שתף קטע נבחר

הרפורמה בחברת החשמל החלה: 260 עובדים פרשו

לאחר שהוסדר בשבוע שעבר נושא המס על תוספות השכר, נפרדה החברה מ-260 עובדים בגילאי 55-64 שיצאו לפרישה מרצון, כאשר 200 עובדים נוספים צפויים לפרוש עד סוף החודש. בסוף תקופת יישום הרפורמה מצבת כח האדם של חברת החשמל תצטמצם בכ-25%

מתחילים ברפורמה: חברת החשמל הודיעה היום (ג') כי 260 עובדי חברת החשמל בגילאי 55-64 סיימו את העסקתם בחברה השבוע, וכי 200 נוספים יתווספו אליהם עד סוף החודש. בשבוע שעבר פרסמה רשות המסים את אישור המס החסר של חברת החשמל, לפיו העובדים ישלמו מס על תוספת השכר שיקבלו - ביום הפרישה.

 

רפורמה אמיתית או שוד הקופה הציבורית? צפו ביו"ר חברת חשמל עונה לביקורת

 

בשלב זה מדובר בפרישות מרצון של עובדים בגילאי 55-64 כאמור, וכן ברשימת המפוטרים הראשונה אותה גיבשו בהנהלת החברה. בסוף תקופת יישום הרפורמה מצבת כח האדם של חברת החשמל תצטמצם בכ-25%, כך שמספר העובדים הקבועים יירד מ-9,000 ל-6,400 עד אמצע העשור הבא.

 

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל אמר: "חברת החשמל מיישמת הלכה למעשה את הרפורמה הגדולה והמורכבת ביותר שנעשתה אי פעם במשק הישראלי. התהליך מתבצע ברגישות הנדרשת, כאשר כל עובד מקבל ליווי צמוד על פי הנדרש".

 

מנכ"ל החברה עופר בלוך ציין השבוע במכתב לעובדים כי "מדובר ביישום שלא קל לאף אחד מאתנו. לא לעובדים שפורשים ובני משפחותיהם ולא לנשארים שחווים שינוי עמוק במבנה ובאופייה של החברה".

 

פרישות העובדים החלו רק השבוע למרות שהרפורמה בחברת החשמל אושרה בכנסת לפני כארבעה חודשים. ב"כלכליסט" דווח כי הסיבה לכך הייתה סוגיית המס שנותרה פתוחה עד שבוע שעבר ומנעה את הוצאת הרפורמה לפועל באופן רשמי.

 

במסגרת הרפורמה נקבע שהתוספת לשכר תהיה תוספת נטו ולא תחול עליה חובת מס. ברשות המיסים ובמשרד האוצר גילו בדיעבד שכל תוספת לשכר היא "אירוע מס" שמחייב תשלום, והחשש של העובדים היה שהמדינה אולי הבטיחה 1,700 שקל, אולם לאחר ניכוי מס ישארו בידם רק כ־900 שקל נטו, רחוק ממה שהמדינה הסכימה לתת.

 

היועמ"ש של משרד האוצר, אסי מסינג, טען כי על העובדים לשלם מס מיד עם קבלת הכסף, גם אם הוא משולם בפעימות ולא בבת אחת ולאורך ההתקדמות ברפורמה. מנגד, רשות המסים טענה שאפשר לתת לעובדים לשלם רק במועד משיכת הכסף, כלומר ביום הפרישה עצמו. בסופו של יום דעתה של רשות המסים הכריעה, ותשלום המס יתבצע ביום הפרישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים