שתף קטע נבחר

אמריקה חצויה: טראמפ איבד את הרוב בבית הנבחרים, שמר על כוחו בסנאט

בבחירות לקונגרס שמרו הרפובליקנים על הרוב בסנאט, אבל אחרי שנתיים של שליטה מוחלטת בגבעת הקפיטול הם איבדו את בית הנבחרים. הדמוקרטים יוכלו לחסום חוקים ולנהל חקירות נגד הממשל. טראמפ: "הצלחה אדירה". מנהיגת הדמוקרטים: "יום חדש לאמריקה"

הפסד לנשיא טראמפ, לצד הצלחה: רשתות הטלוויזיה בארה"ב הכריזו הבוקר (יום ד') כי לפי ההערכות שלהן הדמוקרטים הצליחו לחולל מהפך ולהבטיח לעצמם שליטה בבית הנבחרים האמריקני. הדמוקרטים הצליחו להעביר לידיהם לפחות 23 מושבים רפובליקניים. לפי התוצאות כרגע לדמוקרטים יהיו 221 מושבים בבית הנבחרים לעומת 199 לרפובליקנים. בסנאט יהיו 51 רפובליקנים לעומת 45 דמוקרטים. לתוצאות תהיה השפעה גדולה על מידת החופש שבה יוכל ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ להתנהל בשנתיים הבאות.

 

מחקירה עד הדחה: מה יעשה בית נבחרים דמוקרטי?

 

בסנאט עמדו הרפובליקנים במשימתם והצליחו לשמר את הרוב שלהם. הם הבטיחו לפחות 51 מ-100 המושבים בו, ומעבר לזה הם צפויים לזכות במושבים נוספים. בדרך לניצחון הצליחו הרפובליקנים לכבוש לפחות שלושה מושבים של סנאטורים דמוקרטים. דקות אחרי שהוכרז ניצחונם של הדמוקרטים בבית הנבחרים צייץ טראמפ בטוויטר: "הצלחה אדירה הלילה! תודה לכולכם!".

דיאגרמה בחירות ארה

נשיא ארה
הנשיא טראמפ. "הצלחה אדירה!"(צילום: EPA)
 

 

בתחילת הלילה התעוררה בקרב הדמוקרטים התקווה שכנגד כל התחזיות יצליחו לחולל מהפך בסנאט: הם הצליחו לשמור על מושבי הסנאט שלהם בשורה ארוכה של מדינות, והכוכב העולה שלהם בטו אורורק ממדינת טקסס, שלאורך הקמפיין הצליח לכפות קרב צמוד על הסנאטור הרפובליקני החזק טד קרוז, צעד ביתרון מבטיח עליו. אלא שככל שנקפו השעות הלכו הדמוקרטים ונחלשו: הם הפסידו מושבי סנאט חשובים באינדיאנה ובצפון דקוטה, איבדו קרבות שהיו עבורם קרבות שחובה לנצח כמו זה בטנסי, וגם אורורק הפסיד לבסוף לקרוז בפער של קצת יותר מ-3%.

 

מנגד אספו הדמוקרטים, כפי שקיוו, עוד ועוד מושבים בבית הנבחרים שעד כה היו רפובליקניים. מעט לפני השעה 3 בבוקר הם הצליחו להעביר לידיהם כיסא רפובליקני ראשון בבית, כשג'ניפר ווקסטון הדמוקרטית ניצחה את ברברה קומסטוק הרפובליקנית בווירג'יניה. אחר כך הצליחו לזכות בעוד 22 מושבים רפובליקניים במדינות אחרות, והמהפך הושלם.

בחירות אמצע ארה
דמוקרטים חוגגים את הניצחון בבית הנבחרים, הלילה(צילום: AFP)

ננסי פלוסי (צילום: EPA)
קריאה לשיתוף פעולה. ננסי פלוסי(צילום: EPA)

 

 

ננסי פלוסי, המיועדת לתפקיד יו"ר בית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית, הודתה בנאום הניצחון שלה לראשי המפלגה. היא הופיעה על הבמה בוושינגטון עם שני נכדיה והודתה לשותפיה לדרך ולמתנדבים: "תודה לכם שהבאתם יום חדש לאמריקה. אנחנו מצדיעים לכל המועמדים שהצליחו ומחזירים את האיזונים והבלמים לממשל טראמפ. יותר מהכול, רוב דמוקרטי יפעל לטובת העובדים האמריקנים. הדמוקרטים עובדים עבור האזרחים".

 

פלוסי אמרה בנאום הניצחון כי השקעות במערכת הבריאות, בניית תשתיות חדשות, מלחמה בשחיתות והקמת בתי ספר פועלות לטובת האזרחים. היא דיברה בזכות השקיפות ובזכות שיתוף פעולה בין המפלגות בקונגרס: "האמריקנים רוצים שנעבוד באופן חיובי כדי לשפר את חייהם".

