שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תחקיר: הפלופ האלבני

  אמיר כהן התקבל לקורס פרו אחרי שהצהיר: "יש לי חוזה מובטח בקבוצת פ.צ. פלמורטרי מהליגה האלבנית הבכירה". בפועל, הוא חתם בקבוצת הנוער של מכבי הרצליה. גורם בהתאחדות: "נאמר לנו שהוא חתם, לא ראיתי חוזה". עיתונאים באלבניה: "לא נחתם חוזה עם המאמן המדובר". כהן מתעקש: "לא מימשתי את החוזה בגלל חילוקי דעות"

  קרקס קלינגר-כץ-חוגג-לוזון החזיר לסדר היום את סוגיית "מעמד המאמן", ששובר שיאי שפל, ולא פחות מכך את חוסר האונים של איגוד המאמנים. אבל לפחות בצמרת הארגון הזה יש מי שחיזק לאחרונה את מעמדו חרף כישלונותיו המקצועיים והבטחה ל"חוזה חתום" בקבוצה מהליגה הראשונה באלבניה, שהסתיימה בהתרסקות בקבוצת הנוער של מכבי הרצליה. קבלו את אמיר כהן, סגן וממלא מקום יו"ר איגוד המאמנים.

   


   

  כהן (39) היה בין המאושרים שהתקבלו לפני כשנה לקורס מאמני הפרו, שפותח בפני בוגריו אפשרות לעבוד בקבוצות מקצועניות על פי התקן של פיפ"א. לאור הביקוש הרב לקורס (התקבלו 25 חניכים מתוך קרוב ל־80 שביקשו להירשם), ועדת קבלה מטעם אגף ההדרכה של ההתאחדות היא זו שמסננת את המועמדים לפי הרקורד שלהם באימון, ורשאית להתחשב בשיקולים רלוונטיים נוספים. כהן, שקריירת האימון שלו אינה מרשימה במיוחד, הגיש לוועדה מכתב שלפיו יש לו חוזה מובטח בקבוצת פ.צ פלמורטרי מהליגה האלבנית הבכירה.

  אמיר כהן (צילום: אבי רוקח)
  קריירה מלאה בכשלונות. כהן(צילום: אבי רוקח)

   

  "מיד עם סיום הקורס אני יוצא לאלבניה וחותם בקבוצת פלמורטרי", הוא כתב לחברי הוועדה, והוסיף: "במידה שתאפשרו לי להתקבל לקורס, אני אהיה המאמן הישראלי הראשון באלבניה, דבר שיכול לפתוח דלתות ליתר מאמני הכדורגל בישראל". כהן גם הזכיר במכתבו לחברי הוועדה את העובדה שנבחר להנהלת איגוד המאמנים. הוא התקבל לקורס, למגינת ליבם של מאמנים שנותרו בחוץ.

   

  אחד מאלה שחשו מקופחים אף פנה בעניין לאגף ההדרכה, וקיבל מחברת הוועדה את ההסבר הבא: "אמיר נכנס לקורס על בסיס פנייה מההתאחדות האלבנית ומועדון הכדורגל פלמורטרי, תצהיר של עורך דין וחוזה עבודה עם שכר כתוב והתחייבות לאמן בליגת על באלבניה". כשאותו מאמן התלונן גם בפני יו"ר איגוד המאמנים, נסים בכר, אמר לו האחרון: "אמיר הביא חוזה מחו"ל. תביא גם אתה".

   

  אמיר כהן (צילום: אבי רוקח)
  אמיר כהן. היה חוזה?(צילום: אבי רוקח)

   

  האם חבר הנהלת איגוד המאמנים היה מתקבל לקורס ללא החוזה הבלתי נראה באלבניה? בתחילה נמסר מההתאחדות שהדעות בוועדה היו חלוקות, אתמול כבר מסרו שהתשובה חיובית. אלא שגורם מוסמך בהתאחדות טוען כי "אין שום סיכוי". לדבריו, כהן היה אחד מארבעה מתנדנדים שזומנו לראיון, והתקבל רק לאחר שנמסר לוועדה כי הציג חוזה חתום באלבניה.

   

  "אני לא חושב שהיו מקבלים אותו בלי החוזה מחו"ל", אמר לי גם יו"ר האיגוד נסים בכר, שוויתר על חברותו בוועדת הקבלה מחמת ניגוד עניינים. ואחד ממעצבי תוכנית הלימודים בבית הספר למאמנים הוסיף: "זה לא רציני. איפה נשמע שמישהו חותם על חוזה עתידי, ומתקבל בזכותו לקורס?"

   

  אבל כהן התקבל, כבר סיים את קורס הפרו, ולא חתם בשום קבוצה אלבנית.

   

  בכר. "אמיר הביא חוזה מחו"ל" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  בכר. "אמיר הביא חוזה מחו"ל"(צילום: אורן אהרוני)

   

  קריירה עשירה - בכישלונות

  הרקורד של אמיר כהן כמאמן ראשי בקבוצת בוגרים כולל אימון במ.ס קריית־גת מליגה ב', ובמכבי קריית־מלאכי מליגה א' – לשם הובא ע"י אחיו אלמוג, שחקן אינגולשטאדט הגרמנית, שתמך כספית בקבוצה. כעבור חודשים ספורים, כשהיא דישדשה בתחתית הליגה השלישית, הוא עזב. לאחר מכן אימן בנוער של מכבי קריית-גת, וב-2015 רשם את רגע השיא בקריירה, כשמונה למאמן הקבוצה הבוגרת של המועדון מהליגה הלאומית. 7 נקודות בלבד בתשעת המחזורים הראשונים, והידרדרות אל מתחת לקו האדום, הובילו לסיום עבודתו, שבקושי החלה.

   

  גם אחר כך, קריירת האימון שלו לא ממש המריאה. בתחילת העונה שעברה הספיק כהן לשמש כסקאוט בהפועל ת"א תחת מוטי איוניר, ולאחר מכן מונה למאמן נערים בהפועל אשקלון. כזכור, על פי ההבטחה שנתן לוועדת הקבלה בהתאחדות, בעונה הנוכחית הוא אמור היה להתמנות למאמן פלמורטרי מהעיר האלבנית ולורה, אך למרבה הפלא נחת כמאמן קבוצת הנוער של מכבי הרצליה, מליגת המשנה. בינתיים הוא נאלץ לעזוב גם אותה, אחרי חמישה מחזורים, שבהם השיגה אפס נקודות ושקעה במקום האחרון בטבלה.

   

  עם רזומה אימון כל כך מרשים, עולות מספר תהיות: מדוע תחתים קבוצה מקצוענית מהליגה האלבנית דווקא מאמן כושל מישראל, שעדיין אין לו תעודת פרו? האם בהתאחדות בדקו את מהימנות "החוזה החתום" באלבניה לפני שהתקבל לקורס? ולמה כהן, שעבר בסופו של דבר את קורס הפרו, לא מאמן שם היום כפי שהתחייב בפני הוועדה?

   

   

  איוניר. הסקאוט שלו קיצר דרך (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  איוניר. הסקאוט שלו קיצר דרך(צילום: ראובן שוורץ)

   

  לפי גורם מוסמך בהתאחדות, הדעות בקרב חברי ועדת הקבלה - שכללה את אלה סננס מאגף ההדרכה, ניר לוין ופיני קינן - היו חלוקות, ולכן כהן זומן

  לראיון נוסף, ורק לאחר שהציג את המסמכים הדרושים מאלבניה הוחלט לקבלו. "כל המסמכים הוגשו. הציון המשוקלל שקיבל אמיר כהן, גם בלי עניין הקבוצה האלבנית, היה מספיק כדי שייכנס לקורס. יש מדדים ברורים לפיהם ניתן לו ציון", מסרו לי אתמול בתגובה הרשמית מההתאחדות, אך הודיעו שלא יוכלו להציג בפניי חוזה חתום מאלבניה. "אמרו לחברי הוועדה שהמסמכים שלו מאלבניה הוגשו, אבל חוזה משם לא ראיתי", סיפר גורם מוסמך בהתאחדות.

   

  אז מה כהן כן הציג לחברי הוועדה? מכתב עם חתימה של נשיא פלמורטרי, שבו נאמר בין השאר: "אנחנו מאמינים שבעתיד הקרוב תהיה לנו הזדמנות לשתף פעולה לגבי הכיוון שאליו הולך המועדון". לא בדיוק חוזה חתום.

   

  באלבניה שומרים על שתיקה

  פניתי בכתב גם להתאחדות האלבנית ולקבוצת פ.צ פלמורטרי, לגבי "החוזה החתום" עם אמיר כהן, אך השאלות נותרו ללא מענה. עיתונאי אלבני בכיר שבדק את הנושא לבקשתי, השיב שהגורמים המעורבים "לא יודעים במה מדובר". גם שדר טלוויזיה בכיר באלבניה, סוקול ג'יושי, בדק והשיב: "פ.צ פלמורטרי לא חתמה על חוזה עם המאמן המדובר".

   

  ניר קלינגר (צילום: אורן אהרוני)
  קלינגר. עוד אחד שלא תרם למעמד המאמן(צילום: אורן אהרוני)

   

  שלום אמיר כהן, למה אתה לא מאמן באלבניה?

  "קיבלתי הצעה מאלבניה. הייתי באלבניה עם הקבוצה. בסופו של יום היו שם חילוקי דעות ביני ובין ההנהלה, ובחרנו שאני אחזור לארץ ולא אממש את החוזה שהיה לי שם".

   

  אילו חילוקי דעות?

  "כמו מגורים לא נאותים מבחינתי ומבחינתם. הדירה. כמו דיבור שלא מתאים לדיבור שלי. כמו דברים מקצועיים שאני חלקתי עליהם. עוד בטרם האימון הראשון אפילו".

   

  אז אפילו לא הגעתם לסיכום?

  "היה חוזה חתום. נחתתי באלבניה. ישבתי עם המועדון. יש גם תמונות".

   

  מי חתם עליו?

  "מטעם מועדון פלמורטרי, דרך איש הקשר בשם אלפרד, ומי שנתן שם את כל הניירת זה הבוס של פלמורטרי בשם אינזאגי אם אני לא טועה. אינז'ירגי... (שמו של נשיא הקבוצה הוא סינאן אידריזי – ע"פ)".

   

  אמיר כהן (צילום: אבי רוקח)
  לא הסכים להראות את החוזה. כהן(צילום: אבי רוקח)

   

  על סמך זה התקבלת לקורס.

  "לא-לא. בקורס הייתה ועדה. היא בחרה את החניכים שלה על פי ניקוד. כשאני הגעתי, אפשר לבדוק טוב-טוב מי החניכים, אבל אמיר כהן הגיע עם רזומה של מאמן ראשי בליגה לאומית. בקריית-גת. הגיע כאיש צוות מקצועי לצידו של מוטי איוניר באותה עונה בהפועל ת"א, וזה נתן לי את נקודות הזכות. כי אם תסתכל לעובי הקורה, לחניכים שהיו בקורס, לאמיר כהן יש רזומה יותר טוב מאחרים".

   

  כשביקשתי לראות עותק של החוזה עליו חתם לדבריו, כהן השיב בתחילה שאין שום בעיה, תוך מחיקת הסכומים מטעמי פרטיות. אחר כך אמר שיהיה מוכן להציג לי רק את "ההצעה הרשמית מאלבניה", ובסופו של דבר חזר בו.

   

  "אמיר כהן לא מתכוון לשתף פעולה עם עמיר פלג. הכתבה מונעת ממקומות אפלים ואין לי כוונה לרדת לרמה נמוכה", הכתיב לי מ"מ יו"ר איגוד המאמנים את תגובתו הסופית. למחרת גם שלח הודעה ברוח זו בקבוצת הווטסאפ שפתח לחברי האיגוד, והוסיף: "אכן הייתה לי הצעה לאמן באלבניה ואכן טסתי לאלבניה, לא הסתדרה שם סגירה סופית של אימון הקבוצה וחזרתי לארץ". מעניין, כי בתגובה שמסר לי הוא דווקא טען שהחוזה כבר היה חתום, וכך גם התחייב בפני הוועדה.

   

  ואגב, במכתבו הנרגש לוועדת הקבלה של הקורס ציין כהן: "אני נותן את כולי 27/7 כבר כ־10 שנים אך ורק לטובת הכדורגל". אפילו ביממה של הגשש החיוור יש שעתיים פחות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים