שתף קטע נבחר

"איש נלוז, IQ נמוך": אויבי טראמפ ינהלו חקירות נגדו

הרוב בבית הנבחרים יאפשר לדמוקרטים לזמן עדים מהממשל ולחשוף מסמכים. בוועדות הפיקוח, המודיעין והשירותים הפיננסיים יישבו אויבים מרים של הנשיא, כולל דמוקרטית שאותה כינה "בעלת IQ נמוך באופן בלתי רגיל". על הכוונת: הלבנת כספים בעסקיו, סחיטה רוסית והחזרי מס סודיים

כשדונלד טראמפ הזהיר אמש (יום ד') את המפלגה הדמוקרטית שלא לנצל לרעה את סמכויות החקירה שתזמן לה השתלטותה על בית הנבחרים, הוא ידע היטב מהי הסכנה הנשקפת לו משם. טראמפ זכה אמנם להישג מצוין כשהצליח לשמר את הרוב הרפובליקני בסנאט וכנראה אף להגדיל אותו, אבל בראשות הוועדות בבית הנבחרים, הנהנות מכמה סמכויות רבות עוצמה, יישבו עתה כמה משונאיו הגדולים ביותר במחנה הדמוקרטי, והם אינם משאירים מקום לספק בנוגע לכוונותיהם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בחירות האמצע בארה"ב סיקור נרחב :

מחקירה עד הדחה: מה יעשה בית נבחרים דמוקרטי?

סחף דמוקרטי בקרב נשים וצעירים בבחירות

פלסטינית ראשונה בקונגרס: "תקווה בתקופה חשוכה"

הסרסור מת במהלך הקמפיין - וזכה בבחירות

 

דונלד טראמפ ראשי ועדות דמוקרטיים לעתיד ב בית הנבחרים ש יעשו לו צרות (צילום: AFP, AP, MCT)
טראמפ ו-4 מראשי הוועדות. למעלה: ג'רלד נדלר ומקסין ווטרס, למטה: אלייזה קמינגס ואדם שיף(צילום: AFP, AP, MCT)

 

 

לוועדות בית הנבחרים יש סמכות לדרוש לקבל לידיהן מסמכים סודיים ולחייב גורמים רשמיים בבית הלבן או בצוות הקמפיין של טראמפ ובעסקיו להתייצב לשימוע בבית הנבחרים ולמסור עדות. צירים דמוקרטים צפויים להוביל עתה שלל חקירות שבמוקד שלהן תעמוד התנהלות טראמפ וממשלו – מחשיפת החזרי המס וניגודי-אינטרסים אפשריים של הנשיא ועד לשיתוף הפעולה שאולי היה בין אנשיו לבין רוסיה במהלך המרוץ לנשיאות ב-2016.

 

כבר שעות אחדות אחרי ניצחון הדמוקרטים בבית הנבחרים ירה טראמפ בציוץ בטוויטר, והזהיר את יריביו בבית הנבחרים כי אם יפתחו שם בחקירות נגדו – הוא עשוי לנצל את הסנאט כדי לפתוח בחקירות נגדם. "אם הדמוקרטים חושבים שהם הולכים לבזבז את כספי משלם המסים כדי לחקור אותנו בבית, גם אנחנו ניאלץ לחקור אותם בסנאט על כל ההדלפות של מידע מסווג שהם אחראים להן ועוד הרבה דברים אחרים. שניים יכולים לשחק את המשחק הזה!". שעות אחר כך השמיע הצהרה לוחמנית דומה במסיבת עיתונאים בבית הלבן.

נשיא ארה
הנשיא במסיבת עיתונאים. "לא כדאי לכם לפגוע בו"(צילום: AP)

גם מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל הזהיר את הדמוקרטים כי ניסיון לנצל את בית הנבחרים כדי "לפגוע בנשיא", כדבריו, עשוי לפגוע דווקא בהם ולהגביר את הפופולריות של טראמפ, כפי שקרה לביל קלינטון כשהרפובליקנים ניסו להדיח אותו בשנות ה-90. "יכול להיות שזו לא תהיה אסטרטגיה חכמה", אמר מקונל.

 

רוסיה גייט חוזרת

לא במקרה השמיעו טראמפ ומקונל את האזהרות האלה כבר שעות אחדות אחרי פרסום התוצאות. צירים דמוקרטים בבית הנבחרים לא המתינו זמן רב מרגע היוודע התוצאות, ושלחו לתומכיהם מסרים עבים שמעכשיו הם מתכוונים למרר את חייו של טראמפ. "העם האמריקני דרש שהממשל שלו ימסור לו דין וחשבון", אמר ג'רלד נדלר, דמוקרט מניו יורק שצפוי להפוך ליו"ר ועדת המשפט של הבית. "טראמפ אולי לא יאהב את זה, אבל הוא וממשלו יצטרכו להתחשב בחוקים שלנו ולתת דין וחשבון לעם האמריקני".

נשיא ארה
צופים בתגובת טראמפ על התוצאות. "נשפוך אור על שחיתות ובזבוזים"(צילום: AP)

הטונים המאיימים משני הצדדים עשויים להתברר כקדימון בלבד למה שצפוי בגבעת הקפיטול בשנתיים הקרובות. נדלר הוא רק אחד מארבעה דמוקרטים שניהלו בעבר עימותים חריפים עם טראמפ ושבינואר השנה יתמנו לראשי ועדות חשובות בבית הנבחרים.

 

אילייז'ה קמינגס, שיתמנה ליושב ראש ועדת הפיקוח של בית הנבחרים, הכריז היום: "אני מתכנן לשפוך אור על בזבוזים, שחיתות וניצול סמכות בממשל טראמפ. אני רוצה לחקור בכירים רמי-דרג בממשל שניצלו את עמדות הכוח שלהם ובזבזו כספים של משלם המסים, וכן את החלטות טראמפ לפעול למען מטרותיו הכלכליות שלו". הבית הלבן יוכל לקרוא תיגר על דרישות הוועדה ולגרור את הוויכוח לקרבות בבתי המשפט כדי לא לשתף פעולה.

דיאגרמה בחירות ארה
תוצאות - עדיין לא סופיות - של הבחירות לקונגרס

אדם שיף, שיהיה ראש ועדת המודיעין, כונה בעבר על-ידי טראמפ "אדם נלוז". שיף הצהיר כי בראשותו תחקור הוועדה את הטענות שכסף רוסי הולבן באמצעות עסקיו של טראמפ, ושלמוסקבה יש מנוף לחץ על הנשיא שמאפשר לה לסחוט אותו. ועדת המודיעין תוכל לפתוח מחדש את חקירת הקונגרס בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות, חקירה שנסגרה כשאת הוועדה הנהיגו הרפובליקנים. בהנהגתם הודיעה הוועדה כי לא נמצאו ראיות לקשרים בין רוסיה לאנשי הקמפיין של טראמפ, אבל הדמוקרטים טענו אז כי הרפובליקנים התעלמו מעובדות חשובות ומעדויות מפתח רבות. חקירה בקונגרס בנוגע להתערבות הרוסית תיעשה באופן פומבי יותר מחקירתו של התובע המיוחד החוקר שמונה על-ידי משרד המשפטים לחקור את הפרשה, רוברט מולר, ולא תישקף לה הסכנה שטראמפ יורה לסגור אותה, כמו במקרה של חקירת מולר.

 

הסימן המסחרי של איוונקה

את מקסין ווטרס, שתהיה יושבת ראש ועדת השירותים הפיננסיים, כינה פעם טראמפ "בעלת IQ נמוך באופן יוצא מגדר הרגיל". ווטרס ודמוקרטים אחרים רוצים בין השאר לחשוף פרטים על מערכת היחסים של טראמפ עם "דויטשה בנק" בגרמניה, והיא קראה פעמים רבות להדיח את טראמפ וניסתה להשיג מסמכים שעשויים לחשוף קשרים בינו לבין רוסיה. בין השאר יוכלו הדמוקרטים לבחון עניינים כמו 18 הסימנים המסחריים שנתנה סין בחודשים האחרונים לחברות הקשורות לטראמפ ולבתו איוונקה ואת השאלה אם מדובר בניגוד אינטרסים.

תומכי אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום: AFP)
דמוקרטים חוגגים את הלילה שהחזיר להם קצת צבע לפנים(צילום: AFP)

ריצ'רד ניל, שיהיה כנראה יושב ראש הוועדה העוסקת בענייני מסים, צפוי לירות את הירייה הראשונה בקרב בין הדמוקרטים לרפובליקנים. הוא אמר כי ידרוש משר האוצר סטיבן מנוצ'ין לחשוף את החזרי המס של טראמפ – נתונים שטראמפ סירב לגלות במהלך הבחירות לנשיאות, בניגוד לנשיאים קודמים. אם מסמכי המסים האלה אכן ייחשפו הדבר עשוי לגרור שלל חקירות בנוגע לנתונים שיתגלו בהם.

