שתף קטע נבחר

מהפך בבית שמש: עליזה בלוך ניצחה את ראש העיר החרדי

עליזה בלוך היא ראש העיר החדשה של בית שמש. בעזרת קולות החיילים, האסירים והנכים עקפה בלוך את ראש העיר המכהן משה אבוטבול ביותר מ-500 קולות. עד ספירת המעטפות הכפולות הוביל אבוטבול ב-251 קולות. בלוך: "בית שמש החליטה לבטל את החומות והמחיצות"

 

 

בלוך בנאום הניצחון (צילום: יואב דודקביץ)
בלוך אחרי הניצחון(צילום: יואב דודקביץ)

ד"ר עליזה בלוך היא ראש העיר החדשה של בית שמש. בעזרת קולות החיילים, הנכים והאסירים, עקפה בלוך את ראש העיר המכהן - משה אבוטבול החרדי - ב-533 קולות. בנאום הניצחון שלה הכריזה: "בית שמש החליטה לבטל את החומות והמחיצות".

 

אמש הוביל אבוטבול על בלוך ב-251 קולות בלבד. במשך כעשר שעות נמשכה ספירת המעטפות הכפולות (באמצעותן הצביעו בצה"ל, בבתי הסוהר ובקלפיות הנגישות - ע.ט.). ובסופה נקבע כי אבוטבול קיבל 21,931 קולות בעוד שבלוך זכתה ב-22,464 קולות.

חגיגות הניצחון של תומכי עליזה בלוך בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
תושבי בית שמש חוגגים את הניצחון של בלוך(צילום: יואב דודקביץ)

חגיגות הניצחון של תומכי עליזה בלוך בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

חגיגות הניצחון של תומכי עליזה בלוך בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

חגיגות הניצחון של תומכי עליזה בלוך בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

חגיגות הניצחון בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
בלוך חוגגת את הניצחון(צילום: יואב דודקביץ)

בנאום הניצחון מול עשרות תומכים ברחבת העירייה אמרה בלוך: "בית שמש מתעוררת לבוקר חדש. עם ישראל מסתכל הבוקר על העיר בית שמש ומתעורר לתקווה חדשה. בית שמש החליטה לבטל את החומות והמחיצות. עד היום קצוות ניהלו את השיח ומנעו מאיתנו לראות בני אדם. מי שקבע את הטון היו קצוות שיצרו לבית שמש תדמית של מלחמה".

 

"היום בית שמש אמרה אנחנו מתייחסים אחד לשני כבני אדם, יש פה חברה אחת מאוחדת - בית שמש היא עיר אחת. מה שניצח את המסע הזה היא העובדה ששמנו בצד את הפערים בינינו", הוסיפה בלוך. "אני קוראת לכל נציגי המפלגות להצטרף יחד איתי להנהגת העיר".

 

בלוך בנאום הניצחון (צילום: יואב דודקביץ)
בלוך בנאום הניצחון. "בית שמש החליטה לבטל את החומות והמחיצות"(צילום: יואב דודקביץ)

בלוך בנאום הניצחון (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

בלוך בנאום הניצחון (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

במטה של בלוך נרשמה אמש התרוממות רוח לקראת פרסום התוצאות הסופיות עם ספירת הקולות הנוספים. אבוטבול עצמו ניתק קשר עם העיתונאים כבר משעות הבוקר. הוא סירב להעביר מידע על מקום הימצאו גם לכלי התקשורת החרדיים המזוהים עם ש"ס שהעניקו לו סיקור חיובי לאורך כל המרוץ. אבוטבול עזב את קבוצות הווטסאפ של פעילי הקמפיין שלו, וייתכן כי הדבר מלמד על הכנותיו להפסד.

 

בשיחה עם עיתון "בקהילה" החרדי שצפויה להתפרסם היום אמר אבוטבול: "ייתכן שהיינו צריכים לסייע יותר למגזרים הרכים כמו חרדים עובדים וחוצניקים. מה שלא יהיה, זה רצון ה'. אין לי טענות לאיש. אמשיך להיות בבית שמש למען הציבור". עליזה בלוך אמרה לפני חצות כי "בית שמש כבר אמרה את דברה והתעוררה ליום חדש. התחושות חיוביות, אנחנו נחכה לתוצאות הרשמיות ונקווה למהפך".

 

 

  

הבחירות המקומיות - כתבות נוספות:

איפה יתקיים סיבוב שני? הרשימה המלאה

המהפכים וההפתעות: כל התוצאות בערים המרכזיות

זיקוקים והצתות: הבחירות ביישובים הערביים

מהפך בכפר יונה: אישה הדיחה את ראש העיר ב-41 השנים האחרונות

"הדרבי החרדי": הניצחון הגדול של דרעי וגפני בבחירות

 

כמעט עשר שעות לקח לוועדת הבחירות המקומית לספור את 1,300 הקולות שהכריעו את הבחירות. לשם ההשוואה, בליל הבחירות נספרו קולות 200 אלף תושבי ירושלים בתוך חמש שעות בלבד. הסיבה לכך נעוצה בין השאר בדרישה לפסילתם של 155 קולות, שהדיון לגבי כל אחד ואחד מהם גרר עצירת הספירה עד לקבלת החלטה בעניין ספירת הקולות.

 

תומכיה של בלוך, שציפו לקבל את התוצאות בשעות הלילה המוקדמות, טענו כי "יש טעם של פגם" בעיכוב פרסום התוצאות. חבר מועצת העיר שנכח בספירת הקולות טען: "היה ניסיון לייצר תמונת שווא שקיימת בעיה בספירת הקולות, על מנת שיוכלו לטעון שיש לבחון את הספירה מחדש".

חגיגות הניצחון בבית שמש (צילום: יואב דודקביץ)
חוגגים את הניצחון של בלוך. כמעט עשר שעות לספירת 1,300 קולות(צילום: יואב דודקביץ)

 

עמליה בוחבוט, פעילה מרכזית ברשימת הליכוד בעיר, התגייסה אתמול באופן מוחלט למען מועמדותה של בלוך. "עבדנו אתמול שעות ועשינו מאמצים אדירים כדי להביא אנשים לקלפיות", סיפרה. "עברנו בחנויות והוצאנו מהן את העובדים כדי להצביע. הבאנו אנשים בעזרת מערך גדול של תושבים שהתנדבו להסיע בוחרים".

 

ד"ר בלוך, אשת חינוך ותיקה שניהלה את תיכון ברנקו-וייס בעיר, נמנעה מלהפוך את הקמפיין למאבק של חרדים מול לא-חרדים. היא מיקדה את ביקורתה על ראש העיר המכהן בענייני ניקיון, חינוך, בינוי ותחבורה. כך היא גם הצליחה לקרב אליה גם תושבים חרדים המשתייכים בעיקר למגזר העובד, שמאסו בשלטונו של אבוטבול ומעוניינים בשיפור רמת החיים בעיר.

 

משה אבוטבול. הפסיד ביותר מ-500 קולות (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
משה אבוטבול. הפסיד ביותר מ-500 קולות(צילום: אלכס קולומויסקי)

אבוטבול, מצידו, התמודד הפעם בראש רשימת יהדות התורה ולא ברשימת ש"ס שמטעמה נבחר עד היום, אם כי לתומכיו קרא להצביע ש"ס. במשך חודשים הוא ניסה לנהל מערכת בחירות שקטה, ככל הנראה בניסיון "להרדים" את השטח, והעלה הילוך רק בשבועות האחרונים.

 

בוחבוט הוסיפה בקול נרגש: "אני כבר כמעט 50 שנה בעיר הזאת, וחוץ מנסיעות לחו"ל לא עזבתי אותה ליום אחד. אני אעשה בשבילה הכול". היא בטוחה שכעת בית שמש עומדת בפני מפנה משמעותי: "אחרי הבחירות הקודמות עזבו את העיר 8,000 איש. עכשיו העיר תשתפר ואנשים יתחילו לחזור".

 

שלושה צעירים שהשתחררו רק לאחרונה מהצבא - אבי, אריאל ודוד - הופתעו מהתוצאות הצמודות. "לא ציפינו שבלוך תגיע להישג כזה גדול, זאת הפתעה גדולה", אמר אבי.

 

הם העידו כי הם מרוצים מהחיים בבית שמש, ולא תכננו בשום שלב לעזוב אותה. "טוב לנו פה - הנוף יפה, אנחנו בדיוק באמצע הדרך בין ירושלים ותל אביב", אמר דוד. "לא היינו עוזבים בגלל בחירתו של מישהו לראשות העיר".


פורסם לראשונה 31/10/2018 21:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
בלוך אחרי הניצחון
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים