שתף קטע נבחר

"בודו למען השלום" זכתה בפרס בינלאומי

כהכרה בתרומתה יוצאת הדופן לקידום: שלום, הרמוניה חברתית ודו קיום, באמצעות עשייה חינוכית המבוססת על עקרונות מאומנויות הלחימה המסורתיות, עמותת "בודו למען השלום" זכתה בפרס יוקרתי

ישראל על המפה. עמותת "בודו למען השלום" זכתה לאחרונה בפרס היוקרתי "העמותה האזורית של המרחב" מטעם הארגון הבינלאומי PEACE & SPORT שבסיסו בנסיכות מונקו, כהכרה בתרומתה יוצאת הדופן לקידום: שלום, הרמוניה חברתית ודו קיום, באמצעות עשייה חינוכית המבוססת על עקרונות מאומנויות הלחימה המסורתיות.

 

האירוע הבינלאומי נערך באי היווני רודוס, בהובלת הנסיך אלבט ממונקו ובהשתתפות חברים רבים מהוועד האולימפי, ספורטאים בינלאומיים ונציגים של עמותות חינוך וספורט מרחבי העולם. הפרס לעמותה הוא בגין תרומתה במסגרת התוכנית החינוכית "™דרך ערך" שמחברת בין ילדים נוער ובוגרים מכל גווני החברה בישראל ובמרחב – להרמוניה חברתית, קבלת האחר ודו קיום, כפי שגם בא לידי ביטוי בסמינר הבינלאומי של אומנויות לחימה לשלום, מוקדם יותר השנה.

 

צפו בדני חכים מקבל את הפרס:

 

לשלב הגמר המכובד של התחרות הגיעו גם עמותת ספורט מלוב בליווי אוסטרלי, שיצרה ליגת רוגבי בין השבטים השונים, ועמותה יוונית שמעניקה שיעורי ספורט ויוגה לפליטים הסורים השוהים באי לסבוס.

 

לאחר הזכייה המרגשת אמר סנסאי דני חכים, מייסד ויור "בודו למען השלום": "נמשיך לפעול למען הרמוניה חברתית, העצמה מחנכת וחינוך לשלום לקבלת האחר בקרב ילדים ונוער מכל חלקי החברה ישראלית".  

 

'עיר מקלט' לארבעת השבטים בישראל

חכים, החל את דרכו הארוכה בעולם אומנויות הלחימה, כחבר בנבחרת הקראטה הקשוחה של אוסטרליה ואף זכה בשתי מדליות כסף באליפויות עולם. חכים מספר בגעגוע והמון חיבה על חברי נבחרת הקראטה האוסטרלית, שהייתה מורכבת בעיקר ממהגרים ובני מהגרים מארצות שונות, ביניהן תורכיה לבנון ואיראן.

 

כיהודי היחיד בנבחרת, הוא נזכר בהנאה רבה באווירה המחשמלת ובאנרגיה הטובה שהאימון בקראטה יצק לתוך הקבוצה ההטרוגנית שלמתבונן מבחוץ קשה לדמיין. "היינו מתאמנים ביחד, חברים טובים, עושים מדיטציה וקראטה ביחד. היה נפלא. אחר כך נסעתי ליפן ובמשך 10 שנים התאמנתי עם אנשים מכל העולם".

 

עבור חכים, איש הקראטה הוותיק, מדובר בחלום שהתגשם. "זאת פעם ראשונה שאנחנו מקבלים פרס. אנחנו ארגון קטן ואין לנו בק-אופיס כמו לארגוני הספורט הגדולים. אין לנו גם את הגב של הממשלה, מדובר בניצחון לכל הארגונים הקטנים."

 

במהלך הראיון חכים הביע תקווה שבעקבות הזכייה הבינלאומית, עמותת "בודו למען השלום" תקבל תמיכה מהמדינה. חכים טוען שהפעילות של "בודו למען השלום" תואמת את החזון של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, איתו הוא נפגש לאחרונה.

 

דני חכים וחברי
"הפחד מהלא ידוע והלא מוכר - נעלם - ויש מגע ויש קונטקט". דני חכים וחברי בודו למען השלום" בקבלת הפרס ביוון
 

"הפעילות שלנו מאחדת את ארבעת שבטים של ישראל: חילונים, דתיים, חרדים וערבים, שחיים בבורות ובפחד אחד מהשני. באמצעות אימון משותף באומנויות לחימה, הדוג'ו (אתר האימונים המסורתי ביפנית - א.ק.) הופך למקום מיוחד, 'עיר מקלט' לארבעת השבטים.

 

כולם מורידים את הנעליים, נותנים קידה ומתחיל האימון עם כבוד הדדי והרמוניה. באמצעות התרגול באומנויות הלחימה, הפחד מהלא ידוע והלא מוכר - נעלם - ויש מגע ויש קונטקט. באומנויות לחימה חייבים להסתכל לאנשים בעיניים ונוצר בשטח דו קיום אמיתי."

 

אם אני רוצה שלום, זה לא אומר שאני שמאלני

בגיל 42, חכים, ציוני נלהב שגדל על ברכי משנתו של זאב ז'בוטינסקי וערכי התנועה הבית"רית, החליט לעלות ארצה ולהקים משפחה בישראל.

 

"אם אני רוצה שלום, זה לא אומר שאני שמאלני. צריך בטחון חזק והרבה כוח כדי לעשות שלום. אני מגדיר את עצמי כציוני. דור המייסדים בנה את המדינה ועכשיו חסר לנו השלום. כשאני הולך לדוג'ו של 'בודו למען השלום' ורואה את כל הילדים - מתאמנים ביחד: יוצאי אתיופיה, יהודים חילוניים, ערבים וחרדים - אני מאמין שזאת הדרך. אני לא מדבר עם ההורים והמורים – אנחנו מתחילים עם הילדים".

 

בודו (בו-דו) הוא המונח היפני לקוד התנהגות והאתיקה שבבסיס הערכי של כל אומנויות הלחימה, ובכלל זה כבוד לזולת, חתירה לפתרון כל סכסוך בדרכי שלום, השאיפה למצוינות, איפוק ושליטה עצמית, ואחריות הפרט בקהילה ולמענה.

 

עמותת בודו למען השלום עמותה חינוכית ישראלית רשומה, ללא כוונת רוח נוסדה בשנת 2004 על ידי חכים, המשמש גם כיו"ר העמותה. במקביל משמש חכים גם כיו"ר KIDS KICKING CANCER - עמותה שמפעילה בישראל את תוכנית "מעגל גיבורים" לטובת ילדים חולי סרטן ומחלות קשות אחרות.

 

באמצעות תוכנית המבוססת על MARTIAL ARTS THERAPY - שיטה טיפולית המבוססת על עקרונות מאומנויות הלחימה במשולב עם דמיון מודרך - מדריכי "מעגל גיבורים" מקיימים כ-3,900 מפגשים בשנה עם הילדים המטופלים על ידם בשיטה זו.

 

דני חכים וחברי
נמשיך לפעול למען הרמוניה חברתית, העצמה מחנכת וחינוך לשלום לקבלת האחר בקרב ילדים ונוער מכל חלקי החברה ישראלית"

 

בודו למען השלום היא העמותה היחידה בעולם המחנכת לדו קיום, הרמוניה חברתית והעצמה - על בסיס אומנויות לחימה. היא מגיעה כיום ליותר מ- 2,000 ילדים ברחבי המדינה, ומביאה ליצירת שפה משותפת בין המגזרים וה"שבטים" השונים בישראל, כמו גם לירידת תופעות של אלימות בקרב החניכים והקהילות המשתתפות בפעילות.

 

מטרת תוכנית "דרך ערך" היא לטפח לכידות חברתית בין שלל המגזרים המרכיבים את החברה הישראלית, לפתח את מנהיגות העתיד של ישראל בקרב ילדים ונוער, ולהחדיר ערכי ליבה של מצוינות אישית והרמוניה חברתית לחניכים הצעירים שלנו כדי להעצימם – ובאמצעותם גם את קהילות המקור שלהם.

 

החוויה החינוכית מונגשת לילדים ונוער דרך חוגי אומנויות לחימה במועדונים, מרכזי קהילה, בתי ספר ומתנ"סים בלוד, קרית מלאכי, בני ברק, קרית גת, ג'יסר, טמרה, רעננה, גבעת שמואל – וישובים רבים נוספים בארץ.

 

בודו למען השלום גם בונה ומחזקת גשרים לילדים נוער ובוגרים מארצות וקהילות שכנות – מהרשות הפלשתינאית, ירדן, טורקיה, מצרים, מרוקו ועוד – על ידי שילוב של נציגי קהילות אלה (מורים בכירים לאומנויות לחימה שונות ותלמידיהם) במפגשים וסמינרים שמתקיימים בישראל לאורך השנה, כמו גם ביקורי משלחות מישראל אצלם.

 

צפו בכתבתו של אסף קמר על סמינר מיוחד שהתקיים בישראל:

 

למשל בסמינר הבינלאומי (הרביעי במספר) של אומנויות לחימה לשלום שקיימה העמותה בפברואר 2018 בארץ נפגשו כאן נציגים מירדן, מצרים, טורקיה, אירן, יוון, הרשות הפלסטינית וישראל, כדי ליצור חיבור תחת המסגרת של פלטפורמת החינוך וההעצמה של העמותה.

 

במהלך הסמינר הישראלי המרגש 80 מאסטרים בכירים של אומנויות לחימה מכל המדינות והקהילות הללו, שיתפו פעולה במסגרת שבוע של הכשרה, אימונים ודיונים לבניית פרויקטים משותפים. המורים הללו הציגו מודל להגשמת הרמוניה חברתית עבור 800 ילדים ממוצא ערבי, מוסלמי , נוצרי ויהודי מהפריפריה והמרכז בישראל.

 

חכים - סנסיי בדרגת דאן 7 בקרטה שייצג את אוסטרליה ויפן בתחרויות בינלאומיות - הפך לאחרונה ל"סלב" בינלאומי, בעקבות השתתפותו בסדרת הטלוויזיה הדוקומנטרית בתפוצה בינלאומית FIGHT WORLD של נטפליקס על אומנויות לחימה בעולם.

 

צפו בדני חכים בסדרה הדוקומטרית FIGHT WORLD של נטפליקס:

 

"היה פרק שלם על קרב מגע ישראלי קשוח והמפיקים האמריקאים רצו להראות צד נוסף של מדינת ישראל. נוצר איתנו קשר והם באו לצלם אימון משותף שלנו לילדים יהודים וערבים בחוף הים של ג'אסר א-זרקה ואנחנו מאד שמחים על התוצאה."

 

  • מדריכים וקבוצות אימון בעולם אומנויות הלחימה, בארץ ובעולם, שמעוניינים לקחת חלק בחזון של עמותת "בודו למען השלום" מוזמנים ליצור קשר באתר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים