שתף קטע נבחר

גטאס עתר נגד שב"ס: "התנאים בתא פוגעניים ומשפילים"

ח"כ לשעבר באסל גטאס מרצה עונש מאסר לאחר שהורשע בהעברת טלפון נייד לאסיר ביטחוני. הוא דורש לעבור לבית סוהר שנמצא קרוב יותר למשפחתו בצפון ולשפר את תנאיו: "פגיעה קשה בזכותו לתנאי מחייה הולמים"

 

 

גטאס נכנס לכלא ביולי 2017. טוען לתנאי צפיפות קשים ()
גטאס נכנס לכלא ביולי 2017. טוען לתנאי צפיפות קשים
חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס עתר היום (א') לבית המשפט נגד שירות בתי הסוהר בדרישה לשפר את תנאי כליאתו. גטאס מרצה את עונש המאסר שהוטל עליו בבית סוהר נפחא, אחרי שהורשע במסגרת הסדר טיעון בהכנסת טלפונים לאסיר ביטחוני, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור ומרמה והפרת אמונים ונידון ל-24 חודשי מאסר בפועל. בעתירה מבקש גטאס שיעבירו אותו מבית הסוהר שבו הוא נמצא, בשל הפגיעה בזכותו לתנאי כליאה הולמים, לכבוד ולשלמות גוף.

 

על פי העתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, בתחילה ריצה גטאס את עונשו בבית הסוהר גלבוע בצפון, ולאחר מכן הועבר לבית הסוהר רמון. בעקבות טענתו כי התנאים בתא פוגעים בבריאותו, הועבר גטאס לכלא הדרים ולפני כחודש הועבר שוב, הפעם לכלא נפחא בדרום, שם לטענתו הוא מוחזק בתנאי צפיפות קשים והתנאים בתא פוגעים בבריאותו. בין השאר ביקש גטאס לשפר את מצב השירותים בתא.


התיעוד של גטאס מבריח טלפון נייד לאסיר (צילום: חדשות 10) (צילום: חדשות 10)
התיעוד של גטאס מבריח טלפון נייד לאסיר(צילום: חדשות 10)

לטענת גטאס, התנאים בתא מהווים "פגיעה קשה בזכותו לכבוד, לתנאי מחייה הולמים, לקיום מינימלי בכבוד בבית הסוהר, לבריאות ולשלמות הגוף". עוד נטען "כי תנאי המחייה בתא הם פוגענים ומשפילים במיוחד, ומהווים הפרה בוטה לזכותו לתנאי מחייה הולמים כמצוות החוק והפסיקה". עוד נטען כי מדובר בהשפלה ופגיעה "בצורה שאינה נופלת מהפגיעה הנגרמת מהחיים בכלא בתנאי צפיפות".

 

בקשתו של גטאס לעבור לבית כלא אחר סורבה על ידי קצין האסירים, לנוכח עמדת גורמי רפואה בכלא. בנוגע לצפיפות בתא נטען כי כלל האסירים בבית הסוהר מאוכלסים בתאים של עד עשרה אסירים וגטאס מוחזק בתא עם מספר האסירים הקטן ביותר (שמונה).

 

עורכת דינו של גטאס, עביר בכר, ציינה בעתירה כי מצב השירותים במתקני המעצר וכהליאה זכה לביקורת חריפה הן מצד בית המשפט והן מצד הסניגוריה הציבורית, "אך ככל הנראה, כלום לא נעשה בנידון". עוד טוען גטאס כי העברתו לכלא בדרום מקשה על משפחתו לבקר אותו בשל המרחק הרב מהכפר בגליל שבו היא מתגוררת, לאזור מצפה רמון. "המשפחה עושה את מירב המאמצים להמשיך ולבקרו בבית הסוהר אולם הדבר כרוך בקשיים מרובים ובטרחה די קשה, שהעברת העותר למרכז או לצפון יכולה להבטיח את צמצומה", נכתב בעתירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים