שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם הליכה ברגליים יחפות גורמת להצטננות?

  עם הירידה בטמפרטורות והעלייה בהתעטשויות צצים גם המיתוסים הקשורים לחורף ולמחלות ילדים. אחת ולתמיד - האם קור גורם להצטננות, האם רצוי לחמם את החדר והאם עדיף להימנע מאכילת גלידה? רופא ילדים מסביר

  עונת החורף מאתגרת את המערכת החיסונית של כולנו. כמעט שאין מי שלא חווה התקררות או שפעת במהלך העונה הקרה. אין ספק שבקרב תינוקות וילדים תכיפות המחלות גבוהה יותר, והורים רבים מחפשים כיצד למנוע את ההדבקה ואיך להקל על הילדים.

   

  המחלות הנגיפיות (ויראליות) שמועברות מאדם לאדם על ידי התעטשות ו/או שיעול, ובדרך כלל מופצות דרך האוויר במקומות ציבוריים, הן המחלות הנפוצות ביותר בחורף. הן מלוות בכאב גרון, נזלת, כאב ראש, כאב שרירים וחולשה כללית.

   

  יש הבדל בין התקררות לשפעת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  יש הבדל בין התקררות לשפעת(צילום: shutterstock)

  התקררות היא המחלה השכיחה ביותר בקרב ילדים בכל הגילים, ולכן היא הגורם מספר אחת לפנייה לרופא ילדים ולהיעדרות מהמסגרת החינוכית. בקרב הילדים הצעירים בגיל הגן, היא עשויה להופיע כשמונה פעמים או יותר בשנה, והתקופה האינטנסיבית ביותר היא בין ספטמבר לאפריל.

   

  יש לא מעט מיתוסים שכיחים בנוגע למחלות החורף, אך עד כמה הם נכונים, והאם אפשר בכלל למנוע הצטננות או שפעת?  

   

  1. אם הולכים יחפים בחורף, יכולים להתקרר

  לא נכון. שמירה על כפות רגליים חמות עוזרת לתחושת החום שלנו, אבל הליכה ברגליים יחפות לא גורמת למחלה.

   

  2. התקררות ושפעת זה אותו דבר

  ממש לא. שפעת היא מחלה נגיפית (ויראלית) של דרכי הנשימה העליונות. המחלה מתאפיינת בכאבי שרירים, חום, נזלת, שיעול, חולשה ובמקרים מסוימים אף כאבי ראש. ברוב המקרים בהתקררות מדובר בזיהום ממקור נגיפי (ויראלי) של דרכי הנשימה העליונות, וידועים מאות זנים של וירוסים שיכולים לגרום למחלה.

   

  בשפעת בדרך כלל יש חום גבוה שעולה באופן מהיר, חולשה כללית וכאבי שרירים. תסמיני המחלה יופיעו בדרך כלל בבת אחת. סיבוך של מחלת השפעת יכולה להתבטא בדלקת ריאות, וכתוצאה מכך אף באשפוז בבית חולים. לעומת זאת, בהתקררות בדרך כלל החום נמוך ולעיתים גם אין חום.

   

   

  3. מזג אוויר קר וגשום גורם להצטננות

  קור וגשם אינם גורמים להצטננות. עונת החורף גדושה בווירוסים המופצים בקלות רבה, בעיקר בכיתות הלימוד והגן הצפופות המחוממות ללא אוורור בדרך כלל, והם אלה שגורמים להצטננות.

   

  4. חום גבוה עלול לגרום נזק מוחי

  חום הגוף שעולה הינו סימן ואינו מחלה בפני עצמה. בדרגות טמפרטורת גוף של עד 40 מעלות צלזיוס, נהוג לחשוב שלא ייגרם נזק, אך בחום שמעל 38.5 מעלות, מומלץ להקל על הילד על ידי מתן תרופה להורדת חום מקבוצת האיבופרופן, שנחשבת ליעילה מאוד נגד כאב וחום, או מקבוצת הפרצטמול (אצטמינופן).

   

  מומלץ לבחור בתרופה בטעם שילדים אוהבים, ובכזו שפעילה לכשמונה שעות (כדוגמת אדוויל לילדים). מובן שעלייה דרמטית בחום הגוף, כלומר מעל טמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס, מחייבת מעקב והתייחסות מיוחדת. חום גבוה וממושך מחייב הערכה של רופא ילדים.

   

  קראו עוד:

  הוציאו את הילדה מהכיתה כי חשבו שהיא לא מחוסנת

  פעולות שיעזרו לילד עם קשיים חברתיים

  חופשה משפחתית עם מכונת הנשמה

   

  5. בחורף צריך לחמם את חדר הילדים

  טמפרטורת חדר גבוהה מעלה את הסיכון למוות בעריסה. מותר לחמם עד 24-23 מעלות לכל היותר. חימום שמוריד את הלחות היחסית אינו נעים, ודרכי הנשימה שלנו רגישות ליובש זה. הריסים בדרכי הנשימה עובדים פחות טוב בתנאים אלה, וההרגשה הרעה מוחמרת שבעתיים אם אנו מנוזלים.

