שתף קטע נבחר

משרד האוצר מאבד שליטה: הגירעון באוקטובר עומד על 3.6%

זאת כאשר יעד הגירעון ל-2018 עומד על 2.9%; במונחים ריאליים נרשמה ירידה של 8% בהכנסות המדינה ביחס לאוקטובר שעבר, והוצאות הממשלה ממשיכות לחרוג מהמסגרת

משרד האוצר פרסם הערב (ב') את נתוני הגירעון וביצוע התקציב, מהם עולה כי הגירעון ל-12 החודשים האחרונים עומד על 3.6% מהתוצר. זאת, כאשר יעד הגירעון ל-2018 הוא 2.9%. מדובר בחריגה גבוהה אפילו יותר ממה שציפו באוצר.

 

עיתוי הפרסום, דווקא בשעת הערב, חריג לעומת מועדי פרסום קודמים. במקביל מתקיים גם אירוע הפרידה מנגידת בנק ישראל היוצאת, קרנית פלוג. באוצר מתרצים את הגירעון הגבוה שנרשם בחודש אוקטובר בכך ש-12 החודשים האחרונים כוללים גם את חודש דצמבר 2017, בו נרשמו הכנסות נמוכות יחסית בגלל הפרשה לקרן מס רכוש בעקבות גבייה גבוהה מהצפוי באותה שנה.

 

חשש: קיצוצים בתקציבי המשרדים בגלל הגירעון החריג

 

משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: רויטרס)

במונחים ריאליים נרשמה ירידה של 8% בהכנסות המדינה ביחס לאוקטובר שעבר, ירידה של 12% במסים עקיפים וירידה של 5% בהכנסות ישירות (מס הכנסה ומס חברות). שיעור גידול ההכנסות ממסים עמד השנה על ממוצע של 2% בלבד, לעומת שיעור ממוצע של 6% בשנים האחרונות.

  

בחודש שעבר ציינו באוצר כי אחת הסיבות לגירעון הגבוה היא דחיית גבייה בעקבות החגים לחודש אוקטובר, אולם כעת, כאשר הגבייה הנוספת משוקללת, הגירעון עדיין חריג בהיקפו. סך ההכנסות החודש עמדו על 27.5 מיליארד שקל, לעומת 29.5 מיליארד - ירידה של 9%.

 

גם הוצאות הממשלה ממשיכות לחרוג מהמסגרות. בעוד שההוצאות האזרחיות היו אמורות לצמוח בשיעור של 5.2%, בפועל הן צמחו בשיעור של 8.3%, ובעוד שהוצאות מערכת הביטחון היו אמורות לקטון ב-0.4% - בפועל הן צמחו ב-3.5%. באוצר מציינים כי שיעור הגידול בהוצאות המשרדים צפוי להתמתן לקראת סוף שנת 2018.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים