שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל, היהודים והבחירות בארה"ב
  דמוקרטי בכיר לשעבר מזהיר מפגיעה בטווח הארוך, יועץ המזוהה עם הרפובליקנים טוען ש"האנטישמיות מגיעה משמאל". איך ישפיעו התוצאות על טראמפ ו"עסקת המאה" שלו, והאם ישראל בכלל פקטור?

  "בניגוד למה שחושבים, אם הדמוקרטים יזכו בבחירות האמצע, מה שיותר סביר שיקרה, זה דווקא יהפוך אותם ליותר שמרנים מכיוון שהם זוכים באזורים שנחשבים שמרנים. גם הנרטיב שהדמוקרטים הופכים ליותר ליברלים ומכאן ליותר אנטי ישראלים – הוא לא נכון", כך העריך בכיר לשעבר במפלגה הדמוקרטית, שעדיין מעורב בענייני המפלגה, רגע לפני בחירות אמצע הקדנציה שמתנהלות היום (ג').

   

   

  הבכיר הדמוקרטי ששוחח עם עיתונאים ישראלים רואה דווקא התחזקות של התמיכה בישראל בקרב הדמוקרטים החדשים שייכנסו לקונגרס. שתי המפלגות בבית הנבחרים ימשיכו להיות בעד ישראל, במיוחד בתמיכה בהמשך מתן הסיוע הביטחוני לישראל, הוא אומר.

   

  "בטווח הקצר אני לא חושב שישראל צריכה להיות מודאגת. לטווח רחוק אני בהחלט חושש שחברי קונגרס יהיו פחות מחויבים לישראל מבעבר. אבל בבחירות האמצע האלה ייבחרו עדיין מחוקקים פרו ישראלים".

   

  לדבריו, הטבח בפיטסבורג עצמו לא השפיע על הבחירות, אך דבריו הנשיא טראמפ פגעו בו בעיקר בקרב המצביעים שלא מזוהים עם אף אחת מהמפלגות, שלא אהבו את האשמת התקשורת בעלייה באנטישמיות. בסקרים הפנימיים של המפלגה הדמוקרטית הבחינו בעליה בתמיכה של הקולות העצמאיים במועמדים דמוקרטים. "התשובות שקיבלנו הן שהעצמאים ציפו לאמירה מצד הנשיא שתרפא את הפצעים ולא תפלג. מהבחינה הזאת טראמפ ניכר את עצמו כלפי העצמאיים".

  בחירות 2018 - המבחן של טראמפ ()
   

  הבכיר הדמוקרטי ייעץ לראש הממשלה נתניהו להתחיל מיד בשיקום היחסים עם המפלגה הדמוקרטית לקראת בחירות האמצע, אחרי הנזק הגדול שנגרם לדבריו ליחסים עם ארה"ב בעקבות נאומו בפני הקונגרס נגד הסכם הגרעין עם איראן. "הנאום הזה היה אצבע משולשת מצידו של נתניהו והיתה לזה השפעה גדולה מאוד".

   

  מנגד, יועץ בחירות בכיר שמזוהה עם המפלגה הרפובליקנית חושב שבחירות האמצע עלולות להיות מאוד בעייתיות כלפי ישראל. "לצערנו הדמוקרטים הופכים ליותר שמאלנים ויותר אנטישמים. פרוגרסיביות מבוססת על זהות ולא משנה מה ישראל עושה הם ישנאו את ישראל וימצאו דרך לסובב את זה נגדה. במדינה הזאת רוב האנטישמיות באה מהשמאל", אמר.

   

  היועץ הוסיף כי "יש מיתוס כאן שישראל היא עניין דו מפלגתי. אבל זה ממש לא נכון. ישראל הפכה לסוגיה מפלגתית לגמרי. יש מחלוקת בין המפלגות על ישראל ואני חושש מאוד שאם ייבחר נשיא דמוקרטי – תיפגעו מאוד. לא חשוב מה יהיה בבחירות האמצע, אני חוזה שנראה יותר אלימות בארה"ב".

   

  מומחים לנושא הישראלי בגבעת הקפיטול שאינם מזוהים עם אחת המפלגות אומרים כי ההפחדות מצד הרפובליקנים שאם ייבחר נשיא דמוקרטי ישראל תיפגע קשות, אינם יותר מדמגוגיה. "בסך הכל ישראל עדיין מייצרת קונצנזוס דו מפלגתי בארה"ב, גם אם אכן יהיה יותר קשה להגיע אליו", טען האיש המעורה היטב בנושא.

   

  לפי סקרים בארה"ב, 74 אחוזים מהיהודים יצביעו עבור הדמוקרטים בבחירות האמצע היהודים בארה"ב ברובם אינם דתיים ומוגדרים מתונים וליברליים ולכן באופן טבעי נוטים להצביע יותר שמאלה. "ישראל אינה משחקת תפקיד בבחירות האלה עבור היהודים, נושאים אחרים כלכליים וחברתיים הם הפקטור הקובע", העריך המומחה.

   

  גורמים בכירים בממשלת ישראל מעריכים שאם המפלגה הדמוקרטית תתחזק בבחירות האמצע וטראמפ יאבד את הרוב בשני הבתים – הנשיא האמריקני יגביר את המעורבות שלו במדיניות חוץ ויתמקד בקידום "עסקת המאה" לשלום עם הפלסטינים כדי לחפש הישג במדיניות החוץ.

   

  באחרונה פורסם ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet כי בישראל חוששים שטראמפ יכניס לעסקה מרכיב של הכרה בירושלים כבירה העתידית של המדינה הפלסטינית וזאת כדי לאפשר לפלסטינים לרדת מהסולם ולהחזיר לשולחן את מדינות ערב המתונות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים