שתף קטע נבחר

שקד למנדלבליט: "מצפה לפיטורים מידיים של המשנה ליועמ"ש"

בעקבות הביקורת שמתחה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה על חוק "נאמנות בתרבות", הודיעה שרת המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי היא מצפה שיפטר את זילבר - או שהיא תתפטר בעצמה לאלתר: "אינה מייצגת עוד את עמדת המשרד בוועדות הכנסת". מנדלבליט: "נבדוק את הטענות"

 

איילת שקד דינה זילבר אביחי מנדלבליט (צילום: אלכס קולומויסקי, דוברות משרד המשפטים, אוהד צויגנברג)
איילת שקד, דינה זילבר ואביחי מנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, דוברות משרד המשפטים, אוהד צויגנברג)

 

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הערב (ג') כי היא מצפה שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר תתפטר מיד מתפקידה. שקד הודיעה על כך ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. "זילבר אינה מייצגת את עמדת המשרד יותר בוועדות הכנסת", כתבה שקד למנדלבליט. הדברים באים על רקע הביקורת שהשמיעה זילבר על חוק "נאמנות בתרבות" שיזמה שרת התרבות מירי רגב. הצעת החוק מציעה לקבוע בחוק התרבות והאמנות הסדר ייחודי לעניין הפחתה או שלילה של תמיכה הניתנת מתקציב משרד התרבות והספורט לגופי תרבות אשר ביצעו פעילות הנוגדת את העילות המנויות בהצעת החוק. מלשכת היועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה כי בכוונתו "לברר ולבדוק את הטענות ביסודיות ורק לאחר בדיקת הדברים יגבש את דעתו לגבי דרך הטיפול בנושא".

 

 

 

זילבר תקפה הבוקר את הצעת החוק בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת שהחלה היום לדון בחוק ולהכין אותו לקריאה שנייה ושלישית, לאחר שאושר אמש בקריאה ראשונה במליאה. "הארץ שינתה את פניה", אמרה זילבר. "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים אלא גם מילים חדשות. משילות, נאמנות, התגברות. שיח לעומתי, פוצע, מצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג - מי לנו ומי לצרינו. ואם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי? הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה".

 

שקד הוסיפה במכתבה כי: "זילבר פתחה בשורת התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה. ניכר ממעשיה החוזרים ונשנים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול על פי הנחיות התקשי"ר, הנחיות היועץ המשפטי לממשלה או כל כלל בסיסי אחר של מנהל תקין המובן מאליו לכל גם מבלי שיועלה על הכתב. ניכר גם כי אין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועי וישר. לצערי אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית של זילבר צריכה למצוא את ביטויה בריצתה לתפקיד פוליטי במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת".

 

שקד סיכמה: "אשר על כן החל מהיום סיימה הגברת דינה זילבר לייצג את עמדתי, עמדת משרדי או עמדת הממשלה בממשלה, באחת מוועדותיה או בוועדה

מוועדות הכנסת. היא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד, ובכל דיון שבו מבקשת הממשלה או הכנסת לקבל את עמדת משרד המשפטים בנוגע לתחומי הביטחון, דיני אוכלוסין, המשפט המנהלי, עבודת הממשלה, תמיכות, הנצחה, ביקורת שיפוטית, תרבות, מכרזים, סדרי דין בבג"ץ, שלטון מקומי, חקלאות ותחום טוהר המידות (או כל עניין אחר שעליו הייתה מופקדת זילבר עד היום) אבקש לתאם עם לשכתי הגעת נציג אחר אשר יציג את עמדת הממשלה".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב, שיזמה את הצעת החוק שבעקבותיה פרצה המחלוקת, חיזקה את השרה שקד ושיגרה אליה ולמנדלבליט מכתב שבו כתבה כי "זו לא הפעם הראשונה שזילבר מביאה את האג'נדה האישית שלה אשר מנוגדת לעמדת הממשלה. היא חורגת מסמכותה ויש להדיח אותה מתפקידה".

 

יו"ר מפלגתה של שקד, שר החינוך נפתלי בנט, תמך אף הוא במכתבה וכתב כי מדובר ב"‏מהלך חשוב מאין כמותו של שרת המשפטים שקד והבית היהודי. תפקיד יועצים הוא לייעץ, שופטים לשפוט וממשלה למשול. במרוצת השנים הדברים התבלבלו. זהו עוד צעד משמעותי של הבית היהודי בחזרה לשפיות ולאיזון. כל הכבוד".

 

ראש האופוזיציה ציפי לבני (המחנה הציוני), לעומת זאת, תקפה את שקד ואמרה כי "ההשתלחות הפומבית של שרת המשפטים במשנה ליועץ המשפטי לממשלה היא עוד שלב בהטלת אימה ופחד על עובדי המדינה ושומרי הסף. הבירור שעושה היועץ המשפטי לממשלה צריך להיות בינו לבין המשנה לו ולא משפט שדה פוליטי. בינתיים חוק הנאמנות במשפט עוד לא עבר".

 

המתח סביב חוק הנאמנות בתרבות מצטרף למחלוקת בין שקד למנדלבליט בנוגע לחוק היועמ"שים. מנדלבליט כתב אתמול לכל היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה, בביקורת ישירה על יוזמת השרה שקד בעניין, כי "משילות אינה שקולה להפעלת סמכות ללא גבולות. משילות היא הגשמת מטרות הדרג המדיני בגבולות החוק . לכן ייעוץ משפטי עצמאי ואפקטיבי מקדם את המשילות ולא בולם אותה". לפי ההצעה של השרה שקד, היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה ייבחרו באמצעות ועדת איתור, דבר שיגרום לכך שהשרים ימנו למעשה יועצים משפטיים שהם משרת אמון שלהם. היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה משוכנעים שהדבר יגרום לפוליטיזציה בייעוץ המשפטי, שהיה עד כה בלתי תלוי .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
איילת שקד שרת המשפטים משפטים אולפן ווינט ynet
צילום: ירון ברנר
מומלצים