שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "בקרוב תוכלו לקנות תרופות מרשם בכל בית מרקחת"

  לאחר שנים בהן יכולנו לרכוש תרופות מרשם רק בבתי המרקחת של הקופה או בבתי מרקחת שבהסדר, צפויה לעבור בקרוב הצעת החוק שתחייב את כל בתי המרקחת הפרטיים והפארמים לכבד את כל המרשמים מכל הקופות

  אם נזקקתם לתרופה בשעות הערב או בסופי שבוע ונאלצתם לשלם מחיר גבוה, רק כי בית המרקחת של הקופה סגור - תוכלו לנשום לרווחה לפחות בעניין הזה.

   

  ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ אלי אלאלוף, אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתאפשר למבוטחים של קופות החולים לרכוש תרופות שנרשמו עבורם במרשם דיגיטלי בכל בית מרקחת.

   

  בקרוב: כל מרשם בכל בית מרקחת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בקרוב: כל מרשם בכל בית מרקחת(צילום: shutterstock)

  לשם כך, יוכל כל בית מרקחת להתחבר למערכות הממוחשבות של קופות החולים בעלות סבירה ותוך  הגנה על פרטיות המבוטחים.

   

  בתי המרקחת יקבלו תקופת היערכות

  בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "בעבר כל בית מרקחת פרטי היה מקושר בהסכם עם כל קופות החולים והצרכן יכול היה לבחור היכן לרכוש את תרופותיו. בשנים האחרונות החליטו קופות החולים לבטל חלק מהסכמים אלה ולעבוד רק עם בתי המרקחת שבבעלותן או עם רשתות הפארם השונות.

   

  "בתי מרקחת פרטיים רבים, ששירתו נאמנה את לקוחות קופות החולים במשך שנים רבות, נאלצו לסגור את שעריהם, ברגע שנפתח בסמוך אליהם בית מרקחת ששייך לאחת מרשתות הפארם או בית מרקחת של הקופה. לאחרונה החלו קופות החולים לנפק מרשמים דיגיטליים דרך המחשב. המרשם הדיגיטלי נשלח אוטומטית לבית המרקחת של קופת החולים, וכך הצרכן מחויב לרכוש את התרופה אך ורק בבתי המרקחת של קופות החולים ואינו חופשי לקנות את תרופותיו בכל בית מרקחת, כפי שיחפוץ".

   

  הצעת החוק תובא בקרוב להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית. על פי ההערכות החוק צפוי לעבור, ובתי המרקחת הפרטיים יקבלו כמה חודשי היערכות מול מערכות המחשוב של הקופות, והסדרים כספיים מול הנהלות הקופות, כשבתוך כשנה ניתן יהיה לרכוש תרופות מרשם בכל בתי המרקחת הפרטיים, בלי קשר לשיוך לקופה.

   

  "הקופות מנסות לדחוף לבתי המרקחת שלהן"

  כמו כן נקבע כי בתי המרקחת יחויבו ליידע מבוטחים, במידה שניתן לרכוש את התרופה במחיר זול יותר בבית מרקחת שלו הסדר עם הקופה, הן מילולית על ידי הרוקח והן על ידי הצבת שלט בולט וברור בנושא בשפות עברית, ערבית, אנגלית ורוסית.

   

  פדילה אדיב, בעל בית מרקחת, מחה על כך שעל אף הגישה למרשמים הדיגיטליים, הצעת החוק אינה מחייבת את הקופות לתת למבוטחים מחיר מסובסד לתרופות בכל בתי המרקחת. לדבריו, בתי המרקחת שאינם בהסדר עם הקופות ייאלצו להמשיך ולמכור למבוטחים את התרופות במחיר מלא ויתקשו להתחרות בבתי המרקחת שלהם יש הסדר.

   

  במהלך הדיון ביקשו קופות החולים זמן של שנה להיערך לשינוי. עם זאת, הסכימו חברי הוועדה לאשר תקופת היערכות של חודשיים בלבד, מרגע פרסום החוק ברשומות ועד ליישומו המלא.

   

  יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף אמר "לא נאפשר לקופות החולים להמשיך ולהגביל את המבוטחים לרכישת התרופות בבתי המרקחת שנוחים להן. מעתה כל אדם יעשה את שיקוליו ויחליט בעצמו איפה ומתי לרכוש".

   

  ח"כ עודד פורר אמר: "קופות החולים רוצות לדחוף את הלקוחות לבתי המרקחת שלהן, כדי שיקנו בהם על הדרך גם מוצרים נוספים. מעתה הציבור יוכל לרכוש את תרופות המרשם בכל בית מרקחת ולכן הצעת החוק לא רק תקל על ציבור המבוטחים, אלא גם תציל מאות ואולי אלפי עסקים קטנים בישראל מקריסה".

   

  ח"כ רועי פולקמן אמר כי "רכישת תרופות מרשם היא צורך בסיסי של כל אדם. שירות אשר נדרש במצבים של חוסר נוחות וחולי, בהם מתחדד הצורך לרכוש את התכשיר בבית המרקחת הקרוב ביותר למקום המגורים. כחלק מהמאבק ביוקר המחיה בישראל, אנחנו פועלים לפתוח את שוק בתי המרקחת לתחרות חופשית, ולאפשר לכל אדם לבחור היכן לקנות את תרופותיו בהתאם לשיקולי קרבה, עלות, זמינות ואיכות השירות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חופש לקנות את המרשם בכל מקום
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים