שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: זריקה מונעת הדבקה ב-HIV - פעם בחודש

  חברת GSK מדווחת כי פיתחה זריקה המונעת הדבקה בנגיף האיידס במתן של פעם בחודש בלבד. מחקרים קליניים הראו כי היא יעילה בדומה לתרופות הנלקחות מדי יום

  מהפיכה במניעת ההדבקה ב-HIV: חברת התרופות GSK מדווחת כי הזריקה שפיתחה למניעת הדבקה בנגיף האיידס יעילה כמו קוקטייל התרופות הנלקחות מדי יום. הפיתוח יסלול את הדרך לטיפול פשוט יותר למניעת ההדבקה בנגיף.

   

  הזריקה שתהיה מיועדת לנשאים או גם כטיפול Prep  מכילה שתי משפחות תרופות אנטי ויראליות – קבוטגראוויר ורילפיווירין המדכאות את שכפול נגיף ה-HIV בגוף, בדומה לטיפול בשלוש הגלולות הנלקחות כיום על ידי הנשאים מדי יום.

   

  זריקה במקום גלולות מדי יום (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זריקה במקום גלולות מדי יום(צילום: shutterstock)

   

  באחד המחקרים, מבוגרים נשאי HIV קיבלו במשך 20 שבועות את הזריקה, במקום הגלולות. בתום 48 שבועות, שיעור גילוי הנגיף היה זהה אצל אלה שטופלו בזריקה, ואצל אלה בקבוצת הבקרה שהמשיכו טיפול בשלוש הגלולות היומיות.

   

  לדברי החברה, הזריקה מעניקה הוכחה כי היא יכולה לשמש אלטרנטיבה טובה לטיפול היומיומי, ותחליף טיפול של 365 ימים לטיפול של 12 ימים בשנה בלבד, כלומר הזרקה אחת לחודש. החברה מסרה כי תואצות מפורטות יותר של המחקר יפורסמו בקרוב בכינוס מדעי.

   

  בעוד כחודש יציין העולם את יום האיידס הבינלאומי. על פי הנתונים האחרונים, רשומים בישראל 7,448 נשאי HIV או חולי איידס, אולם על פי ההערכות מספר הנשאים האמיתי מגיע ליותר מ- 10 אלף ישראלים.

   

  מרבית נשאי ה-HIV בישראל הם בגילאי 25 עד 32. מספר הנשאים החדשים המתגלים מדי שנה עומד על כ-400 איש. מרביתם הם גברים הומוסקסואלים. אחריהם נמצאים מהגרים ממדינות אפריקה או אסיה שנדבקו ביחסי מין הטרוסקסואלים, נרקומנים או ילדים שנדבקו מאמהות הנושאות את הנגיף.

   

   אילו מחלות יש לנשאי HIV?

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים