שתף קטע נבחר

עד המדינה, האזנות סתר ומעצרים: "ללחוץ על לבייב"

במשך חודשים ביצעה המשטרה חקירה סמויה בפרשת היהלומים ("לב שחור"), אך רק כשנודע לה כי איש העסקים מודע למהלך ואינו מתכוון לשוב לישראל - הוחלט לעצור שישה חשודים, בהם שניים מקרוביו של לבייב. כעת מקווים החוקרים כי אחד מהם יישבר וימסור מידע על חלקו לכאורה של איש העסקים בנוגע להברחת הענק של היהלומים

אמש (ב'), יותר מחצי יממה לאחר שנחשף ב-ynet לראשונה דבר החשדות שבהם נקשר שמו של איש העסקים לב לבייב – שבמסגרתם נעצרו שישה בני אדם בחשד להברחת ענק של יהלומים לישראל בהיקף של כ-300 מיליון שקל – פורסמו פרטים נוספים על הפרשה.

 

פרשת היהלומים - עדכונים אחרונים:

"החשוד לא בקשר עם לבייב כבר עשר שנים"

החשד: הבריחו לארץ יהלומים בשווי 300 מיליון שקל

הברחת ענק של יהלומים: נעצרו קרוביו של לבייב

 

לב לבייב ( צילום: ישראל ברדוגו )
לב לבייב( צילום: ישראל ברדוגו )

מתברר כי במשך חודשים ביצעו חוקרי המשטרה חקירה סמויה בנושא שכללה האזנות סתר, מתוך כוונה להגיע ללבייב ולחקור גם אותו. רק כשנוכחו לדעת כי איש העסקים מודע למהלך, שהוא אינו מתכוון לחזור לישראל והעתיק את מקום מגוריו לרוסיה – החליטו על ביצוע המעצרים והפיכת הפרשה לגלויה.

 

עד המדינה שגויס סיפק לחוקרים חומרים מתוך המערכת העסקית של חברת LLD, שבבעלותו של לבייב. לפי העד, מערכת הברחת היהלומים פעלה כמו מכונה משומנת וכללה כמה אנשים בחברה שידעו לכאורה, כל אחד על-פי חלקו, על המהלך – ושיתפו עמו פעולה.

 

לחוקרים ברור כי כמות כזו של יהלומים יכולה הייתה להגיע לישראל אך ורק עם הסכמתו של לבייב ובמימונו. לפי החשד, חלק גדול מהיהלומים הגיע לישראל באמצעות אחד העובדים במפעל החברה ברוסיה, שהגיע לארץ כ"תושב חוזר". בין שלל מזוודותיו שעמן הגיע ארצה – הייתה על-פי החשד גם כבודה עמוסת יהלומים, שהוברחו לישראל מבלי ליידע את שלטונות המס – ולאחר מכן נמכרו.

 

כמו כן, בידי המשטרה צווים שונים המאפשרים לה לחלט רכוש של לבייב, כמו גם צו מעצר מוכן למקרה שלבייב יחזור לישראל.

 

כעת ינסו במשטרה לבצע חיקור דין ללבייב, ורק בשלבים יותר מתקדמים ייתכן שתתבקש הסגרתו. בינתיים, נעצרו שני קרובי משפחה של איש העסקים ומעצרם הוארך עד יום ראשון. לדברי גורמים המעורים בפרטי הפרשה, "המעצר נועד כדי להפעיל עליהם ועל לבייב לחץ", כשהכוונה היא שאחד מהם יישבר וימסור גם הוא פרטים על חלקו לכאורה של לבייב בפרשה.

 

מטעמה של חברת LLD שבבעלות לב לבייב נמסר בתגובה, כי "החברה אינה מכירה כלל את האירוע המדווח בתקשורת. מר לבייב והחברות שבשליטתו פועלים בהתאם לנורמות הראויות, ותוך הקפדה על ציות לחוק. אנו מקווים כי הנושא יתברר במהרה והחשדות יתבררו כמשוללות בסיס".

 

 

 

"החשוד לא בקשר עם לבייב כבר עשר שנים"

במהלך אתמול אמר מקורב לאחד מששת החשודים - קרוב משפחתו של לבייב - כי השניים "לא בקשר כבר עשר שנים. הם מסוכסכים ולא מדברים אחד עם השני". הוא התייחס גם להארכת המעצר: "זו טעות, מטפלים בזה. זה יתברר כמשהו לא נכון". מוקדם יותר האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצר החשודים בשבוע.

 

בהודעת המשטרה נמסר כי המעורבים "קשרו קשר, תכננו, והוציאו לפעול במשך כמה שנים הברחה של יהלומים למדינת ישראל בשווי כולל של מאות מיליוני שקלים בניגוד לחוק ומבלי לדווח לרשויות המוסמכות". החשודים נלקחו לחקירה באזהרה בחשד למעורבות בעבירות של הברחת יהלומים, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ובעבירות נוספות.

 

במסגרת החקירה עלה כי עובד באחד המפעלים של איש העסקים לב לבייב ברוסיה הבריח לכאורה לישראל כמות גדולה של יהלומים כשהגיע לפני שש שנים כתושב חוזר.

 

במשטרה סבורים כי החשוד מכר את היהלומים בארץ מבלי לדווח על כך לרשויות המס. בפשיטה שערכו בלשי היחידה לחקירות בינלאומיות על ביתו נמצאו מאות תעודות משלוח הקשורות ליהלומים.

 

פרקליטו של אחד החשודים, עו"ד ז'ק חן, מסר בתום הדיון: "מרשי ענה לשאלות חוקריו ומסר גרסה שדוחה את החשדות. עניין אחד הוא תפקיד המשטרה לחקור ועניין אחר לגמרי הוא מעצר החשודים. בית המשפט לא קיבל את בקשת המשטרה לתקופת מעצר ארוכה והורה על מעצר לתקופה קצרה יותר תוך שהוא מותח בקורת נוקבת על התבטאות המשטרה בסוף הדיון לפיה היא תשקול לקצר את תקופת המעצר של מי מהחשודים שישתף פעולה עמה".

  

עו"ד אייל בסרגליק, שמייצג את אחד החשודים עם עו"ד קרן ברקוביץ', מסר כי "מדובר בחשדות ראשוניים שאנו בטוחים כי יופרכו בהמשך. למרשנו אין קשר לפרשה. הוא עבד עם איש העסקים לפני יותר משש שנים ואין כל ראיה שקושרת אותו לחשד בפלילים. אנו מקווים כי החקירה תסתיים במהרה וכך יוכל מרשנו להוכיח שאין לו שום קשר לפרשה ולחשדות". עו"ד עמית חדד, שמייצג חשוד אחר, הכחיש את המיוחס למרשו.

 

עו"ד דרור מתתיהו, אשר מייצג את אחד החשודים, מסר: "אין כל בסיס עובדתי ומשפטי למעצרו של מרשי. הוא אינו קשור לחשדות הנחקרים ואני סמוך ובטוח כי רשויות החקירה תגענה למסקנה זאת בהקדם".


פורסם לראשונה 05/11/2018 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: ישראל ברדוגו
לב לבייב
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים