שתף קטע נבחר

רשות המסים נתנה אור ירוק - הרפורמה בחברת החשמל יוצאת לדרך

לפי הסיכום, עובדי חברת החשמל ישלמו מס על תוספת השכר שיקבלו - ביום הפרישה; בעקבות כך, בשבוע הבא צפויים לפרוש 260 עובדים

רשות המסים פרסמה הערב (ה') את אישור המס החסר של חברת החשמל, שאמור להוציא לדרך את הרפורמה בחברה באופן רשמי.

 

הרפורמה בחברת החשמל יוצאת לדרך

רפורמה אמיתית או שוד הקופה הציבורית? צפו ביו"ר חברת חשמל עונה לביקורת

 

הרפורמה בחברת החשמל אושרה בכנסת לפני כארבעה חודשים, אך סוגיית המס של העובדים נותרה פתורה, מה שמנע אפשרות להוציא אותה רשמית לפועל.

 

במסגרת הרפורמה נקבע שהתוספת לשכר תהיה תוספת נטו ולא תחול עליה חבות מס. ברשות המיסים ובמשרד האוצר גילו בדיעבד שכל תוספת לשכר היא "אירוע מס" שמחייב תשלום, והחשש של העובדים היה שהמדינה אולי הבטיחה 1,700 שקל, אולם לאחר ניכוי מס ישארו בידם רק כ־900 שקל נטו, רחוק ממה שהמדינה הסכימה לתת.

 

   ()

היועמ"ש של משרד האוצר, אסי מסינג, טען לאורך כל הדרך כי על העובדים לשלם מס מיד עם קבלת הכסף, גם אם הוא משולם בפעימות ולא בבת אחת ולאורך ההתקדמות ברפורמה. מנגד, רשות המסים טענה שאפשר לתת לעובדים לשלם רק במועד משיכת הכסף, כלומר ביום הפרישה עצמו. בסופו של יום דעתה של רשות המסים הכריעה, ותשלום המס יתבצע ביום הפרישה. 

 

ומה יעלה בגורל הכסף עד אז? הוא יופקד מדי חודש בקרן נאמנות ויצבור ריבית, עד לרגע שחברת החשמל תשתמש בו לטובת העובדים בכל פרישה מתוכננת.

 

סוגיית המיסוי עכבה את הרפורמה בחברת החשמל וכפי שנחשף ב"כלכליסט" היא מנעה כבר הבוקר פרישה של 260 עובדים שהיו אמורים לצאת לגמלאות מרצון ובמסגרת פרישה בהסכמה.

 

הערב, כאמור, הושג ההסכם מה שיכול להוציא את הרפורמה לדרך, ועל פי ההערכות 260 עובדי חברת החשמל יפרשו כבר בשבוע הבא; זאת, מתוך שורת פרישות שמתוכננת לאורך השנים הקרובות ועד להורדת מספר העובדים הקבועים מ-9,000 ל-6,400 באמצע העשור הבא.  

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "אני מברך את רשות המסים על הרולינג המהווה המשך ישיר להסכמות עם העובדים במסגרת הרפורמה בחברת חשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים