שתף קטע נבחר

"ייתכן שהאסטרואיד הוא שריד מכלי חלל של תרבות חייזרית"

שמואל ביאלי, אחד החוקרים שפרסם את המחקר על האפשרות שהאסטרואיד דמוי הסיגר, נשלח על ידי "תרבות חייזרית", אמר בראיון לאולפן ynet כי החשד עלה כשהאסטרואיד האיץ: "אחת האפשרויות שדנו בה זו האפשרות שמדובר באובייקט שהוכן על ידי תרבות אחרת"

המחקר שטוען כי ייתכן שהאסטרואיד "אומואמואה", שנראה כמו מעין סיגר אדמדם, נשלח על ידי "תרבות חייזרית" - ממשיך להכות גלים בעולם. את המחקר על האסטרואיד הגיע מחוץ למערכת השמש שלנו - חיברו שני חוקרים ישראלים מאוניברסיטת הרווארד היוקרתית, פרופ' אבי לייב ושמואל ביאלי.

 

 

בראיון לאולפן ynet הסביר ביאלי מה מיוחד באסטרואיד, שהגיע כאמור ממערכת שמש אחרת:  "הצורה שלו היא מאוד לא שגרתית. היא שום דבר שהכרנו עד היום מאסטרואידים ושביטים במערכת השמש. יש אפשרות שהוא מאוד מוארך וצר, אבל למעשה זו לא האפשרות היחידה; אפשרות נוספת היא שהוא דף נייר, כמו איזשהו פנקייק, משהו מאוד פחוס ורחב, אבל בכל מקרה לא מדובר באיזשהו מבנה סלעי פשוט כמו כדור שאנחנו בדרך כלל רגילים לראות בתוך מערכת השמש שלנו".

 

אז מה גרם לעלות את ההשערה שמדובר באפשרות לעצם שנשלח על ידי "תרבות חייזרית"? ביאלי השיב: "מה שקורה זה שיש תופעה שהיא לא מוסברת, שדורשת הסבר וזה שהאובייקט נראה מאיץ, והדבר הזה בהתחלה התפרש כתופעה שנגרמת מזה שהאובייקט הוא כוכב שביט. ככל שהסתכלו עוד ועוד באובייקט, לא ראינו שום פעילות שביטית וגם המאמרים התיאורטיים שדנים בנושא הראו שזה מאוד בעייתי להסביר את התאוצה, על ידי זה שהאובייקט הוא כוכב שביט. נשאלת השאלה מה גורם לתאוצה? כיוון שאנחנו לא מכירים אובייקטים כאלו בטבע, אז אחת האפשרויות שדנו בה זו האפשרות שמדובר באובייקט שהוכן על ידי תרבות אחרת".

 

האסטרואיד המוזר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האסטרואיד המוזר(צילום: AFP)

 

אז האם יש תרבות מסוימת בעולם שמנסה ליצור איתנו קשר? החוקר הישראלי לא פוסל את האפשרות: "גם אם באמת מדובר בתרבות חייזרית, זה לא בהכרח אומר שזו משימת ריגול או משימה ליצירת קשר, יכול מאוד להיות שמדובר בשרידים מכלי חלל של תרבות חייזרית אחרת, מה שאנחנו קוראים לזה 'זבל חלל' שפשוט הגיעו לפה במקרה. מה שבטוח זה שהאפשרות הזו לא נפסלה".

 

לגבי הביקורת שנשמעה על ידי חוקרים אחרים על המאמר, אמר ביאלי: "אנחנו לעולם לא אמרנו ש'הנה גילינו חייזרים' או 'שזה בוודאות חייזרים' או 'ככל הנראה', לא. המאמר הוא מדעי לחלוטין. ההשלכות שלו הן מרחיקות לכת, אנחנו רק בדקנו אם אפשר לשלול את זה או לא".

 

בעניין האפשרות של שיגור חללית לאסטרואיד כדי לבדוק מהי, אמר החוקר הישראלי: "לגבי האסטרואיד הזה, כנראה שזה כבר מאוחר מדי אם כי יש איזשהו מאמר שחושב שאולי יש בכל זאת סיכוי -אם נצליח לשגר משהו בשנתיים הקרובות, אבל זה דורש מאמצים מאוד גבוהים. לאסטרואיד הזה כנראה שלא נגיע, אבל אפשר לנסות להגדיל את יכולות התצפית שלנו ולהיות מוכנים לגלות גופים כאלה בעתיד ואז אם נהיה ערוכים עם טכנולוגיה כזו בעתיד, בעיקרון הטכנולוגיה קיימת ובעיקרון זה אפשרי".

 

ולשאלה הגדולה - האם יש חיים אחרים אי שם? ביאלי בטוח שכן: "רק על בסיס המספרים של כמה כוכבים יש, אפילו רק בגלקסיה שלנו, הסבירות שיש עוד חיים מחוץ למערכת השמש מבחינת המספרים היא גבוהה ואפילו יש כאלה שקוראים לזה פרדוקס, איך עד עכשיו לא שמענו מהם? אם יש חיים אז מפה אפשר רק להתחיל לדמיין איזה חיים אלו, מה הם עושים, מה הרצונות שלהם. האם נגלה ב-100 שנה הקרובות? אני בהחלט לא יודע, אבל אנחנו בהחלט מנסים ובהרבה כיוונים שונים".

 

למאמר המלא:

https://arxiv.org/pdf/1810.11490.pdf

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האסטרואיד "אומואמואה"
צילום: AFP
מומלצים