שתף קטע נבחר

הממשלה בישיבת אבל לזכר אזולאי: "שליח ציבור אמיתי"

שרי הממשלה התכנסו לישיבה מיוחדת בעקבות מותו של שר הדתות דוד אזולאי. נתניהו: "דוד היה אישיות מיוחדת, שקטה אך חודרת עמוק. איש עקרונות ממשי". יו"ר מפלגתו, דרעי: "הוריתי למשרד הדתות להנציח את שמו במקוואות ובבתי כנסת שלמענם פעל"

 

 

חברי הממשלה הקדישו הערב (רביעי) את ישיבת הממשלה לזכרו של שר הדתות דוד אזולאי ז"ל שהלך אמש לעולמו לאחר מאבק במחלקת הסרטן. השרים פתחו את הישיבה בדקת דומייה ושר הפנים ויו"ר מפלגתו של אזולאי, אריה דרעי, הקריא פרק תהילים.

דקת דומיה בישיבת ממשלה מיוחדת לזכרו של השר דוד אזולאי (צילום: קובי גדעון, לע
ישיבת הממשלה לזכרו של אזולאי, הערב(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו פתח את דבריו ואמר: "כששמעתי על פטירתו של יקירנו דוד אזולאי, עבר בי עצב עמוק מאוד וגיליתי שכולם שותפים לו. דוד היה אישיות מיוחדת, שקטה - אך חודרת עמוק. הוא היה שליח ציבור אמיתי, אוהד אדם ועם לב קשוב לצורכי הציבור. דוד היה קודם כל איש חינוך שכבש את לב התלמידים והדביק אותם באהבת ישראל. חוקים חשובים רשומים על שמו, בהם זכויות אסירים, עזרה לילדים נכים וטיפול במפוני גוש קטיף. כשר הדתות הוא הנגיש את שירותי הדת לכלל ישראל.

 


דקת דומיה בישיבת ממשלה מיוחדת לזכרו של השר דוד אזולאי (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו ודרעי(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
"תמיד כשדוד היה מדבר בישיבות זה היה ענייני ותמציתי. הוא נהג לפי כלל הזהב - אמור מעט ועשה הרבה. אם היה לו משהו להגיד, תמיד הייתי מקשיב", אמר נתניהו. "הוא שאף להימנע ממחלוקות, אך כשהיה דבר שחשוב לו הוא לא נרתע ממאבק והתמלא ברוח קרב. לא תמיד הסכמתי איתו, אבל הערכתי את יושרו. הוא היה איש עקרונות ממשי".

 

שר הפנים דרעי הספיד את חבר מפלגתו: "אזולאי הרבה לעסוק בזכויות אדם, ובייחוד בזכויות אסירים. במהלך כהונתו בכנסת הוא יזם והוביל קרוב ל-800 הצעות חוק ואלפי שאילתות שייעודן היה דאגה לחלש. כשר הדתות הוא פעל רבות על מנת לחזק את מעמדם של רבני ישראל והנגשת שירותי הדת, כל זאת כשהוא נושא את המחלה הארורה מבלי להטריח ומבלי להתלונן על 13 שנים של טיפולים רבים. הוא היה מגיע לממשלה, ואף אחד לא ידע ולא הרגיש".  דרעי הוסיף כי בשל הטלת האחריות המשרד עליו הוא יפעל להנצחת זכרו של אזולאי בנושא המקוואות ובתי הכנסת. "על כן הוריתי למנכ"ל משרד הדתות שבחודשים הקרובים ינציחו את שמו של דוד במקוואות ובבתי כנסת. הוא מסר את נפשו למטרה הזאת. דוד היה איש טוב, ולעולם לא אשכח אותו".

 

אחרי התבוסה אמש בבחירות המקומיות לראשות העיר ירושלים, השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים זאב אלקין בחר שלא להתייחס לתוצאות ודיבר רק על אזולאי. "גם כשדוד היה מאוד חולה הוא תמיד נהג לבוא. קשה להתרגל לרעיון שאנחנו יושבים פה בישיבת אבל. תמיד ידענו שהוא חולה, אבל למרות המחלה ידע לעשות את עבודתו בנועם הליכות. הוא היה הכתובת לכל אחד עם בעיותיו. מעט אנשי ציבור מתברכים בתכונות של הרב דוד. הוא יחסר לנו, יהי זכרו ברוך".

 

מירי רגב ושולי מועלם בהלווית דוד אזולאי (צילום: אוהד צויגנברג)
השרה רגב וח"כ מועלם בהלוויתו של אזולאי(צילום: אוהד צויגנברג)

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר כי "המשרד לשירותי דת הוא מהמסובכים ביותר. היו לנו דיונים רבים יחד, הוא היה צנוע ועניו, ידע להימנע מחיכוכים או מריבות מיותרים. דוד תמיד התייחס למי שחלק על דעתו ברוחב לב, נדיבות ובנימוס. היה לו אור קורן בעיניים, הוא היה מוריד את מפלס המתח". גם שרת המשפטים הוסיפה על התיאורים החמים על אישיותו של השר. "עבדנו יחד בוועדת השרים לחקיקה. הוא היה יושב בכל ישיבה מתחילתה ועד סופה ומכיר כל חוק.

תמיד בנעימות ובטוב לב, הוא הכיר את כל הפרטים ועשה עבודה מקצועית. עבדנו יחד בסוגיות סבוכות ולא פשוטות ותמיד ידענו להגיע לעמק השווה. הוא יחסר לי ולממשלה כולה".

 

שרת התרבות מירי רגב סיפרה כי השר אזולאי היה "חבר ברמה האישית". רגב סיפרה כי היא קידמה עם אזולאי חוקים בסוגיות שונות וניהלה עמו שעות של שיחות בוועדת הפנים. "במהלך העבודה הצמודה עמו גיליתי אדם ישר, הגון פרלמנטר מצוין וחרוץ. הוא היה איש מקצוע מהשורה הראשונה".

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ סיפר: "כולנו הוכינו בהלם עם היוודע על מותו. לו היו לי עשרה אחוז מהצניעות שלו - הייתי אדם יותר טוב. דוד היה פעלתן ודעתן, אך לא היה בו שמץ של תוקפנות או רוגז. בזה הוא היה ייחודי בנוף של ממשלת ישראל המכהנת והממשלות הקודמות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
השרים בדקת דומייה
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים