שתף קטע נבחר

אותרה גופת טייס חיל האוויר שנספה בהתרסקות לפני 56 שנים

צה"ל הודיע כי נמצאו שרידי גופתו של סגן יקיר נווה ז"ל, שנחשב לחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. נווה התרסק יחד עם פרח הטיס סמל עודד קוטון ז"ל, שגופתו אותרה כשנה לאחר האסון. קצינים בחיל האוויר: "המשפחה קיבלה את ההודעה בדמעות". אחיינו: "עדיין מעכלים את הבשורה"

 

יקיר נווה  (צילום: אתר חיל האוויר)
סגן יקיר נווה (צילום: אתר חיל האוויר)

דובר צה"ל הודיע היום (ג') כי בכינרת אותרו שרידי גופתו של טייס חיל האוויר, סגן יקיר מרדכי נווה לייפר ז"ל - אחרי 56 שנים שבהן נחשב חלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע.  יקיר לפיד, אחיינו של נווה ז"ל שקרוי על שמו, אמר ל-ynet: "ישנה התרגשות רבה, אנחנו עדיין צריכים לעכל את הבשורה המרגשת. אנחנו נמצאים עדיין בשלבים ראשונים ועדיין לא הסתיימו כל התהליכים הטכניים". הלווייתו של נווה ז"ל תיערך בעוד שבוע, ב-13 בנובמבר 2018, בבית העלמין בקריית שאול ב-15:00.

 

מצה"ל נמסר כי "ביום ה', 25 באוקטובר 2018, במסגרת מבצע לאיתורו, התגלו שרידי גופתו בין שברי המטוס בכינרת והם הועברו למכון לרפואה משפטית. שרידיו של יקיר ז"ל נמצאו במהלך מבצע לאיתורו בהובלת חיל האוויר ובשיתוף אגף כוח האדם, ענף לאיתור נעדרים ויחידות נוספות.

יקיר נווה  ()

חיפושים אחר גופתו של נווה ב-2015 (צילום: שרון צור) (צילום: שרון צור)
חיפושים אחר גופתו של נווה ב-2015(צילום: שרון צור)
 

"ב-16 באוקטובר 2018 החל מבצע החיפושים ה-12 אחר יקיר ז"ל בכינרת. חיל האוויר ביצע את החיפושים בעזרת טכנולוגיות חדישות ומתקדמות של חברה שנבחרה על ידי משרד הביטחון לספק את הציוד הימי הנדרש לשאיבה מקרקעית הכינרת באתר התאונה. לאורך השנים חיל האוויר נמצא בקשר רציף עם המשפחה השכולה ועדכן אותה בכל שלבי המבצע. פרטי הלווייתו יימסרו בהמשך. מאמץ זה הינו חלק ממחויבות ערכית ומוסרית של צה"ל לאיתורם של כלל הנעדרים והשבויים, וכלל חללי צה״ל שמקום קבורתם לא נודע".

 

נווה התגייס לצה"ל במאי 1957. תחילה שירת כמכונאי מוטס, אולם לבסוף הגשים את חלומו והפך לטייס קרב. לטיסה שממנה לא שב יצא ב-6 במאי 1962. הייתה זו טיסת הדרכה שבה נווה הדריך ולידו ישב פרח הטיס, עודד קוטון ז"ל. שנה לאחר התאונה נמצאה גופתו של קוטון במסגרת מבצע שערך צה"ל בכינרת יחד עם חלק מהמטוס. נווה הוכרז כחלל צה"ל, ובאגף איתור נעדרים (אית"ן) המשיכו לעקוב מקרוב אחר התיק.

  

סגן נווה הותיר אחריו אישה. מצבה לזכרו הוקמה בחלקת הנעדרים בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים. כמו כן נקרא על שמו הגן ציבורי "גן יקיר" ברמת גן.

 

קצינים בחיל האוויר מסרו כי "משפחת נווה קיבלה את ההודעה היום בצהריים בדמעות. נסגר מעגל אחרי יותר מדי שנים. אירוע מרגש וחריג.

 

"אתר ההתרסקות ומציאת הגופה - נמצא ארבעה ק"מ צפון-מזרחית לטבריה. אחיינו של יקיר, סא"ל במיל' וטייס המסוקים יקיר לפיד הקרוי על שמו, השתתף בחיפושים יחד עם פרחי טיס, שהבעת פניהם השתנתה כאשר הבינו את משמעות המשימה".

 

לחיפושים אחר נווה הייתה לאחרונה השפעה סביבתית. בעקבות חשש להימצאות אלומיניום בכמות גדולה במי השתייה בטבריה, הוחלט ביום חמישי שעבר למהול את המים שהגיעו מהכינרת עם מים ממקור אחר. הסיבה לכך הייתה החיפושים שערך צה"ל סמוך לנקודת השאיבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים