שתף קטע נבחר

הוציאו את הילדה מהכיתה כי חשבו שהיא לא מחוסנת

כשבתו של אריאל כהאן נכנסה לבית ספר בקליפורניה, ביום הראשון ללימודים הוציאו אותה מהכיתה כי לא מצאו את אישור החיסונים שלה. בטור אישי הוא מספר על ההלם הראשוני שלהם מהמעשה, ואיך מהר מאוד הבינו את ההיגיון שמאחוריו

לפני שנתיים הגענו לקליפורניה, שני הורים וחמישה ילדים. לאחר שרשמנו את ילדינו לבית הספר העברנו לבית הספר, בהתאם לדרישתו, אישור חיסונים אמריקאי מעודכן ביחס לכל אחד מהילדים. ובכל זאת, בבוקר היום הראשון ללימודים אירעה תקלה. בפתח השיעור הראשון הוצאה נטע (כיתה ז') מהכיתה ונאמר לה להמתין במזכירות. מה הייתה הסיבה? אחות בית הספר לא מצאה את אישור החיסונים שלה.

 

חשוב להדגיש - היה ברור שהאישור קיים, בלי זה הרי לא ניתן כלל להיכנס לבית הספר, וגם האישורים של ילדינו האחרים היו לפני האחות. בכל זאת נטע נדרשה לצאת מהכיתה ולהמתין במזכירות – עד מתי? כל היום, או ליתר דיוק, עד שנמציא לבית הספר העתק נוסף של האישור. בהפסקת האוכל הורשתה לנטע ללכת אל הכיתה שלה להביא את ארוחת הצהריים רק בליווי מורה - כדי לוודא שלא תבוא במגע עם אף תלמיד. כמו מצורעת.

 

כיתה (צילום: shutterstock)
לא לוקחים סיכונים(צילום: shutterstock)

היינו מזועזעים, וכמובן גם נטע. לא הבנו איך אפשר לקבל כך את פניה של תלמידה חדשה מארץ אחרת. בשבת סיפרתי על כך לאנשים בבית הכנסת, אבל אף אחד לא הבין מה אני רוצה. לכולם היה ברור - שום ילד לא יכול לשהות בכיתה כשאחות בית ספר לא יכולה לוודא ב-100% שהוא מחוסן, גם אם זה באשמת בית הספר.

 

קראו עוד:

"המרדתי את הורי הגן בגלל ילד לא מחוסן"

"בתי נחשפה לחולה חצבת בקופת חולים"

הצעה: הורים שלא יחסנו את ילדיהם - ישלמו דמי ביטוח נוספים

 

חוק משנת 2016 הקשיח את חובת החיסון לילדי קליפורניה, וכיום, היחידים שפטורים מחיסונים הם אלו שאסור להם מטעמי בריאות, או כאלה שלומדים בבית. חובת החיסון חלה גם על תלמידי בתי הספר הפרטיים.

 

בחודש יולי האחרון דחה בית משפט לערעורים בקליפורניה עתירה כנגד תיקון לחוק משנת 2016, אשר הקשיח את חובת החיסון לתלמידים. התיקון לחוק נולד בעקבות מקרי חצבת משנת 2014, שהתפרצה בקרב ילדים לא מחוסנים אשר ביקרו בדיסנילנד. בבסיס העתירה עמדה הטענה שהתיקון לחוק אינו חוקתי והוא פוגע בזכות הבסיסית לחינוך. כאמור, בית המשפט דחה את העתירה.

 

חובת חיסונים

במדינות ארצות הברית ישנה חובת חיסון לתלמידי בתי הספר. אלא שבחלק מהמדינות ישנן הוראות פטור מטעמי דת, ויש גם מדינות שניתן לקבל בהן פטור מטעמים של אידיאולוגיה והשקפת עולם. כך היה גם בקליפורניה עד שנת 2016. התיקון לחוק ביטל את הפטורים, וכיום, כאמור, ישנן רק שתי אוכלוסיות הפטורות מחיסונים: תלמידים שמסיבות רפואיות אינם יכולים להתחסן ותלמידים שלומדים בבית. חובת החיסון חלה גם על תלמידים אשר לומדים בבתי ספר פרטיים, כלומר בתי ספר ללא מימון ממשלתי, שממומנים רק על ידי ההורים ותורמים.

 

 

קליפורניה היא אחת המדינות הליברליות ביותר בעולם, בוודאי בארה"ב. צריך לחיות כאן כדי להבין עד כמה החברה הזו פתוחה לכל השקפת עולם, למגוון תרבותי ודתי, לכל דעה, אידיאולוגיה ואמונה, הזויה ככל שתהיה.

 

בקליפורניה יש מיליוני מהגרים, חוקיים ולא חוקיים, אשר מאתגרים לעיתים את המדינה בהיבטים של עוני, אבטלה ופשיעה. אולם בשונה מאשר באירופה, כל זה לא משנה כלל את ה-DNA של המדינה הזו - מבחינת האוכלוסייה כאן, מגוון תרבותי ודתי, מגוון של אמונות והשקפות עולם, בסופו של יום תמיד יביא ברכה - גם אם זה כרוך באתגרים.

 

יחד עם זאת, לליברליזם של קליפורניה יש, כך מתברר, גבול ברור, וזה כאשר הם סבורים שהאידיאולוגיה או האמונה של האחר עלולה לפגוע בילדים שלהם. כשזה קורה, הם יודעים להיות מאוד בהירים והחלטיים. כך קבע לעניין זה בית המשפט לערעורים שאישר את מניעת כניסתם של תלמידים לא מחוסנים לבתי הספר: "הזכות לחינוך, יסודית ככל שתהיה, אינה קדושה יותר מכל זכות יסוד אחרת. זכות זו פינתה את מקומה לאינטרס המדינה להגן על בריאותם ובטיחותם של אזרחיה, ועל ילדי בתי הספר בפרט".

 

הכותב הוא עורך דין, נשוי ואב לחמישה ילדים ומתגורר בקליפורניה באופן זמני.

 

טל הורביץ מספרת על כך שבתה נחשפה לחולה חצבת בזמן המתנה לבדיקה בקופת חולים:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חובת חיסון לתלמידי בתי הספר
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
אריאל כהאן
צילום: shutterstock
מומלצים