שתף קטע נבחר

"עוד הרוג, עוד פצוע ולאף אחד לא אכפת": ההסתדרות מאיימת בשביתה החל מיום רביעי

מאות עובדים הגיעו לכנס החירום שכינס יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ובו איים בהשבתה כללית של המשק על רקע משבר הבטיחות במקומות העבודה בכלל, ובענף הבנייה בפרט. ניסנקורן: "זה לא רק 40 איש שמתו מוות מיותר, זה עוד 200 שנפצעו פציעות קשות"

 

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן איים היום (ה') לפתוח בשביתה כללית במשק ביום רביעי הקרוב, על רקע משבר הבטיחות במקומות העבודה בכלל ובענף הבנייה בפרט. באירוע השתתפו לאות סולידריות מאות רבות של ראשי ועדים, חברי ועדים, ראשי מרחבים ואיגודים מקצועיים, חברי הנהגת ההסתדרות ועובדי הארגון.

 

בשביתה צפויים לקחת חלק כל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, הבנקים, שירותי הכיבוי וההצלה, רשות שדות התעופה וכל המעסיקים המאורגנים במגזר הפרטי, באמצעות הארגונים החברים בנשיאות הארגונים העסקיים.

 

הסתדרות המורים וארגון המורים לא ישבתו, כך שהלימודים בבתי הספר היסודיים והתיכונים יתקיימו, כמו גם בגני הילדים. עם זאת ישבתו אנשי השירות והתחזוקה בבתי הספר, כמו גם הסייעות בגנים - מה שמעמיד בסימן שאלה את פעילות הגנים. כמו כן ישבתו רשתות חינוך כמו נעמ"ת, ויצ"ו, רשת אורט ורשת עמל וכן מוסדות להשכלה גבוהה.

 

לרשימה המלאה של מקומות העבודה שיושבתו

יו
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן(צילום: אורן כהן)

ניסנקורן התקבל במחיאות כפיים ואמר כי "כל אחד מכם שותף לדרך משותפת ולסולדיריות. תדמיינו לכם תמונה פשוטה: אדם קם בבוקר, אוכל ארוחת בוקר, אומר לילדים שיהיה יום טוב, לוקח סנדוויץ', מגיע לעבודה רוטינית, ולא חוזר. מת, או נפצע פציעה קשה, או שקוטעים לו יד או רגל, במוות מיותר, בפציעה מיותרת, באדישות. ומחר הוא יכול להיות אני. גם לי יכול לקרות כזה דבר אם אלך לעבוד שם. 

 

"זה פשוט מדהים ומעורר חלחלה שבמדינת ישראל ב-2018, לממשלה לא אכפת. כי אם היה אכפת לה - כבר לפני חודשיים הודעתי על השביתה, כבר חודשיים אני אומר להם 'בואו נשב ונפתור את העניין'. כל אחד זורק את זה על השני. בשביל מה אנשים באו לממשלה, להיות בעשייה ציבורית? בשביל לזרוק על מישהו אחר או בשביל לעשות? לשנות? קודם כל, זה הפנים שלנו, ואם אנחנו לא מתייחסים לזה, זה מעיד על איך שאנחנו רואים את עצמנו.

 

"דבר שני, אין ואקום. כמו שאנשים נופלים כך יש אלימות בבתי ספר, כך אחיות מותקפות ונרצחות בבתי חולים וכך נהגי אוטובוסים מותקפים. אם לא מכבדים חיי אדם במקום אחד, לא מכבדים גם במקום אחר", אמר ניסנקורן. "אנחנו רוצים שבתי החולים שלנו ייבנו בדם? שהכבישים שלנו יהיו כבישי דמים? שהאנשים שבנו אותם מתו? לאף אחד לא אכפת. עוד אחד מת, עוד אחד נפצע, זה לא רק 40 איש שמתו מוות מיותר, זה עוד 200 שנפצעו פציעות קשות.

 

"בשבוע הבא, אם לא יהיה פתרון, נפתח בשביתה ביום רביעי. שביתה קשה. שכל אחד מאיתנו יחשוב כשהוא יוצא לשביתה שהוא מציל נפש אדם, כי זו שביתה להצלת נפש אדם, ואנחנו נשבות עד שיפתרו את הבעיה הזאת.

 

"אני קורא לחבריי בממשלה, ובלי ציניות, הוכתחם את עצמכם בעבר בשיתוף פעולה ובהבאה להישגים חברתיים, תחשבו על זה עכשיו כמבחן הגדול ביותר, במחיר קטן אפשר להציל חיי אדם. אנחנו לא נתפשר בנושא הזה".

 

 

"נצא לקרב למען העובדים"

את הכינוס פתחה המנופאית קטי קלרקוב, שהוצגה כ"מי שבעל כורחה הפכה לסמל": "אני מנופאית כחמש שנים. ב-2012 פוטרתי לאחר שלא הסכמתי לעלות על מנוף ולעבוד במזג אוויר שמסכן את החיים שלי", אמרה. "נמאס לי שמתייחסים אלינו כאל עובדים שקופים שהחיים שלהם לא חשובים, ואפשר לסכן אותנו בשביל עוד כמה שעות עבודה", הוסיפה קטי. "אני יודעת כמה קשה למנופאי להגיד שהוא מסרב ולא מוכן לעבוד.

 

"בתביעה שהגשנו, יחד עם ההסתדרות שתמכה בי לאורך כל הדרך, הכיר בית המשפט בסיכונים שהעמידו אותי כעובדת ובכך שהפיטורים לא היו חוקיים. זה לא הרבה, אבל זה גם משהו. אני פונה לכל העובדים ומבקשת, לא לקחת את החיים שלכם כמובן מאליו. תילחמו על הזכויות שלכם ותגנו על החיים שלכם, גם אם זה יעלה לכם בפיטורים".

 

יו"ר ועד רשות שדות התעופה פנחס עידן אמר כי "לא יכול להיות שעובד ייצא מהבית ולא יידע אם הוא חוזר בכלל. אסור לנו להפקיר את האנשים הללו, ואם צריך לסגור את מדינת ישראל עד שייתנו את כל מה שקשור לבטיחות, נעשה זאת. אנחנו משתתפים במאבק וקוראים לכולם להשתתף".

 

יו"ר הסתדרות עובדי המעו"ף ארנון בן דוד אמר כי "נמצאים פה מאות על מאות של עובדים, וכולם דורשים להפסיק את מחול השדים הזה, את השערורייה הזו, עובדים שקמים בבוקר ולא יודעים אם הם חוזרים הביתה אחר הצהריים".

 

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי: "מינואר עד אוגוסט מספר ההרוגים בבניין גבוה יותר מאשר בפעילות ביטחונית. זה לא צבא קבע, זה טייחים, טפסנים".

 

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל פנה אל הנוכחים ואמר כי "מאוד מרגש לראות את כולכם. אף אחד לא רצה לגעת בזה, ומה שיו"ר ההסתדרות עשה זה לקחת את תפוח האדמה הלוהט הזה באומץ. המסר הוא שהפקרות חיי העובדים נגמרה היום באמצעות מה שאתם עושים".

אילוסטרציה תאונות בנייה (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
 

37 קורבנות בענף הבנייה מתחילת השנה

לדברי ההסתדרות, ההשבתה הכללית של המשק מגיעה על רקע "ההפקרות המתמשכת בבטיחות במקומות עבודה": מניין הקורבנות בענף הבנייה עומד על 37 עובדים ועוד שני עוברי אורח - עלייה של כ-32% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

לפני כשלושה שבועות נעתרו מוסדות ההסתדרות לבקשתו של ניסנקורן ואישרו סכסוך עבודה כללי במשק. להכרזת הסכסוך קדמו פניותיו של יו"ר ההסתדרות לממשלה ולמעסיקים, בדרישה לפעול להסדרה מוסכמת של הבטיחות במקומות העבודה במסגרת קיבוצית, בדגש על בלימת הקטל בענף הבנייה. לנוכח העובדה שתקופת הצינון הנדרשת בחוק תמה, וטרם הוצעו צעדים אופרטיביים לשינוי המצב מצד מקבלי ההחלטות ומצד המעסיקים, ההסתדרות נערכת לקראת השבתה מלאה של המשק.

 

רשימת דרישות ההסתדרות להסדרת הבטיחות בענף הבנייה כוללת בין היתר את הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב, אכיפת החובה על לבישת רתמה, הסדרת תחום המנופים והכנסת נספח בטיחות מחייב למכרזי בינוי ותשתית של המדינה.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים