שתף קטע נבחר

גורם מדיני בכיר: "נתניהו בעד רגיעה בעזה, רוצה תכלית לפעולה צבאית"

כמה שעות אחרי ששר הביטחון ליברמן אמר כי "כל מי שבונה על הסדרה עם חמאס טועה בגדול", מציין גורם מדיני בכיר כי רה"מ מעוניין למצות ניסיון לשוב לרגיעה: "אפשר לכבוש את עזה ולהחליף את חמאס, אבל אין מתנדבים לקחת את עזה". מקור ישראלי בכיר: "צה"ל תקף בסוריה גם לאחר הפלת המטוס הרוסי"

 

טנק צה
כוח צה"ל בגבול הרצועה(צילום: AP)

גורם מדיני בכיר אמר הערב (יום ב') כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין למצות את הניסיון לשוב לרגיעה בעזה ולהבנות שאחרי מבצע "צוק איתן" בלי לצאת למלחמה חדשה ברצועה. לדברי הגורם, "נתניהו רוצה שתהיה תכלית לפעולה צבאית בעזה. אפשר לכבוש את עזה ולהחליף את חמאס, אבל אין מתנדבים לקחת מאיתנו את עזה. אם היה למי לתת את עזה, אולי היינו כובשים אותה כבר מחדש".

 

הגורם המדיני הוסיף כי האופציה השנייה מלבד כיבוש הרצועה היא "מכות קשות על עזה ללא כיבוש הרצועה כדי להשיג שקט ארוך טווח". עם זאת, הגורם המדיני הדגיש כי למכה כזו תהיה תגובת נגד מעזה וגם אחרי המכה הזו ישראל תגיע בדיוק לאותה הנקודה שבה היא נמצאת היום.

 

"לכן, נתניהו מנסה להגיע לרגיעה בדרך אחרת באמצעות המגעים עם האו"ם, קטאר ומצרים", אמר הגורם המדיני. "יש על נתניהו ביקורת אבל הוא מוכן לספוג אותה כי הוא יודע שאם ייצא למבצע בעזה בשעתיים הראשונות כולם ימחאו כפיים, אבל אחר כך כולם ישנו את דעתם וימתחו עליו ביקורת".

בהתייחסו לירי שביצע בשבוע שעבר הג'יהאד האיסלאמי לעבר ישראל אמר הגורם המדיני הבכיר כי "כשדובר צה"ל דיבר על מעורבות איראן וסוריה, הכוונה הייתה שהמפקדה היא בסוריה והמימון על ידי איראן. זאת הכוונה ולא אחרת. ההוראות והפקודות לא באו מעזה אלא מסוריה".

 

הוא הוסיף כי "אין הסדרה מדינית עם גוף שרוצה להשמיד אותנו, ולכן אין כאן פתרון מדיני. מה שיש כאן זה פתרון של הרתעה ופתרון הומניטארי כדי למנוע קריסה שתתפוצץ על כולנו. היא נובעת מסיבה אחת, מסיבה ישירה, ההחלטה של אבו מאזן לקצץ את הכסף, חנק כלכלי".

 

נתניהו ופוטין צפויים להיפגש בפריז 

במקביל, נתניהו עצמו אמר היום בדתרוך לתא הכתבים המדיניים בנוגע לרצועה כי "אנחנו מצד אחד פועלים למנוע חדירה לישראל של כוחות שלהם שבאים לפגוע בחיילינו וביישובינו, ומצד שני פועלים למנוע קריסה הומניטארית ולכן מוכנים לקבל תיווך של האו"ם ומצרים להסדרת החשמל ולרגיעה".

 

ראש הממשלה ייצא ב-11 בנובמבר לפריז, וישתתף באירועים לציון 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה. באירוע ישתתפו 100 מנהיגים מכל רחבי העולם, בהם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. גורם מדיני ציין הערב כי קיימת אפשרות שנתניהו ופוטין ייפגשו בפריז וידונו בהמשך התיאום הצבאי בין המדינות לאחר יירוט מטוס הביון הרוסי בסוריה בספטמבר. הפגישה טרם נסגרה סופית. עוד יצוין כי נתניהו לא ביקש פגישה עם הנשיא טראמפ.

נאום בנימין נתניהו על אולטימאטום חמאס בישיבת הממשלה (צילום: אוהד צויגנברג)
"מוכנים לקבל תיווך של האו"ם ומצרים להסדרה ורגיעה". רה"מ נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

מוקדם יותר היום תקף שר הביטחון אביגדור ליברמן את חבריו לממשלה על גישתם למצב מול חמאס ברצועת עזה. "כל מי שבונה על ההסדרה עם חמאס טועה בגדול", אמר ליברמן בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו.

 

שר הביטחון הוסיף: "עמדתי לגבי המצב בדרום ידועה וברורה, אבל לצערי חלק מחברי הקבינט שבויים בקונספציה שגויה. ואנחנו כבר יודעים מהעבר לאן מובילות אותן קונספציות שגויות. לא צריך לחכות לפעם נוספת. אין שום דרך להסדרה עם חמאס, ובלי לתת את המכה הכי קשה שאנחנו יודעים - אנחנו לא נחזיר לא שקט ולא רגיעה בדרום".

 

ליברמן אמר עוד כי "הרוב בקבינט לא סבור כמוני. אני חשבתי שכבר לפני כמה חודשים היינו אמורים להנחית מכה כזאת. צה"ל הציג את כל התוכניות האופרטיביות. הצגתי את עמדתי כבר בדצמבר 2016, גם בכתב וגם בעל פה. כל אחד שטוען שלא הציגו בקבינט מטרות או תוכניות אופרטיביות - אני מתנדב לקנות לו משקפיים וגם מכשיר שמיעה".

 

בנושא אחר, מקור ישראלי בכיר אמר הערב כי "צה"ל תקף בסוריה גם לאחר הפלת המטוס הרוסי (הפלת מטוס הביון הרוסי על ידי צבא סוריה בזמן שישראל תקפה בלטקיה. א"א). התיאום הצבאי עם הרוסים נמשך כבעבר".

 

דבריו של המקור הבכיר נאמרו שבוע וחצי לאחר שעיתון רוסי דיווח מפי גורם במשרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה סיפקה לסוריה שלוש מערכות הגנה אווירית מסוג S-300PM-2, הדגם המתקדם "והמתוחכם" יותר של מערכות ה-S-300.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חיילי צה"ל בגבול הרצועה
צילום: AP
מומלצים