שתף קטע נבחר

בשורה לצרכנים: פטור מאישורים ביבוא אישי של טלוויזיות, ראוטרים ורסיברים

שר התקשורת חתם על תיקון המאפשר יבוא ללא רישוי בקנייה אונליין של מכשירים העושים שימוש בתדרי תקשורת. המשמעות: שחרור מהיר יותר של מוצרים אלה במכס וחסכון של מאות שקלים לצרכנים. לא נכללו בצו: רחפנים ומוצרי בית חכם

חסם נוסף לייבוא אישי הוסר: שר התקשורת, איוב קרא, חתם הערב (א') על תיקון לצו הטלגרף לפיו צרכנים הקונים אונליין מחו"ל מכשירי אלקטרוניקה שפועלים על תדרי תקשורת, לא יידרשו לקבל רישיונות או אישורי התאמה ממשרד התקשורת. זאת כשמדובר בייבוא אישי או משפחתי, לשימוש עצמי ובלבד שהייבוא יוגבל לחמישה מכשירים לכל היותר. המשמעות: שחרור מהיר יותר של מוצרים אלה במכס וחסכון של מאות שקלים לצרכנים.

 

 

מדובר בפריטים שעבור חלקם כבר היה פטור מאישורים כמו צגי מחשב, משחקים (לדוגמה פלייסטיישן, אקס בוקס) או קורא ספרים (כמו קינדל), ועבור חלקם לא היה עד כה פטור כזה ומעתה יהיה כמו טלוויזיות חכמות.

 

עוד ברשימת הפטור: ציוד היקפי למחשב (עכבר, מקלדת או רמקול), מדפסות, סורקי מסמכים, מכונת צילום, מקרן וידיאו ביתי או משרדי, סטרימר, טבלט, מחשב נייד או נישא ומחשב דסקטופ, ממירים, חלפים לציוד סלולרי, שעוני יד, דיבורית לרכב, מצלמה (למעט מצלמת אבטחה), שואב אבק, מטען חשמלי אלחוטי, מערכת שמע ביתית, מגבר שמע לשימוש תוך ביתי, נתב, מגדיל טווח אינטרנט אלחוטי, ראוטרים ורסיברים. 

אילוסטרציה טלוויזיה (צילום: Shutterstock)
טלוויזיות. כבר לא צריך אישור ממשרד התקשורת(צילום: Shutterstock)

 

התוצאה תהיה חיסכון בזמן וכסף לצרכנים שקונים אונליין מחו"ל, שכן מכשירים אלה עוכבו במכס ונדרשו לאישורי משרד התקשורת. העיכוב עלה לצרכנים עמלות בגובה 400-250 שקל שהועברו לחברת הבלדרות (ההליך במשרד התקשורת היה בחינם). 

 

התיקון לצו לא רק מפשט את הייבוא האישי, אלא מהווה גם התייעלות במשרד התקשורת, שכן הוא יחסוך לא מעט שעות עבודת מהנדסים שעוסקים באישורי מכשירים.

 

מדובר ביוזמה שבאה בהמשך להחלטת הממשלה מינואר 2018 בנושא הסרת חסמים ביבוא אישי, כאמצעי להפחתת יוקר המחיה. התיקון יתפרסם בימים הקרובים ברשומות וייכנס לתוקף בעוד מספר שבועות. הפטור מאישורי משרד התקשורת לנתב ולמגדיל טווח - יכנס לתוקף מינואר 2019.

 

התיקון היה אמור להיכנס כבר לתוקף ביוני-יולי-אוגוסט, אך התעכב בשל הצורך באישור משרד הביטחון, שאישר לבסוף את התיקון בזכות התוספת "לשימוש תוך ביתי".

 

כאמור, יש פריטים שיבוא שלהם עדיין מצריך אישורים. גם התקנת נקודת גישה אלחוטית שמיועדת לחצר/חוץ - מצריכה קבלת אישורים אחרי בדיקה שהתדרים תואמים לתקן. כמו כן הפטור מאישורים אלה מותנה בכך שמי שברשותו מכשיר יפעילו באופן שלא יגרום לשיבוש או הפרעה לפעולתו של מכשיר אלחוטי שהוקצה לו תדר.

 

לא נכנסו לתיקון: רחפנים בשל ענייני ביטחון ומוצרי בית חכם בשל תדרים שעשויים להיות בשימוש מערכת הביטחון.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים