שתף קטע נבחר

בנצי סאו על הטענות נגד אדרי: "לא אשם ברצח שירה בנקי"

המפכ"ל בפועל בזמן הרצח יצא להגנתו של המפכ"ל הנבחר ואמר כי לא היה כל דופי בהתנהלותו כמפקד מחוז ירושלים: "יש כאן תרבות של לחפש מה לא טוב ואיפה יש תקלות". סאו אמר ל-ynet כי בחירתו של ארדן באלשיך כמפכ"ל חיצוני לא עשתה טוב למשטרה, וכי המינוי של אדרי ראוי ביותר

בנצי סאו, ממלא מקום המפכ"ל בזמן מצעד הגאווה בירושלים שבו נרצחה שירה בנקי, הדף אמש (שישי) את הטענות נגד מינויו של משה (צ'יקו) אדרי בשל המחדלים שהובילו לרצח.

 

"אין שום סיבה להטיל דופי באדרי בגלל הרצח במצעד הגאווה". סאו ואדרי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אין שום סיבה להטיל דופי באדרי בגלל הרצח במצעד הגאווה". סאו ואדרי(צילום: מוטי קמחי)

בשיחה עם ynet אמר סאו כי בחירתו של ארדן במפכ"ל שצמח במערכת היא בחירה נכונה, לעומת מינויו של אלשיך: "אני לא חושב שהבחירה הקודמת של השר עשתה טוב למשטרה. הגוף הזה מספיק חזק וטוב כדי להצמיח מפקדים מתוכו".

 

סאו, שמילא בזמן המצעד את תפקיד המפכ"ל בפועל לאחר שמינויו של גל הירש התעכב, שבר שתיקה ממושכת מאז פרישתו והחליט לצאת להגנת המפכ"ל הנבחר: "צריך להגיד את האמת, אין שום סיבה להטיל דופי באדרי בגלל הרצח במצעד הגאווה. הייתה לו אחריות כמפקד, אבל הוא לא היה אשם באירוע".

 

סאו, שקיבל לידיו את מסקנות ועדת הבדיקה בהתנהלותו של אדרי ויצא נגד הקריאות להדחתו של אדרי, סבור גם היום כי החלטתו לפני שלוש שנים הייתה נכונה. ועדת הבדיקה קבעה בשנת 2015 כי על אף ההכנות וההיערכות של המשטרה, עבודת המטה, הפיקוד והמודיעין לקו בכשלים שגרמו לכך שההתראות והאיומים לא קיבלו בפועל מענה הולם ולא מנעו במבחן התוצאה את כניסתו של הרוצח ישי שליסל לתהלוכה. הוועדה קבעה כי לאדרי תירשם הערה פיקודית בלבד, נוכח אחריותו על הנעשה במחוז וחוסר בהירות שיצר בנוגע לתחומי האחריות בין המרחבים ובינם לבין המחוז.

 

 

 

שירה בנקי וצ'יקו אדרי ()
שירה בנקי ז"ל ומשה (צ'יקו) אדרי

מפכ
"יש לו את ארגז הכלים המתאים כדי להיות מפכ"ל מצוין"(צילום: יריב כץ)

"לצ'יקו יש את כל ארגז הכלים המתאים כדי להיות מפכ"ל מצוין. הוא עבר את כל התפקידים במערכת, והיה לו זמן להיות מחוץ למשטרה כדי להסתכל עליה בפרספקטיבה שונה", אמר סאו. לשאלה כיצד הביקורת נגדו עדיין נשמעת היום, ואף נטען כי הדבר יפגע בסיכוייו בוועדת גולדברג, מיהר סאו לענות כי הוא לא מאמין שהפרשה תשפיע על המינוי.

 

"אנשים כנראה לא יודעים מה היה שם בדיוק. אני בדקתי כל דבר ודבר בהתנהלות של האירוע המצער הזה. כן, לצ'יקו הייתה אחריות כמפקד מחוז, וזה מה שמלמדים אותנו כמפקדים לקחת אחריות. אבל אני אומר את זה בצורה ברורה - לא הייתה לו כל אשמה במה שהתחרש, ולצערנו אירועים כאלה קורים".

 

 

 

פרופיל של צ'יקו משה אדרי ()

כשסאו נדרש להסביר את ההגנה על אדרי הוא יורד לפרטים הקטנים: "בסופו של דבר מפקד המחוז לא עומד עם אקדח ושומר באירוע שכזה. מהבדיקה שערכנו עלה כי הוא עשה את כל המהלכים הנדרשים ממפקד המחוז מבעוד מועד: כינס ישיבות, דרש תוכניות עבודה ומינה קצין שיבדוק בדיוק מה נעשה, ושיוודא כי הכל מוכן לקראת אבטחת האירוע. זה שבסופו של דבר הרוצח הנתעב הצליח לעבור את המחסום של השוטר זה מצער, אבל זאת בהחלט לא אשמתו.

 

"הרי מה אנחנו מצפים מהמפקדים שלנו? שייקחו אחריות, ירדו לפרטים וייצאו לשטח. זה בדיוק מה שצ'יקו עשה", אומר סאו. "פשוט אצלנו יש תרבות של לחפש מה לא טוב, ואיפה יש תקלות. גם לי היו תקלות במסגרת שירותי הארוך, ולכל קצין כזה או אחר היו תקלות. אם הוא היה מספיק טוב כדי להיות מפקד מחוז תל אביב, ואחרי זה לכהן כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים - אין לי ספק שהוא ראוי להיות המפכ"ל".


פורסם לראשונה 02/11/2018 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנצי סאו וצ'יקו אדרי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים