שתף קטע נבחר

פיטסבורג: הרופא רץ לעבר הירי כדי להציל פצועים – ונרצח

ד"ר ג'רי רבינוביץ' שמע את מטח היריות שהחל לפתע ממניין אחר ב'עץ חיים' - ויחד עם אח רץ לעבר הירי. "אף אחד מהקהילה שלו לא נפגע - הוא הקריב את חייו כדי לעזור", מספר אחיינו, תושב ירושלים

ד
הנרצח ד"ר ג'רי רבינוביץ', עם אשתו מרי והאחיינית יעל בחתונה בארץ

ד"ר ג'רי רבינוביץ' (66), הוא אחד מ-11 נרצחי הטבח בפיטסבורג. הוא היה רופא משפחה, והתפלל במניין של הקהילה הפרוגרסיבית "דור חדש" במתחם 'עץ חיים' שבו היורה פתח באש. אחיינו של רבינוביץ', נדב אסטרין (28), תושב שכונת בקעה בירושלים, סיפר היום (א') בשיחה עם ynet כי דודו התפלל בחדר אחר, וכששמע את הירי הוא רץ לתוך התופת כדי לנסות לסייע לפצועים - ונרצח.

 

"הוא הלך לתפילה, שמע יריות, וכרופא – יחד עם אדם נוסף מהקהילה שהוא אח בבית חולים - רץ לכיוון היריות לראות אם מישהו נפצע וצריך עזרה. שם הוא נהרג. חוץ ממנו ומהאח - אף אחד מהקהילה הפרוגרסיבית לא נפגע. הוא הקריב את חייו כדי לעזור לאנשים", אומר אסטרין.

 

אשתו של ג'רי, מרי, לא הייתה בתפילה באותו הבוקר. נדב מספר כי בשלב מסוים ה-FBI פתח חדר מצב בשכונה וקרא לכל בני המשפחות של אלה שהיו בתוך המבנה להגיע למקום. בני המשפחה בארץ משוחחים עם הקרובים בפיטסבורג, ושומעים כי הם עדיין מנסים לעכל את האסון. "היה שם הרבה בלגן והמשפחה עדיין מנסה לקבל תשובות", מספר אסטרין.

 

רבינוביץ' ביקר בפעם האחרונה בישראל לפני כשנתיים, בחתונה של אחותו התאומה של נדב, יעל. "הוא אהב מאוד את ישראל", אומר נדב. "הוא תמיד היה עם חיוך, תמיד היה שם כדי להושיט יד לעזרה". האחיין סיפר כי לו ולדודו היה תחביב משותף: רכיבה על אופניים. "הוא היה מתקשר כל הזמן לראות אם אני צריך משהו".

 

הוריו של נדב עלו לארץ, ובילדותו בירושלים הוא חווה את פיגועי האינתיפאדה השנייה. בהמשך הוא שירת בצה"ל. עם זאת, האסון הכבד דווקא הגיע מכיוון פרבר מנומנם בארצות הברית. "אתה בחיים לא חושב שאת תקום יום אחד בפיטסבורג, בפרבר שלא קשור לכלום, ושם יהיה הפיגוע שישנה את החיים שלך", אמר.

 

 

 

 

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
מחוץ לבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AP)
(צילום: AP)

מניחים פרחים מחוץ לבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מניחים פרחים מחוץ לבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בארצות הברית דווח כי ד"ר רבינוביץ' היה רופא מוכר בעיר, והיה אהוד במיוחד בקרב מטופליו - שזכו ממנו ליחס לבבי. חבריו ספדו לו בפייסבוק: "הוא היה רופא,

אוהב חתולים והאיש האדיב ביותר שניתן לחלום עליו", כתבה אנה בוסוול-לוי. "הוא ואשתו מרי היו אחראים על כל השטויות והאווירה בחתונה שלנו. הם לקחו את החתולה שלי כשהאלרגיות של ג'וש כבר לא יכלו לסבול אותה, ובכינו יחד בטלפון בחודש שעבר כשהיא הלכה לעולמה. הבית של ג'רי ומרי היה נווה מדבר של קבלה, סבלנות, אוכל טוב וחתולים בכל מקום. יהי זכרו ברוך".

  

מטופלת שלו כתבה בטוויטר: "היה לי טיפול אצלו מוקדם יותר החודש, שאלתי אותו אם הוא ייצא בקרוב לפנסיה, והוא אמר: 'לא, אני לא הולך לשום מקום'. רופא נהדר נלקח מאיתנו".

 

ה-FBI מסר מוקדם יותר בתדריך מיוחד את שמותיהם של 11 הנרצחים: מלבד ד'"ר רבינוביץ, נרצחו גם האחים דייוויד (55) וססיל (59) רוזנטל, דניאל שטיין (71), מלווין ווקס (88), בני הזוג ברניס (84) וסילבן סימון (86), רוז מלינגר (97) ניצולת שואה, ריצ'רד גוטפריד (65), ג'ויס פיינברג (75) ואירווינג יאנגר (96).

 

 

רוברט באוורס ()
היורה רוברט באוורס

ציוץ רוברט באוורס ()
הציוץ של באוורס לפני הטבח

 

 

 

 

היורה, רוברט באוורס (48) פתח באש בבית הכנסת ועבר מחדר מניין אחד לאחר תוך שהוא יורה ללא הבחנה. לפני שנתפס הוא התבצר בקומה השלישית. בתדרוך אמר נציג ה-FBI כי באוורס היה חמוש בכמה כלי נשק כשנכנס לבית הכנסת, וככל הנראה הוא פעל לבדו. "במהלך התקיפה באוורס השמיע הצהרות לגבי רצח עם ורצונו לרצוח יהודים. הוא נשאר במעצר, אתמול הוגש נגדו כתב אישום", אמר בריידי. "זו הייתה מתקפה על שכנינו ועל חברינו. אנחנו אבלים על אובדן החיים ומתחילים בתהליך ההבראה".

 

בתנועה המסורתית בישראל יקיימו מחר בבית הכנסת המרכזי של התנועה בירושלים ערב הזדהות וזיכרון עם הקהילה היהודית בפיטסבורג. באירוע ישתתפו בכירי המערכת הפוליטית בישראל, יו"ר הסוכנות היהודית ורבות ורבנים מכלל זרמי היהדות. ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית אמר הערב: "ירי באנשים חפים מפשע הוא פשע מתועב. אין שפל ממנו בכל מקום ועת. אולם המכה הפעם קשה לנו במיוחד, כי האסון אירע לנו, למשפחה המצומצמת. רבים מאיתנו מכירים באופן אישי חברים וחברות מהקהילה המיוחדת הזו. הנה, פעם נוספת, מזכיר לנו העולם את שחלק מאיתנו לפעמים שוכחים: שיהודי הוא יהודי הוא יהודי".

 

הערב תתקיים בפיטסבורג עצרת זיכרון לזכר הנרצחים, באירוע שמוגדר משותף לכל זרמי היהדות. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יפתח את העצרת בדברי הספד ואמירת קדיש שהוקלטו בוידיאו עבור האירוע.

 

 

כיכר ציון עצרת זיכרון הזדהות קהילת יהודי תפוצות טבח ירי בית כנסת פיטסבורג ארה
עצרת זיכרון בכיכר ציון בירושלים(צילום: אליעזר סמט)

כיכר ציון עצרת זיכרון הזדהות קהילת יהודי תפוצות טבח ירי בית כנסת פיטסבורג ארה
(צילום: התנועה הירושלמית)

כיכר ציון עצרת זיכרון הזדהות קהילת יהודי תפוצות טבח ירי בית כנסת פיטסבורג ארה
(צילום: התנועה הירושלמית)

נרות זיכרון ב  כיכר רבין תל אביב לזכר הרוגים פיגוע ירי בית כנסת פיטסבורג ארה
נרות זיכרון בכיכר רבין בתל אביב(צילום: AP)

נרות זיכרון ב  כיכר רבין תל אביב לזכר הרוגים פיגוע ירי בית כנסת פיטסבורג ארה
(צילום: AP)

נרות זיכרון ב  כיכר רבין תל אביב לזכר הרוגים פיגוע ירי בית כנסת פיטסבורג ארה
(צילום: AP)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב בטלפון עם מושל פנסילבניה טום וולף. נתניהו שלח מכתב לקהילה היהודית בפנסילבניה בו כתב: "לאחר השואה, רבים קיוו שהאנטישמיות תושלח לפח האשפה של ההיסטוריה, אך זה לא קרה. למעשה, בעשורים האחרונים, האנטישמיות מופיעה שוב ככוח רב-עוצמה ורצחני. בשנת 2017, ראינו את העצרת האנטישמית המתועבת ההיא בשרלוטסוויל. וכעת ראינו את ההתקפה האנטישמית החמורה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב נגד מתפללים בבית כנסת בפיטסבורג, פשע שפל במיוחד שלדאבוננו, חווינו על בשרנו גם בישראל.

 

"התקפות אלה אינן תופעה חדשה בתולדות עמנו. מה שחדש כאן היא היכולת שלנו להשיב מלחמה נגד האנטישמיים. ישראל עושה זאת יום יום. אך העם היהודי התברך גם בידידים רבים בכל העולם הסולדים מאנטישמיות ונאבקים בה. ברצוני להביע את הערכתי לנשיא טראמפ על גינויו החד-משמעי לפשע הנתעב הזה, ועל מחויבותו להילחם באלה השואפים להשמיד את העם היהודי. בשעה זו של יגון קודר, על הקהילה היהודית בפיטסבורג, ועל כל האמריקניים שמתאבלים היום, לדעת שהמדינה היהודית מתאבלת יחד אתכם. המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים