שתף קטע נבחר

בנו בבית בריכה ובית כנסת – ויפצו את שכניהם

בני זוג מהקריות ביצעו שלל תוספות בנייה משמעותיות ובלתי חוקיות שפגעו באיכות חיי השכנים. בית המשפט קבע שהם יפוצו בכ-200 אלף שקל

בית משפט השלום בקריות קיבל לאחרונה תביעה של בני הזוג מהאזור נגד שכניהם בגין עוגמת נפש שנגרמה להם במהלך בנייה לא חוקית חריגה ומשמעותית שביצעו, וכללה שלל תוספות. השופט ערן נווה קבע שמגיע להם פיצוי של כ-200 אלף שקל בגין הסבל.

 

התובעים טענו שלפני כשמונה שנים החלו שכניהם לבנות תוספות שונות ללא היתרי בניה. בין היתר הם הקימו בית כנסת במרתף, מרפסת על הגג ויחידת דיור להשכרה, תוך הוצאת צינורות ביוב דרך הגינה שלהם. בנוסף הם בנו בריכת שחייה וקיר זכוכית חוסם בין החלקות שגרם להצללה על ביתם. לדבריהם, הבנייה הבלתי חוקית גרמה להם למצוקת חניה, הטרידה אותם והפריעה לשלוות חייהם.

 

עוד נטען כי מעשי השכנים פגעו בערך ביתם ושללו את יכולתם ליהנות מהחצר, המרפסת והסלון. הם ציינו כי בעקבות התנהלות הנתבעים - שכללה גם איומים, הצקות ותלונות שווא - הידרדר מצבו הבריאותי של התובע. הם דרשו פיצוי על ירידת הערך ועוגמת הנפש ודרשו צו קבוע שיאסור על הנתבעים לבצע חריגות.

 

השכנים טענו מנגד שיש לדחות את התביעה מאחר שהם הסירו את כל חריגות הבנייה במסגרת הליך פלילי שנפתח נגדם בבית המשפט לעניינים מקומיים.

 

אבל השופט ערן נווה קיבל את התביעה וציין כי אין ספק שחריגות הבנייה המשמעותיות פגעו בזכויות השכנים. הוא ציין כי החריגות הביאו לכך שהנתבעים עשו "כבתוך שלהם" בשטח השייך לשכניהם והיה בכך כדי לפגוע גם בפרטיותם וגם בהנאת החיים שלהם.

 

לדבריו, אמנם בסופו של דבר הנתבעים הסירו את המבנים, אך תוך כדי ההליך הם ביצעו הפרות נוספות של חוק התכנון והבנייה, כמו הקמת בריכה ללא היתר והסבת המרתף ליחידת דיור. לפיכך הוציא השופט צו המורה להם להשיב מצב לקדמותו על פי היתר הבנייה המקורי באופן שלא ייגרם כל מטרד או נזק לתובעים או לביתם.

 

השופט נווה קבע שאין לפסוק לתובעים פיצוי בגין ירידת ערך אחרי שהוסרו המבנים הלא חוקיים, אבל מגיע להם פיצוי על עוגמת נפש מאחר שבמשך תקופה ארוכה הם לא היו יכולים ליהנות מרכושם.

 

הוא סיכם שעל הנתבעים לפצות את שכניהם בגין אובדן הנאה, פגיעה בפרטיות ועוגמת נפש בסכום של 2,000 שקל לחודש מאז התחלת הבנייה ועד הגשת הסיכומים בהליך, ובסך הכול ב-196 אלף שקל.

 

עוד נפסק לטובת התובעים סכום של 4,070 בגין נזקים למערכת המיגון בביתם ולצמחים בגינה. הנתבעים חויבו לשלם בנוסף שכר טרחת עו"ד בגובה 20% מהסכום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים