה הגיעה לשם משום שזוגתו דאז – א"ק – שהתוודתה באוזניו שהיא הרוצחת – לבשה את בגדיו. "נפל דבר ביום חמישי עם גילוי ה-DNA, דבר שמוכיח בעליל שמה מסר א"ח כבר לפני שש שנים הוא נכון", אמר עו"ד פורר. "אנחנו מדברים על ראייה שמחזקת ראייה של א"ח. אנחנו לא מדברים על ראייה עצמאית. בא א"ח ומספר סיפור שסיפרה לו א"ק, סיפור שמתחזק על ידי הראיות הנוספות. לכן, גם בהנחה שמדובר באפשרות של אחד ל-40 אלף, עדיין מדובר בראייה מאוד משמעותית שיש בה לפחות לעורר ספק או להביא למשפט חוזר בעניינו של רומן זדורוב".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים