שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחקירה עד הדחה: מה יעשה בית נבחרים דמוקרטי?
  כאב הראש של טראמפ: הסנאט נשאר רפובליקני, אבל הניצחון בבית הנבחרים נותן לדמוקרטים כוח רב. מעתה הם יוכלו לחסום חוקים של הרפובליקנים, לאלץ אותם להתפשר, לנהל חקירות יעילות נגד הממשל – וגם לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא. אלה הסמכויות שקיבלו הלילה

  ההפסד של המפלגה הרפובליקנית לפנות בוקר (יום ד') בבחירות לבית הנבחרים שם קץ לשנתיים של הגמוניה מוחלטת של הרפובליקנים בוושינגטון, שנתיים שבהן הם שלטו הן בבית הנבחרים והן בסנאט. ממשלו של טראמפ, שגם בשעה שהקונגרס היה רפובליקני-לגמרי התקשה לשמור על לכידותו, עשוי למצוא את עצמו כעת בפני מבחן דרמטי: אם בשנתיים החולפות נאלץ הנשיא לנהל לעתים קרובות עימותים עם חברים במפלגתו שלו, הרי שמרגע זה הוא ייתקל באופוזיציה סלחנית הרבה פחות.

  תומכי אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום: AFP)
  החגיגה הדמוקרטית לפנות בוקר(צילום: AFP)

  ננסי פלוסי (צילום: EPA)
  הבכירה הדמוקרטית ננסי פלוסי(צילום: EPA)

  שליטה דמוקרטית בבית הנבחרים תקשה על טראמפ בראש ובראשונה בכל הקשור לחקיקה. לבית הנבחרים תפקיד מרכזי בניסוח חוקים ובאישורם, ובאמצעות השליטה בקידום חוקים ובעיכובם יוכלו הדמוקרטים למנוע מיריביהם לקדם בקלות את האג'נדה של טראמפ. גם הדמוקרטים עצמם צפויים להתקשות לקדם חוקים משלהם, שהרי אחרי שחוקים מאושרים בבית הנבחרים הם עוברים לסנאט ולאישור הנשיא, אבל יכולת המיקוח שלהם תגדל. הדמוקרטים גם יוכלו לאשר חוקים בבית הנבחרים שיהיו אהובים על הבוחרים מתוך ידיעה ברורה שהם יוכשלו בסנאט – וכך יפגעו תדמיתית ברפובליקנים.

   

  ב"ניו יורק טיימס" דווח כי בכירים דמוקרטים הבהירו בשבועות האחרונים שאם יחזירו לעצמם את השליטה בבית הנבחרים, מהלכיהם הראשונים יהיו קידום חוקים הנוגעים לניהול מסעות בחירות עתידיים, בכלל זה חשיפת תורמים פוליטיים, מניעה של חלוקת מחוזות בחירה לקונגרס באופן לא הוגן והחזרת האכיפה של סעיפים חשובים בחוק זכות ההצבעה. הם ינסו לקדם גם חוקים הקשורים לזכות לשאת נשק ולהפחתת מחירי תרופות.

  דונלד טראמפ (צילום: EPA)
  טראמפ. החקירות יכולות להוביל לגילויים חדשים(צילום: EPA)

  הניצחון בבית הנבחרים ייתן לדמוקרטים גם אפשרות להביך את טראמפ באופן אישי – בראש ובראשונה באמצעות פתיחת הליך הדחה של הנשיא. הדחה חייבת בסופו של דבר לקבל את אישור הסנאט, וכיוון שהסנאט נותר בעל רוב רפובליקני צפוי טראמפ להיוותר על כיסאו, אבל גם הליך הדחה סמלי עשוי להטיל את ממשלו לתוך מערבולת. במהלך רוב קמפיין הבחירות השנה ניסו בכירי הדמוקרטים להצניע את האפשרות שיפתחו בהליכי הדחה נגד טרמאפ, מחשש שהדבר ירחיק מהם בוחרים מהמרכז, שאינם נלהבים לראות נשיא מכהן מודח, אך בשבועות האחרונים הצהירו כמה מועמדים דמוקרטים בכירים כי אם ייבחרו יצביעו בעד הדחה של הנשיא.

   

  הדמוקרטים יוכלו גם לנצל את סמכותו החוקרת של בית הנבחרים כדי לפתוח בחקירות הנוגעות להתנהלותם של טראמפ וממשלו. בין השאר יוכלו הדמוקרטים לאלץ בכירי ממשל להגיע להעיד בקונגרס ולמסור לידיו מסמכים פנימיים רגישים של הממשל, בכלל זה על החזרי המס של הנשיא, מדיניות מתן הסיווגים הביטחוניים בבית הלבן, קשרים בין בכירי ממשל ללוביסטים ועוד. הדמוקרטים יוכלו לפתוח בחקירה גם בנוגע למעלליו המיניים של הנשיא, למשל התלונות נגדו על הטרדות מיניות ודמי השתיקה ששילם לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס, שאיתה ניהל לכאורה רומן. הצוות של טראמפ כבר החל להיערך להתמודדות עם גל הזימונים לעדויות בבית הנבחרים שצפויים לקבל אנשי הממשל.

  בחירות אמצע ארה
  (צילום: AFP)

  באמצעות שליטה בבית הנבחרים צפויים הדמוקרטים גם להשפיע על מדיניות החוץ של ארה"ב ולהקשיח את היחס האמריקני לסעודיה, רוסיה וצפון קוריאה, ומנגד לנסות לשמור על הסטטוס-קוו עם סין ואיראן. ההשפעה הגדולה ביותר של הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים תהיה יכולתו לערוך שימועים ובמקרה הצורך לזמן עדים, תוך ניצול העובדה שדמוקרטים יישבו בראש ועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים, ועדת הכוחות המזוינים שלו וועדת המודיעין.

   

  כך למשל בכל הנוגע לסעודיה, שרצח העיתונאי מתנגד המשטר ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה שלה באיסטנבול עורר זעם בקונגרס, יוכלו הדמוקרטים להוביל הצבעות על חוקים למניעת מכירה של נשק לריאד, ובכל הנוגע לרוסיה מתכננים הדמוקרטים לפתוח בחקירות חדשות, בין השאר בנוגע לקשרים העסקיים בין הנשיא טראמפ לבין מוסקבה ולניגוד אינטרסים שאולי היה או יש לו. הם מתכוונים גם לזמן גורמים בכירים בממשל להעיד – הן בפומבי והן בדלתיים סגורות – על מצב השיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה, כדי לוודא שטראמפ אינו נלהב מדי לעשות ויתורים לקים ג'ונג און. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  הבכירה הדמוקרטית ננסי פלוסי, הבוקר
  צילום: AFP
  מומלצים