   

  6. אין דרך להפחית את סיכויי ההידבקות בהתקררות

  ישנם מספר צעדים פשוטים שניתן לנקוט, כמו להימנע ממגע קרוב עם חולה, להשתעל ולהתעטש לכיוון פנים המרפק, להקפיד לרחוץ ידיים ביסודיות ובתדירות גבוהה ולאוורר את החדרים.

   

  7. לא מומלץ לאכול גלידה בחורף (או אוכל קר אחר)

  גלידה לא גורמת למחלות או להצטננות.

   

  אפשר לאכול גלידה בכיף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אפשר לאכול גלידה בכיף(צילום: shutterstock)

  8. ילדים יכולים לחלות בדלקת אוזניים כתוצאה ממים שנכנסים בעת הרחצה באמבטיה

  בחורף דלקת האוזניים האופיינית בקרב ילדים היא דלקת באוזן התיכונה, והיא אינה מושפעת מרחצה באמבטיה. דלקת באוזן החיצונית יכולה להיגרם בין היתר מכניסת מים ממושכת בעת השהייה בבריכה או בים, אך פחות סביר שזה יקרה כתוצאה מהאמבטיה.

   

  שימו לב, כ-75% מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מדלקת אוזניים לפני גיל שלוש. בחורף, דלקות אוזניים יופיעו פעמים רבות בעקבות הצטננות. רוב הדלקות יופיעו בין גיל חצי שנה לשנתיים. אצל ילדים מעל גיל שנתיים שכיחות המחלה יורדת, והיא מופיעה בצורה פחות קשה ועם פחות סיבוכים.

   

  9. אם משפשפים את העור עם אלכוהול, אפשר להוריד את החום

  זו פעולה אסורה. אם משפשפים את העור באלכוהול נוצרת תחושת קירור, בגלל ההתאיידות המהירה של האלכוהול מהגוף, אבל זה אינו מוריד את חום הגוף ואסור לעשות זאת.

   

  לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

   

  10. הילד חייב לקבל את התרופה, גם אם זה בכוח

  החשש של הורים שהילד לא יקבל תרופה מוביל הרבה פעמים לשדר לילד לחץ ומצוקה. הילד שמרגיש את הסימנים האלו נלחץ עוד יותר ומסרב בתוקף. אז מה עושים? הירגעו קודם כל. נסו לפנות להיגיון של הילד ולהסביר לו את הצורך בתרופה. ניתן גם לבחור תרופה בטעם שילדים אוהבים כמו ענבים למשל.

   

  11. אם הנזלת צהובה או ירוקה, צריך לקחת אנטיביוטיקה

  בדרך כלל נזלת סמיכה, בין אם ירוקה או צהובה, הנקראת גם נזלת מוגלתית, מלמדת אותנו על ריכוז גבוה של לויקוציטים. עובדה זו מעידה על סיכון גבוה להתרבותם של חיידקים בנזלת, המובילים להגברת הסיכון ללקות בדלקות אוזניים או דלקות במערות האף, ובמקרים כאלו נוטלים אנטיביוטיקה.

   

  עם זאת, הנזלת הירוקה מופיעה הרבה פעמים בשעות הבוקר, לאחר שלא מקנחים את האף כל הלילה, ולאחר מכן הנזלת הופכת להיות שקופה. כדאי להתייעץ עם רופא אם ילד סובל מנזלת מוגלתית למשך יותר מעשרה ימים.

   

  12. סינוסיטיס היא מחלה של מבוגרים בלבד

  לא נכון. סינוסיטיס הוא זיהום של הסינוסים, שהם חללים בתוך עצמות הפנים. חללי הסינוסים אומנם מתפתחים בגיל מאוחר יותר, כך שהדלקת מאפיינת ילדים בוגרים יותר. בדרך כלל המחלה מתחילה כהצטננות הגורמת לגודש ודלקת של ריריות האף ולחסימת דרכי הניקוז של הסינוסים. בזמן המחלה קיימים גודש רב, אף סתום ודחוס, לחץ על אזור המצח והעיניים, כאבי ראש מתמשכים וחום. הטיפול בסינוסיטיס אצל ילדים כולל שימוש באנטיביוטיקה, במקרים שבהם ישנו חשד כי מקור הסינוסיטיס בזיהום חיידקי.

   

  כשהילד חולה, רצוי ומומלץ להיות קשובים אליו, לנסות למנוע את המצב או לזהותו באמצעות תשומת לב לסימנים המוקדמים. בכל מקרה של ספק או כשמדובר בתינוקות קטנים, יש להתייעץ עם רופא הילדים.

   

  ד"ר דן שטיינמץ הוא מומחה לרפואת תינוקות, ילדים ובני נוער ובעל קליניקה פרטית בהוד השרון.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זו לא הסיבה למחלה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים