שתף קטע נבחר

בני זוג ושני אחים: אלה קורבנות הטבח בארה"ב

במסיבת עיתונאים מיוחדת נמסרו פרטים על אירוע הירי נגד יהודים הקשה ביותר בהיסטוריה האמריקנית, וכן שמותיהם של הנרצחים בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג, בהם ניצולת שואה בת 97. לדברי ה-FBI, הרוצח, רוברט באוורס, היה חמוש בכמה כלי נשק: "אם היה נמלט - היה רוצח שוב"

 

 

 

תדריך מיוחד לאחר הטבח בפיטסבורג: הבולשת הפדרלית (FBI) מסרה היום (א') פרטים על הטבח שביצע רוברט באוורס ובו נרצחו 11 בני אדם בבית הכנסת של קהילת "עץ חיים" בפיטסבורג, פנסילבניה. בתדריך נמסר כי כל הקורבנות זוהו. הנרצחים הם: ד"ר ג'רי רבינוביץ' (66), דייוויד רוזנטל (55) ואחיו ססיל (59), דניאל שטיין (71), מלווין ווקס (88), בני הזוג ברניס (84) וסילבן סימון (86), רוז מלינגר (97) ניצולת שואה, ריצ'רד גוטפריד (65), ג'ויס פיינברג (75) ואירווינג יאנגר (96). שמו של שטיין פורסם כבר הבוקר בכלי תקשורת בארה"ב.

 

בתדרוך אמר נציג הבולשת סקוט בריידי כי באוורס היה חמוש בכמה כלי נשק כשנכנס לבית הכנסת, וככל הנראה הוא פעל לבדו. "במהלך התקיפה באוורס השמיע הצהרות לגבי רצח עם ורצונו לרצוח יהודים. הוא נשאר במעצר, אתמול הוגש נגדו כתב אישום", אמר בריידי. "זו הייתה מתקפה על שכנינו ועל חברינו. אנחנו אבלים על אובדן החיים ומתחילים בתהליך ההבראה". 

 

הטבח בפיטסבורג - עדכונים אחרונים:

דניאל נרצח בטבח פיטסבורג: "רק עכשיו נולד לו נכד"

79 דקות של טבח: מסע הירי בבית הכנסת האמריקני

"יש יורה בבניין, אנחנו תחת מתקפה": הקלטות הטבח

 

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: רויטרס)
שוטרים מחוץ לבית הכנסת(צילום: רויטרס)

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סוכני FBI ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מניחים פרחים ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: רויטרס)
"אבלים על אובדן החיים". פרחים מחוץ לבית הכנסת(צילום: רויטרס)

ילדים מחלקים מכתב תודה ב זירה בית כנסת פיגוע ירי פיטסבורג פנסילבניה ארה
ילדים מחלקים מכתבי תודה בזירת הטבח(צילום: AFP)

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AP)
(צילום: AP)

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סוכן ה-FBI רוברט ג'ונס אמר כי הודעות נמסרו למשפחות הנרצחים. "ערכנו חיפושים בביתו וברכבו של באוורס. אנחנו ממשיכים בחקירה כדי להבין למה ואיך הוא ביצע את הפשע הנורא הזה. אנחנו לא יודעים למה הוא בחר דווקא בבית הכנסת הזה". ג'ונס הוסיף כי הירי נמשך כ-20 דקות, וכי הקורבנות נמצאו בשלוש זירות בתוך המבנה. "אם באוורס היה נמלט מהמבנה, יש סבירות גבוהה שהוא היה חוזר על מעשיו", אמר. 

 

ראש עיריית פיטסבורג ביל פדוטו אמר כי "אנחנו מתייחסים לזה כפשע שנאה. אין רמז לכך שהוא עבד עם מישהו אחר אבל אנחנו ממשיכים לחקור. חלק מהגופות ישוחררו היום לקבורה, אני לא בטוח כמה. הרבה יריות נורו, היו תרמילים בכל מקום".

 

פדוטו התייחס לדבריו של הנשיא דונלד טראמפ שאמר אחרי הטבח כי ייתכן שהאירוע היה נמנע אם הייתה אבטחה בכניסה לבית הכנסת. "שומרים חמושים זה לא הפתרון. אנחנו מתמודדים עם התנהגות לא רציונלית. אין דרך להסביר אדם שנכנס לבית כנסת במהלך תפילה ולוקח את חייהם של 11 אנשים. אנחנו צריכים לפעול למיגור מעשים כאלה", אמר. 

 

 

 

דניאל שטיין נרצח ב טבח ב פיטסבורג ארה
דניאל שטיין

ראש עיריית פיטסבורג מסיבת עיתונאים פיגוע ירי בית כנסת פנסילבניה ארה
"שומרים חמושים זה לא הפתרון". ראש עיריית פיטסבורג במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)
 

מפקד משטרת פיטסבורג מסיבת עיתונאים פיגוע ירי בית כנסת פנסילבניה ארה
מפקד משטרת פיטסבורג במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)

הדלקת נרות זיכרון ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

מלבד הנרצחים, בטבח נפצעו עוד שישה בני אדם. שניים מהקורבנות, גבר בן 70 ושוטר בן 40 נפצעו באורח קשה. מצבם של שלושה פצועים נוספים, אישה בת 61, גבר בן 55 ושוטר בן 27, יציב. שוטר נוסף נפצע באורח קל וכבר שוחרר מבית החולים.

  

באוורס בן 48, נלכד בזירה. לפני שיצא לרצוח יהודים, הוא כתב בדף הטוויטר שלו נגד ארגון שמסייע להגירת יהודים לארה"ב (ארגון ההגירה הבינלאומי של הקהילה היהודית האמריקנית). הוא כתב: "לא אכפת לי, אני נכנס".

 

על-פי דיווחים, שטרם אומתו, באוורס היה חבר בארגון ניאו-נאצי. על-פי הדיווחים הוא צעק "כל היהודים צריכים למות" ואז ירה לכל עבר. שוטרים שהוזעקו למקום עצרו אותו.

 

 

אמש התכנסו מאות בני אדם בפיטסבורג לאות הזדהות עם משפחות ההרוגים והפצועים באירוע הירי הקשה. האנשים שהגיעו למקום ערכו טקס הבדלה תחת גשם חזק, שרו שירים בעברית, הדליקו נרות, בכו והתחבקו. למרות מזג האוויר הקר, המשתתפים נותרו במקום שעה ארוכה אחרי שהטקס הסתיים.

 

גם בערים וושינגטון וניו יורק התכנסו אנשים להבעת עצב והזדהות בעקבות האסון. בכיכר יוניון שבמנהטן שרו שירי שלום בעברית, הדליקו נרות ונשאו תפילות. גילה פרנקלין זיגל, בכירה בקהילה היהודית בוושינגטון, אמר: "זה הסיוט של כל יהודי - להיות מותקף בבית כנסת בשבת בבוקר. כשאתה שם עם משפחתך, מתפלל".

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
טקסי הבדלה לזכר הנרצחים(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מעגלי האבל מחוץ לבית הכנסת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מעגלי האבל מחוץ לבית הכנסת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

 

בשעות שחלפו מאז הירי, אלפי אזרחים ממדינות רבות בארצות הברית - יהודים ולא יהודים - העלו פוסטים וציוצים ברשתות החברתיות עם ביטויי תמיכה בקהילה המקומית, יחד עם גינויים וצער על מה שהוגדר כאירוע האנטישמי הקשה ביותר שפקד את ארה"ב.

 

טראמפ הודיע כי יגיע היום לזירת הטבח בפיטסבורג. אמש הוא אמר כי הירי הוא מעשה מתועב, ורצח המוני "שקשה לדמיין". הנשיא הוסיף: "האומה שלנו והעולם מזועזעים והמומים מהאבל, זאת הייתה פעולה אנטישמית. לא חשבנו שזה יכול להיות בימים האלה ובעידן הזה. אבל כנראה שלא למדנו מהעבר". בעצרת בחירות באינדיאנפוליס אמר טראמפ שחייבים לגנות את האנטישמיות ולהיאבק בה בכל מקום, וקרא לאמריקנים להתגבר על השנאה והמחלוקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זירת הטבח בפיטסבורג
צילום: רויטרס
מומלצים