 

ועדת המשפט של ג'רלד נדלר תהיה אחראית לטיפול באחד הנושאים הרגישים מכול – תהליך הדחה אפשרי נגד טראמפ. מהלך כזה יהיה תלוי במידה רבה בתוצאות החקירה הפדרלית שמנהל התובע המיוחד מולר בפרשת "רוסיה גייט". הוועדה הזו צפויה גם לבחון דרכים להגן על מולר ועל החקירה שלו מפני כל ניסיון של טראמפ לטרפד אותה או להסתיר את ממצאיה.

בחירות אמצע ארה
8 מכל 10 מצביעים דמוקרטים תומך בהדחה(צילום: AFP)

הוועדה של נדלר אינה צפויה למהר לקדם הליך הדחה נגד טראמפ. נדלר עצמו הודה שכדי לקיים הליך כזה חייבת להיות ראיה ברורה שנעשה ניסיון לחתור תחת החוקה האמריקנית, ניסיון מזעזע עד כדי כך שהוא יטריד אפילו את תומכיו של טראמפ. על כל פנים לקונגרס עצמו אין סמכות לסלק את הנשיא מתפקידו במסגרת הליך הדחה, והדחה בפועל יכולה להיעשות רק באישור הסנאט, שבו יש כעת כאמור רוב רפובליקני.

 

עוד סיבה לכך שהדמוקרטים לא ימהרו לקדם הליך הדחה היא דעת הקהל: סקר NBC מהיום מלמד כי רוב המצביעים בבחירות אתמול, 54%, אינם סבורים שיש להדיח את טראמפ, ורק 41% סבורים שכן (אם כי בקרב דמוקרטים כמעט 8 מכל 10 תומכים בהדחת הנשיא). בחודשים שקדמו לבחירות נזהרו בכירים דמוקרטים מלהתבטא על האפשרות שיקדמו הדחה של טראמפ, מחשש שהדחת נשיא מכהן ללא סיבה מוצדקת למדי לא תתקבל בהבנה בציבור.

 

שובה של ננסי פלוסי

הערב אמרה המועמדת הבכירה לתפקיד יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, כי היא בטוחה שתהיה לה די תמיכה כדי להיבחר לתפקיד. פלוסי, בת 78 מסן פרנסיסקו, אמרה כי היא האדם הטוב ביותר לתפקיד וכי היא מסוגלת לאחד את הדמוקרטים.

 

בצל האיומים בחקירות נגד הנשיא ואנשיו אמרה פלוסי כי כשבית הנבחרים יתכנס שוב, בינואר, יחתרו הדמוקרטים למערכת יחסים דו-מפלגתית טובה. "יש לנו אחריות לחתור למציאת בסיס משותף היכן שאפשר. איפה שאין – אנחנו חייבים לעמוד על שלנו".

ננסי פלוסי (צילום: EPA)
ננסי פלוסי. "אני האדם המתאים"(צילום: EPA)

פלוסי הדגישה כי בפעם הקודמת שכיהנה כיו"ר בית הנבחרים, לפני כעשור, פעלה בשיתוף פעולה פורה עם הנשיא ג'ורג' וו' בוש, וכי תשמח לעשות זאת גם עם טראמפ. עם זאת היא הדגישה כי הדמוקרטים לא נבחרו כדי להיות חותמת גומי עבור טראמפ, וכי הם ידאגו לשמש כבלמים וכגורם מאזן לנשיא הרפובליקני.

 

פלוסי הייתה האישה הראשונה שכיהנה כיושבת ראש בית הנבחרים, תפקיד רב עוצמה. האדם שמכהן כיו"ר הבית הוא השני בתור לרשת את תפקיד הנשיא במקרה חירום – כשגם הנשיא וגם סגנו אינם יכולים למלא את התפקיד. היום שוחחה פלוסי עם מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל והשניים דנו באפשרות למצוא "דרך משותפת" בקונגרס החצוי שיתכנס בתחילת השנה.


פורסם לראשונה 07/11/2018 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ. יריבים מרים בקפיטול
צילום: AP
מומלצים