 

טד קרוז (צילום: רויטרס)
הסנאטור טד קרוז. ניצחון קשה על בטו אורורק בטקסס(צילום: רויטרס)

תומכי אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום: AFP)
סוף לשלטון החד-מפלגתי. הדמוקרטים חוגגים קאמבק(צילום: AFP)

 

כמו טראמפ ניסתה גם דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס להמעיט בחשיבות ההישג הדמוקרטי. "אולי זאת הייתה אדווה, אבל אני ממש לא חושבת שיש גל כחול", אמרה – עקיצה לדמוקרטים שדיברו במשך חודשים על מהפך גדול יותר בקונגרס, כזה שיביא להם גם את השליטה בסנאט. "זה רגע עצום וניצחון עצום לנשיא", אמרה סנדרס, והדגישה כי מועמדים שהזדהו עם טראמפ זכו להישגים גדולים יותר בקלפי: "רוב המועמדים שהנשיא נסע כדי לסייע להם בקמפיין שלהם ושאימצו את הנשיא לחיקם זכו להישגים יפים הלילה". טראמפ עצמו העביר את ליל הבחירות עם בני משפחה וחברים בבית הלבן.

 

משאל עם על טראמפ

בחירות האמצע, נזכיר, נתפשו כמשאל עם על תפקודו של טראמפ, ולאורך הקמפיין כולו התנהל הנשיא כאילו הוא עצמו עומד לבחירה. הוא התייצב לשלל עצרות רפובליקניות ופרסם עשרות רבות של ציוצי תמיכה במועמדים רפובליקניים שניצחונם בקרב הפרטי שלהם חיוני לשמירה על רוב רפובליקני בשני בתי הקונגרס. טראמפ ידע שהשתלטות של הדמוקרטים אפילו על בית אחד מבין שני בתי הקונגרס עשויה להביא לפתיחת חקירות נגדו בעניינים כמו קשריו עם רוסיה, החזרי המס שסירב לחשוף והתלונות נגדו על הטרדות מיניות, וכן להוביל לחסימת חוקים רפובליקניים ואולי אף לפתיחה בהליך הדחה נגדו.

 

בסקר שפורסם השבוע ב-NBC וב"וול סטריט ג'ורנל" הודו 72% מהמצביעים כי אף שטראמפ לא עמד לבחירה הפעם, הצבעתם בקלפי תהיה קשורה קשר הדוק לדעתם עליו. 40% אמרו כי הצבעתם תהיה הצבעת מחאה נגדו, ו-32% אמרו כי הצבעתם תהיה הצבעת תמיכה בו.

קוראים לאנשים להצביע  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קלפי בחירות אמצע ארה
(צילום: AFP)

קלפי בחירות אמצע ארה
(צילום: AFP)

קלפי בחירות אמצע ארה
(צילום: EPA)

בסקר שערכה במהלך יום הבחירות סוכנות הידיעות AP עלה כי ההגירה וביטוח הבריאות היו הנושאים המרכזיים שהטרידו את הבוחרים בבואם לקלפי. רוב המשתתפים אמרו כי לדעתם ארה"ב צועדת בכיוון הלא נכון, ובכל זאת – כשני שלישים מהם הצהירו כי המצב הכלכלי טוב.

 

מבין 100 המושבים בסנאט התקיימו הפעם בחירות ל-35 מושבים בלבד. ב-65 המושבים הנותרים אין שינוי. בהתחשב בכך שלרפובליקנים היה בסנאט היוצא יתרון 49-51 על הדמוקרטים, כדי לחולל מהפך היו הדמוקרטים צריכים לכבוש שני מושבים רפובליקניים מבין אלה שעמדו לבחירה. האופטימיים שבהם סימנו ערב הבחירות ארבעה קרבות סנאט כאלה שיכולים להביא להם את המהפך המיוחל, בטקסס, באריזונה, בטנסי ובנבדה, אך עוד לפני הכרזת התוצאות בנבדה התברר כי לא נותר להם סיכוי. 

בחירות אמצע ארה
(צילום: AFP)

כדי לזכות ברוב בבית הנבחרים, בהתחשב בכך שבבית היוצא היו לרפובליקנים 240 מושבים ולדמוקרטים 195 (ערב הבחירות שבעה מהמושבים לא היו מאוישים – 5 רפובליקניים ושני דמוקרטיים), הדמוקרטים היו צריכים לשמור על מספר המושבים הנוכחי שלהם ואז לגרוף עוד 23 מושבים שבקונגרס היוצא היו רפובליקניים. בבחירות לבית הנבחרים היו הפעם כמה דמויות מעניינות במיוחד, בהם טייסת הקרב לשעבר איימי מקגרת', שהפציצה את אל-קאעידה והטליבאן; רשידה טליב ואילהאן עומאר, פלסטינית וסומלית בהתאמה, שיהיו המוסלמיות הראשונות בקונגרס; ואלכסנדריה אוקסיו קורטז, שבגיל 29 תהיה האדם הצעיר ביותר שנבחר לקונגרס. על כולן תוכלו לקרוא כאן.

 

חוץ מלקונגרס הצביעו האמריקנים גם בבחירות לתפקיד המושל במדינות רבות. ג'ארד פוליס הפך למושל ההומו המוצהר הראשון בתולדות ארה"ב. סטייסי אברמס, שרוצה להיות מושלת ג'ורג'יה, תהפוך לאפרו-אמריקנית הראשונה שנבחרת למושלת בארה"ב, אם תנצח בקרב הצמוד שלה את הרפובליקני בראיין קמפ.


פורסם לראשונה 07/11/2018 00:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טראמפ אחרי ההפסד: "הצלחה אדירה"
צילום: EPA
מומלצים