שתף קטע נבחר

"צ'יקו הקטן" מסיירת גולני: זהו המפכ"ל החדש

האבא מתגאה בפני החברים בבית הכנסת, התרגשות גם בוואטסאפ של בוגרי סיירת גולני. "לוחם מעולה ואחלה גבר", מספר חברו לגולני על משה (צ'יקו) אדרי שנבחר לשוטר מספר 1. פרופיל

 

 

 

המשפחה גאה ומאושרת, חברי הילדות מספרים על אדם משכמו ומעלה וגם קודמיו בתפקיד משבחים את הבחירה: השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע שלשום (ו') על המלצתו למינוי ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי למפכ"ל המשטרה הבא, ואת הבשורה המשמחת חגגו בקריית שמואל שבה גדל, ובביתו שבהתנחלות בכפר אורנים. אדרי, בן 51, הוא בוגר הישיבה התיכונית פרחי אהרון שבחיפה, נשוי לעליזה ואב לשלושה ילדים.

 

בציונות הדתית התגאו על מינוי מפכ"ל שלישי שגדל בישיבה תיכונית של "בני עקיבא". הרב משה אלמלם, ראש הישיבה בקריית שמואל שמכיר את אדרי מילדותו סיפר עליו בשיחה עם ynet: "אדם משכמו ומעלה, עניו ופשוט, מוביל דרך. תמיד היה אפשר לסמוך עליו. הוא גדל בבית מאוד פשוט, החינוך היה בראש סדר העדיפויות, הוריו חסכו לחם מן הפה רק כדי שהילדים ילמדו ויגיעו למיצוי השליחות שלהם בצורה הטובה ביותר". 

 
 
מפכ
"גם כשהתקדם, מעולם לא השוויץ בזה". המפכ"ל המיועד אדרי(צילום: יריב כץ)

 משה צ'יקו אדרי מפכ
"אדם משכמו ומעלה". אדרי בתמונת מחזור מ-1985(באדיבות: מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא)

 משה צ'יקו אדרי מפכ
בחור רציני, מאוד יסודי, חבר אמיתי, אחלה גבר"(באדיבות: מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא)

לדברי מכריו, הכינוי צ'יקו נדבק כשם חיבה לשם משה. הוריו היו מכנים אותו כך בצעירותו, וכך הופץ השם בקרב חבריו בבית הספר. בצבא הומר הכינוי ל"צ'יקו הקטן", וזאת משום שבסיירת גולני כבר היה צ'יקו נוסף - מפקד הסיירת משה (צ'יקו) תמיר - שזכה לכינוי "צ'יקו הגדול". תמיר, המבוגר באדרי בשלוש שנים, כיהן בהמשך כמפקד חטיבת גולני והיה בהמשך מפקד אוגדת עזה בדרגת תא"ל.

 

"אני מתפלל שהקדוש ברוך הוא יאריך את ימיי כדי שאוכל לזכות לראות אותו מכהן כמפכ"ל", אמר שמעון אדרי, אביו של המפכ"ל הנבחר בשיחה עם ynet. אדרי האב, שעבד 53 שנים ב"מעגן הדיג" בחיפה, אמר כי "משה עניו, תמיד כיבד את הוריו ואת הזולת. הוא היה ילד טוב ירושלים שהיה מנהיג מקטנותו". האמא שושנה הוסיפה: "אנחנו שמחים מאוד. אנחנו מברכים אותו שיצליח ויעשה את התפקיד שלו על הצד הטוב ביותר. החלום של אביו היה שהוא יהיה המפכ"ל".

 

הרב אלמלם סיפר: "כשהוא התגייס אבא שלו אמר לי 'אני רוצה לראות אותך עם הכומתה האדומה', וכשהוא חזר עם הכומתה החומה של גולני הוא הבטיח לאבא שלו - 'גם זה טוב'. הפשטות והענווה שלו היו שם דבר בשכונה. כתלמיד ישיבה הוא היה בחור מוביל שידע להביע את דעתו בכל נושא ונושא".

 

"גם כשהתקדם במשטרה, הוא מעולם לא התגאה והשוויץ בזה", הוסיף הרב אלמלם. "לקריית שמואל מעולם לא הגיע כשהוא לבוש במדים ועם הדרגות. מאוד שמחנו על מינויו. כשצ'יקו פרש מהמשטרה ועבר למשרד לביטחון פנים, אבא שלו חשב שבזה זה נגמר. הוא ציפה שהבן שלו יהיה מפכ"ל והתאכזב, ועכשיו הגיעה ההפתעה. כשאבא של צ'יקו היה מתגאה בו בקרב תושבי השכונה ובבית הכנסת, משה היה מצטנע ומנסה לחדול את אביו".

 ארכיון גלעד ארדן השר לביטחון פנים וצ'יקו אדרי מפכ
אדרי, לצד ארדן ואלשיך(צילום: מוטי קמחי)

 ארכיון צ'יקו אדרי מפכ
(צילום: מוטי קמחי)

ב-1985 התגייס אדרי לסיירת גולני, ובהמשך יצא לקורס קצינים. חבריו ליחידה מספרים כי התבלט עוד בזמן שירותו הצבאי. עדי כרמי, חברו לסיירת גולני סיפר: "הייתה התרגשות גדולה בקבוצת הוואטסאפ של בוגרי הסיירת עם היוודע על מינויו למפכ"ל, כולם מעריכים אותו מאוד.

 

"במבצע 'כחול וחום' הוא היה אז בן צוות מקביל שלי, מפקד צוות בסיירת גולני. אני זוכר אותו כבחור צעיר, בתקופה ההיא היה לוחם מעולה בסיירת. הוא יצא לקורס קצינים מהיחידה וחזר כמפקד צוות. בחור רציני, מאוד יסודי, חבר אמיתי, אחלה גבר. להיות בוגר סיירת גולני בתקופה ההיא, זה היה משהו יוצא דופן כי זו הייתה יחידה מאוד מוערכת ומפוארת".

 

עוד סיפר חברו של אדרי כי "הוא השתתף בהמון פעולות בלבנון, לא רק במבצע הזה, שהיה השיא של התקופה הזו. הוא היה בולט מאוד בשירות הצבאי, במסעות ובניווטים וזה בא לידי ביטוי גם בקידומים שקיבל. הקושי אז היה עצום והוא היה לוחם מעולה. הוא היה מפקד צוות תחת פיקודו של ארז גרשטיין ז"ל כמפקד סיירת גולני. הוא היה מהמובחרים, הטובים שבטובים ולא הופתעתי לראות אותו מתקדם במשטרה לאורך השנים".

 

אל"ם ברוך שפיגל, שפיקד על חטיבת גולני כשאדרי היה קצין צעיר. מספר כי על אף המרחק בדרגות בין השניים, הוא נחרט בזיכרונו: "הוא היה קצין טוב וחייל טוב, והשתלב מאוד יפה כשהייתי מפקד החטיבה. כשהוא היה סגן מפקד הסיירת, אני בדיוק סיימתי את תפקידי. ההיכרות בינינו הייתה רחוקה, לא פיקדתי עליו באופן ישיר, אך אני זוכר שהיה מצוין במסלול, ולאחר מכן מצוין גם כחייל וכמפקד".

מחליף את בנצי סאו כמפקד מחוז ת"א (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מחליף את בנצי סאו כמפקד מחוז ת"א(צילום: מוטי קמחי)

דנינו על אדרי: "מפקד ערכי שהיושרה לנגד עיניו" (צילום: נועם דבול דביר) (צילום: נועם דבול דביר)
דנינו על אדרי: "מפקד ערכי שהיושרה לנגד עיניו"(צילום: נועם דבול דביר)

שירה בנקי. נרצחה במצעד הגאווה, אז כיהן אדרי כמפקד המחוז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שירה בנקי. נרצחה במצעד הגאווה, אז כיהן אדרי כמפקד המחוז(צילום: רויטרס)

אדרי התגייס למשטרת ישראל ב-1990 וכיהן כמפקד המרחבים יפתח וירקון, מזכיר ביטחוני וראש המטה המבצעי במשרד לביטחון פנים, ראש אגף התנועה, מפקד מחוז ירושלים ומפקד מחוז תל אביב. כעת הוא מכהן כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים.

 

המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו התיחחס למינוי ואמר כי "שירתתי עם אדרי הרבה שנים בתפקידים השונים והתרשמתי מאוד מתכונותיו האישיות. מפקד ערכי שהיושרה והאמת תמיד לנגד עיניו. הוא תמיד נותן דוגמה אישית, עומד בראש ויודע להוביל".

 

רנ"צ בדימוס דנינו התייחס גם לביקורת על אדרי, שכיהן כמפקד מחוז ירושלים בעת רצח שירה בנקי במצעד הגאווה: "אין זה נכון לתרגם אירוע טראגי שכזה לפסילת מפקד ראוי ומוכשר, לאחר שכל הבחינות והבדיקות הראו שלא היה לו חלק במחדל. הלב דואב וכואב ועם המשפחה שאיבדה את היקר מכול, אך אסור לתת לרגש להפוך לרצון לפגוע במועמד ראוי שיכול לתרום רבות למדינת ישראל".

 

אושרה אסף, יושבת ראש עמותת זכויות השוטרים הגיעה להעניק לאדרי זר פרחים עם היוודע על מינויו ואמרה בשיחה עם ynet: "זה מינוי ראוי והגון, הפעילות שלו במשטרה הייתה אינטנסיבית, כל רצונו זה לשרת את הציבור. אדרי יודע לקבל את הדברים ולנתח אותם בצורה יוצאת דופן, יש לו ראש פתוח. מדינת ישראל תיהנה מפירות ההחלטה למנות אותו למפכ"ל. הוא איש שטח שנלחם כל חייו למען תושבי מדינת ישראל".


פורסם לראשונה 03/11/2018 22:40

 

אלי סניור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
משה (צ'יקו) אדרי
צילום: יריב כץ
מומלצים