שתף קטע נבחר

המנצחת הגדולה של בית שמש: "הרוב רוצה חיים שקטים, אטפל בקבוצה בעייתית"

אישה, דתייה, ומעכשיו גם ראש עיר: כמה שעות אחרי שהבטיחה את ניצחונה מול המכהן החרדי בתפקיד, הדגישה ד"ר עליזה בלוך בריאיון לאולפן ynet כי להישג שלה יש משמעות היסטורית: "חסידים, ליטאים, וש"סניקים אמרו 'אי אפשר להתייחס אלינו כגוש אחד, אנחנו רוצים להיות מעורבים'"

 

 

ד"ר עליזה בלוך, ראש העיר הנבחרת של בית שמש, אמרה הבוקר (יום ה') כמה שעות לאחר היוודע ניצחונה בבחירות המקומיות כי הציבור החרדי בעיר יכול להרגיש בנוח: "בכל פעם ששואלים אותי מי הנציג אצלך שידאג לחרדים אני עונה 'אני'", ציינה בלוך בריאיון לאולפן ynet.

 

בלוך הדתייה עקפה במרוץ הצמוד את ראש העיר היוצא והחרדי משה אבוטבול בזכות קולות החיילים, הנכים והאסירים. אבוטבול קיבל 21,931 קולות ואילו בלוך זכתה ב-22,464 קולות. מעבר לניצחון הסימבולי שלה כאישה וכדתייה בעיר המעורבת, אמרה בלוך כי "הפוליטיקאים החרדים יצטרכו מהיום לעשות הרבה חשבון נפש ולחשוב איך הם מתייחסים לציבור".

חגיגות הניצחון בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
חגיגות הניצחון בבית שמש(צילום: יואב דודקביץ)

בלוך בנאום הניצחון (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

בלוך בנאום הניצחון (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

בלוך אמרה עוד בנוגע למאבק בתוך עירה בין חרדים ובין מי שאינם כאלה כי "בא ציבור חרדי ומגוון מכלל מגזרי החרדים - חסידים, ליטאים וש"סניקים - שאמרו ש'אי אפשר יותר להתייחס אלינו כגוש אחד, אנחנו קהל שיש לנו מה להגיד, אנחנו רוצים להיות מעורבים, לקחת אחריות על החיים שלנו'. זה בעיניי פרק בהיסטוריה הישראלית שנצטרך לתת לו מענה מדויק, אבל החרדים אמרו את דברים באופן שלא משתמע לשתי פנים".

 

-מה משמעות הדברים?

"הסיפור הזה בעצם מלמד שלא ניתן יהיה עוד לראות את החרדים כגוש שכשאחד הפוליטיקאים נותן הנחיה הם הולכים אחריו. אני רוצה ליצור תרבות פוליטית שאומרת שכל אדם שנבחר מטפל בכלל התושבים, לאו דווקא באלה שהוא חושב שהוא מייצג אותם או לא. אני רוצה לייצג את כלל התושבים בעיר".

 

-והחיילים הם אלה שהכריעו בסופו של דבר.

"זה מאוד מרגש, גם מבחינתי, כי חלק גדול מהם בוגרים שלי (בלוך ניהלה את תיכון ברנקו-וייס בעיר), ולכן הרגשתי תמיכה אישית בסיפור".

 

-מה בכוונתך לעשות בימים הראשונים?

"בניתי צוות ל-100 הימים הראשונים, בראשו עומד רענן דינור שהיה מנכ"ל עיריית ירושלים ומשרד ראש הממשלה. אנחו ביחד בונים תוכנית עבודה מדויקת, שאת ראשי הפרקים שלה כבר הפצתי לציבור. צריך לנקות את העיר הזאת, אצטרך לטפל בתעסוקה, בנוער ובבתקציב. זאת עיר שמשרד הפנים כבר כמה שנים לא מאשר את התקציב שלה, וגם לשנות את התדמית של המקום ולגרום לצעירים לבוא לגור כאן".

 

-הצעירים מכירים תדמיות ממאבקי חילונים-חרדים.

"אני רוצה לבקש לשים את הסוגיה הזאת בצד, ואני בכוונה אומרת את זה. יש ציבור קטן של תושבים שמחפשים דרך להרוס את הסדר הציבורי, אבל הרוב המוחלט של תושבי בית שמש הם תושבים שרוצים חיים שקטים וטובים. אני לא הולכת לעבור לסדר היום כלפי אנשים שיפגעו בביטחון ובסדר הציבורי. הטיפול יהיה חד מאוד וברור, אנקוט אפס סובלנות לאלימות".

 

בנאום הניצחון מול עשרות תומכים ברחבת העירייה הלילה אמרה בלוך: "בית שמש מתעוררת לבוקר חדש. עם ישראל מסתכל הבוקר על העיר בית שמש ומתעורר לתקווה חדשה. בית שמש החליטה לבטל את החומות והמחיצות. עד היום קצוות ניהלו את השיח ומנעו מאיתנו לראות בני אדם. מי שקבע את הטון היו קצוות שיצרו לבית שמש תדמית של מלחמה.

 

"היום בית שמש אמרה אנחנו מתייחסים אחד לשני כבני אדם, יש פה חברה אחת מאוחדת - בית שמש היא עיר אחת. מה שניצח את המסע הזה היא העובדה ששמנו בצד את הפערים בינינו. אני קוראת לכל נציגי המפלגות להצטרף יחד איתי להנהגת העיר".

המפסיד אבוטבול (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
המפסיד אבוטבול(צילום: אלכס קולומויסקי)

המפסיד אבוטבול ניתק אתמול קשר עם העיתונאים כבר משעות הבוקר. הוא סירב להעביר מידע על מקום הימצאו גם לכלי התקשורת החרדיים המזוהים עם ש"ס שהעניקו לו סיקור חיובי לאורך כל המרוץ.

 

בשיחה עם עיתון "בקהילה" החרדי שצפויה להתפרסם היום אמר אבוטבול: "ייתכן שהיינו צריכים לסייע יותר למגזרים הרכים כמו חרדים עובדים וחוצניקים. מה שלא יהיה, זה רצון ה'. אין לי טענות לאיש. אמשיך להיות בבית שמש למען הציבור".

 

כמעט 10 שעות לקח לוועדת הבחירות המקומית לספור את 1,300 הקולות שהכריעו את הבחירות בבית שמש. לשם ההשוואה, בליל הבחירות נספרו קולות 200 אלף תושבי ירושלים בתוך חמש שעות בלבד. הסיבה לכך נעוצה בין השאר בדרישה לפסילתם של 155 קולות, שהדיון לגבי כל אחד ואחד מהם גרר עצירת הספירה עד לקבלת החלטה בעניין ספירת הקולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
ד"ר בלוך
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים