שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

דירות 5 חדרים במחיר למשתכן בפחות ממיליון שקל

ארבעה מתושבי המועצה המקומית של גן יבנה שהגישו עתירה נגד תכנית בנייה בישוב - החליטו למשוך את העתירה; תוכניות פינוי בינוי והתחדשות עירונית בקריית אונו ובגבעתיים, וגם: איפה תוכלו למצוא דירת 5 חדרים במחיר למשתכן בפחות ממיליון שקל? צנרת התכנון

רשות מקרקעי ישראל הודיעה אתמול (ד') כי שיווקה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן 2 מתחמים לבניית 110 דירות למגורים בשכונת נאות הכפר בקריית מלאכי, מתוכן 85 דירות במסלול מחיר למשתכן והיתר בשוק החופשי.

 

מחירי הדירות מבטאים הנחה של כ-23% ממחיר דירות דומות בשוק: המחיר התחלתי לדירת 85 מ"ר יעמוד על כ-704 אלף שקל, המחיר התחלתי לדירת 100 מ"ר יעמוד על כ-809 אלף שקל והמחיר התחלתי לדירת 120 מ"ר יעמוד על כ-950 אלף שקל. הדירות כוללות מרפסת, מחסן וחניה.

 

מדובר בשכונה חדשה בשטח של כ-150 דונם, שתכלול גם מבני ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים, דרכים ושבילים להולכי רגל ומוסדות ציבור. במכרזים זכו מגידו י.ק. יזום בע"מ ות.ד הנדסה בע"מ. בסך הכל התקבלו למכרז התקבלו שש הצעות.

 

אור ירוק לבניית 1,500 דירות בגן יבנה

תושבי המועצה המקומית, שעתרו לבית המשפט העליון נגד תוכנית לבניית כ-1,500 יחידות דיור ביישוב, החליטו למשוך את העתירה השבוע (ב') בהמלצת השופטים, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ג'ורג קרא ויוסף אלרון.

 

מדובר בתוכנית שקידמה החברה הממשלתית דירה להשכיר ושאושרה בהליך מזורז בוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל). ארבעה מתושבי גן יבנה עתרו נגדה לבית המשפט המחוזי בלוד, אשתקד, וזה דחה את העתירה בחודש ינואר השנה.
הדמיית תכנית הבנייה גן יבנה (קרדיט: אסף פרץ ודירה להשכיר)
הדמיית תכנית הבנייה בגן יבנה. "רוח גבית חשובה לעבודת הוותמ'ל"(קרדיט: אסף פרץ ודירה להשכיר)
 

העותרים ערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון, אולם החליטו לבסוף למשוך אותה. בפסק הדין צוין כי "בהמלצתנו ולאחר השלמת הטיעונים בעל פה, הודיעה באת כח המערערים (המערערת 4) כי המערערים אינם עומדים על הערעור". הערעור נדחה ללא צו הוצאות. ממנהל התכנון נמסר כי בכך הוסרו העיכובים במימוש התוכנית ונסללה הדרך להמשך פיתוח היישוב.

 

העותרים טענו בין השאר כי התוכנית אושרה בהליך פגום, אינה נותנת מענה לבעיות תכנוניות וצפויה לשנות באופן מהותי את אופיו הכפרי-קהילתי של היישוב. שופטת בית המשפט המחוזי זהבה בוסתן, דחתה את העתירה דחה את העתירה כאמור וחייב את העותרים בהוצאות משפט ושכר טרחה.

 

בפסק הדין שניתן בערכאה הקודמת קבעה שופטת בית המשפט המחוזי, זהבה בוסתן, כי העתירה הונעה מאינטרס אישי צר ומרצונם של העותרים, "כי היישוב גן יבנה יוותר כפי שהוא". עוד צוין בהחלטה, כי "אל מול אינטרס זה של ארבעה תושבים, עומד האינטרס הציבורי אותו מייצגת הוותמ"ל, המבקש לתת פתרון למצוקת הדיור בישראל ומצוי בסדר העדיפויות הלאומי". בית המשפט המחוזי דחה בזמנו גם את הטענות לפיהן היה מקום להמתין לתכנון כוללני של היישוב, שכן הדבר יסתור את תכלית חוק הוותמ"ל, וקבע כי התוכנית נותנת מענה מקיף למכלול נושאים תכנוניים, בהם תשתיות ומבני ציבור.

 

התוכנית של גן יבנה יצאה לדרך בדצמבר 2014 בעקבות הכרזה של קבינט הדיור על המתחם כמועדף לדיור, שאפשרה לקדם אותה במסלול המהיר של הוותמ"ל. היא משתרעת על טח של כ-600 דונם מצפון מערב לגן יבנה, מזרחית לכביש 4 ומדרום למושב גן דרום. התוכנית כוללת צמודי קרקע לצד בניינים עד 4 קומות, כאשר 30% מהדירות מיועדות להשכרה ארוכת טווח, 240 יחידות דיור מיועדות לדיור מוגן ו-20% יוקצו לדירות קטנות. בנוסף היא כוללת פארק עירוני של 85 דונם, כ-11 אלף מ"ר מסחר ותעסוקה, וכן הסדרה של כביש גישה ממנה לכביש 42, ולתחנת רכבת עתידית.

 

מתכננת הוותמ"ל, דקלה פרסיקו, מסרה כי "בית המשפט נותן רוח גבית חשובה לעבודת הותמ"ל בהתמודדותו מול משבר הדיור, ומתייחס לתפיסת העולם שמקודמת בוועדה - ששכונות טובות המייצרות איכות חיים לתושביהן חייבות לכלול בתוכן את כל המרכיבים של חיים עירוניים ובכלל זה מבני ציבור ושטחים ירוקים, תעסוקה ומסחר. המדיניות בותמ"ל אינה לאשר תכניות 'עירומות' למגורים בלבד ושיש צורך להלבישן בתכניות נוספות, אלא תכנון מקיף ויסודי של תכניות שלמות המבטיחות מענה לצרכי העיר ותושביה עם מימושן".

  

700 דירות בקריית אונו

תכנית פינוי בינוי נרחבת נוספת בקריית אונו קיבלה לאחרונה תוקף ויכולה לצאת לדרך. מדובר בתוכנית המשתרעת על שטח של כ-30 דונם בדרום העיר, בין הרחובות יאנוש קורצ'ק ולוי אשכול, במסגרתה ייהרסו 11 בנייני שיכון ותיקים עם כ-232 דירות.

הדמיית תכנית הבנייה בקריית אונו (קרדיט: קבוצת כנען)
הדמיית תכנית הבנייה בקריית אונו(קרדיט: קבוצת כנען)
   

במקום מתוכננים להיבנות 7 מגדלי מגורים בני 19-16 קומות ועוד 3 בניינים בני 8 קומות, עם 690 דירות, כאשר 20% מהן מיועדות להיות דירות קטנות. בנוסף היא כוללת שטחי מסחר בהיקף של 1,500 מ"ר, ו-1,500 מ"ר נוספים למבני ציבור.

 

התוכנית אושרה למתן תוקף בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב בחודש יולי האחרון, בכפוף למספר תנאים שנדרשו היזמים למלא. לאחר שהיזמים הציגו עמידה בתנאים, התוכנית אושרה ופורסמה לפני כשבועיים ברשומות, מה שמאפשר ליזמים להוציא היתרי בנייה.

 

בקבוצת כנען, יזמית התוכנית, מעריכים כי היתרי הבנייה יתקבלו בתוך שנה עד שנה וחצי. אייל הנדלר, יו"ר הקבוצה, מסר כי מדובר בתוכנית פורצת דרך, שכן היא הראשונה לקבל היתר לחריגת בניה לגובה מעל 86 מטר באזור סובב נתב"ג מידי רשות שדות התעופה האזרחית.

 

פינוי בינוי בגבעתיים

חברת מטרופוליס החלה מוקדם יותר השבוע בשלב השני בפרויקט ההתחדשות העירונית שהיא מקדמת בגבעתיים, והרסה שני בניינים ברחוב שדה בוקר, מספרים 17-19 ו-25-27. זאת בנוסף לשני בניינים נוספים ברחוב, שהחברה הרסה כבר לפני כשלושה חודשים. במקום 4 הבניינים שנהרסו, מתוכננים 5 בנייני בוטיק.

 

 

על פי התכנון, החברה תהרוס בסך הכל 6 בניינים בני 2 קומות שנבנו בשנות ה-50, ותבנה במקומם 9 בניינים בני 8 קומות, עם 200 דירות של 5-3 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. לכל בניין מתוכנן חניון תת-קרקעי. בנוסף יכלול הפרויקט פיתוח סביבתי ופינות ירוקות.  

פינוי בינוי גבעתיים (צילום: REACHOUT.co.il)
פינוי בינוי גבעתיים(צילום: REACHOUT.co.il)

מטרופוליס, שבשליטת הקבוצות אלייד ואלדר, החלה כבר בשיווק המתחם בשם "מטרופוליס גבעתיים". דירות 3 חדרים מוצעות במחיר שמתחיל מ-2.32 מיליון שקל ודירות 4 חדרים בשטח של כ-100 מ"ר, במחיר שמתחיל מ-2.8 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
גן יבנה. אופי כפרי
צילום: בני דויטש
מומלצים