שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קנדה מתנצלת שלא קלטה ספינת פליטים יהודים שנמלטו מהנאצים
  ראש הממשלה הקנדי ג'סטין טרודו הביע צער על האופן שבו נהגה ארצו ב-907 נוסעיה של הספינה "סנט לואיס" שביקשו מקלט מהנאצים ונשלחו בחזרה לטבח. "נתנו לאנטישמיות לחלחל. נמשיך להיאבק בה"
  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו התנצל על כך שארצו סירבה לקלוט בשנת 1939 ספינה שעליה היו יותר מ-900 פליטים יהודים שנמלטו מגרמניה הנאצית. הוא הוסיף כי מחוקקים קנדים דאז ניצלו חוקים מסויימים במטרה להסוות אנטישמיות, וציין כי יתמיד במאבק נגדה.

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו מתנצל שארצו לא קלטה פליטים יהודים (רויטרס)
  "עלינו להתמיד במאבק באנטישמיות". ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו(רויטרס)
   

  פרט לקנדה, נדחתה הספינה "סנט לואיס" גם על ידי קובה וארצות הברית שלא איפשרו את קליטתם של נוסעיה אשר חיפשו מקלט. הם אולצו לשוב לאירופה ולפי ההערכות יותר מ-250 מהם נהרגו במהלך השואה.

   

  "הנחנו לאנטישמיות לחלחל לתוך הקהילה שלנו ולהפוך למדיניות רשמית. הפגנת אדישות שכזו כלפי הפליטים שנמלטו על נפשם, היא בבחינת אחריות מוסרית למותם", אמר טרודו בפני הפרלמנט.

   

  לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה הגבילה קנדה הגירה יהודית לשטחה, כשבין 1933 ל-1945 רק 5,000 פליטים יהודים הורשו להיקלט בה.

   

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו מתנצל שארצו לא קלטה פליטים יהודים (רויטרס)
  ראש ממשלת קנדה עם ניצולת השואה אנה מריה גורדון(רויטרס)
   

  מוקדם יותר נפגש טרודו עם אנה מריה גורדון, אחת הנוסעות שהיתה על סיפון הסנט לואיס וחיה כיום בקנדה. השניים שוחחו על הדרכים שבהן יכולה המדינה להיאבק למיגור האנטישמיות.

   

  טרודו התייחס גם לטבח בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג שבו נרצחו 11 בני אדם, במה שכונה המתקפה הקשה ביותר נגד יהודים בארצות הברית: "לצערנו הייתה לנו רק לאחרונה תזכורת טראגית בפנסילבניה לגבי האנטישמיות הגואה, ולכך שעלינו להמשיך ולעבוד יחד על מנת להביא לסופה".

   

  הוא הוסיף כי על הקנדים להתייצב נגד "האנטישמיות ושנאת הזרים שעדיין קיימת בקירבנו, בין היתר במוסדות החינוך ובמקומות העבודה. הכחשת שואה עדיין קיימת, שיעור האפליה והאלימות נגד יהודים בקנדה וברחבי העולם צובר תאוצה. לצערנו הרוע הזה לא חלף עם סיומה של מלחמה העולם השנייה".

    

  לאחר הטבח בפיטסבורג נרשמו בארה"ב ובקנדה מספר תקריות אנטישמיות. בין היתר הושחת בית כנסת בקליפורניה כשאלמונים ריססו על קירותיו כתובות נאצה בגנות יהודים. בלאס וגאס ריססו אלמונים צלב קרס וכתובת "הייל היטלר" על דלת דירתה של משפחה יהודית, כשגם במעונות אוניברסיטת נבאדה בעיר נרשם אירוע דומה.

   

   "כולם בקהילה צריכים להיות מודאגים מצורת השנאה הזאת שיכולה בקלות להידרדרות למשהו יותר מסוכן", אמר טוד פוליקוף, נשיא הקהילה היהודית בנבאדה. הוא הוסיף: הפחד הגדול שלנו הוא שהשנאה תתורגם למעשים חמושים, שכן היא כבר הפכה מקובלת בחברה שלנו, כמו מה שקרה בפיטסבורג".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים