שתף קטע נבחר

פרשת הצוללות: גבאי ולפיד תקפו את נתניהו, הליכוד: "משתתפים בצערם"

הודעת המשטרה על המלצות לאישום בתיק 3000 כללה כמה ממקורביו של רה"מ, ובאופוזיציה מיהרו להגיב. לפיד: "נתניהו לא יכול להמשיך בתפקיד". גבאי: "אם נתניהו לא ידע - הוא לא כשיר". הליכוד: "הניסיונות של השמאל להדביק את פרשת הצוללות לראש הממשלה נתניהו התרסקו אל קרקע המציאות"


 (צילום: רויטרס, מוטי קמחי) (צילום: רויטרס, מוטי קמחי)
(צילום: רויטרס, מוטי קמחי)

בעקבות פרסום המלצות המשטרה היום (ה') נגד שישה חשודים בפרשת הצוללות, בהם כמה מקורבי בנימין נתניהו, קוראים לו ראשי האופוזיציה להתפטר מראשות הממשלה. יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, כתב בתגובה: "המלצת המשטרה להעמיד לדין בעוון שוחד בפרשת הצוללות את מפקד חיל הים, סגן ראש המל"ל, ראש הסגל של ראש הממשלה והעו"ד האישי והאדם הכי קרוב אליו, לא מאפשרות לבנימין נתניהו להמשיך ולכהן עוד בתפקידו. במשמרת שלו, אנשי אמונו והקרובים לו ביותר חשודים כי סחרו בקודש הקודשים של מדינת ישראל".

 

בצהריים הודיעה המשטרה כי ישנה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום נגד שישה מעורבים בתיק 3000: מקורבו של ראש הממשלה עו"ד דוד שמרון; סגן ראש המל"ל לשעבר אבריאל בר יוסף; מפקד חיל הים לשעבר אליעזר "צ'ייני" מרום; השר לשעבר ויו"ר קרן היסוד מודי זנדברג; ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה ומזכיר חברת קצא"א דוד שרן, ותא"ל (במיל') שייקה ברוש. לא נמצאה תשתית נגד מקורב אחר של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו.

 

"תיק 3000" עוסק בחשדות למסכת עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שכללה עובדי ציבור, גורמים עסקיים ונושאי משרה בכירים בשנים 2017-2009 במטרה לקדם אינטרסים עסקיים הנוגעים לרכש צוללות וכלי שיט עבור מדינת ישראל מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ. בהודעת המשטרה נטען כי שמרון חשוד שעשה שימוש במעמדו ובקרבתו לראש הממשלה בנימין נתניהו, אל מול גורמי ממשל ועובדי ציבור שמולם פעל על מנת לקדם את עסקאות כלי השיט.

פרשת ה צוללות ()
פרשת ה צוללות

 

 

לפיד הוסיף: "נתניהו חייב לציבור הסבר. מה הוא עוד לא ידע? איך קרה שסביבו הרוויחו לפי החשד עשרות מיליונים מתחת לשולחן בעסקת נשק רגישה שהוא ניהל באופן אישי? איך ייתכן שהוא לא ידע, ומדוע אישר מכירת צוללות מתקדמות למצרים תוך שהדבר הוסתר משר הביטחון, משרד הביטחון וצה"ל? אם כל זה קרה מבלי שנתניהו יודע מה הולך אצלו בלשכה, הוא אינו כשיר להמשיך בתפקידו".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, כתב: "גניבת כסף ממערכת הביטחון היא בגידה בחיילי צה"ל. בכסף הזה יכולנו לרכוש נגמ"שים במקום הנגמ"שים המיושנים שאיתם נכנסו החיילים שלנו לעזה לפני ארבע. אם ראש הממשלה ידע על מעורבות מקורביו הוא צריך להתפטר. אם הוא לא ידע - עליו להתפטר כי הוא לא כשיר לנהל את מערכת הביטחון שלנו".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "הניסיונות של השמאל להדביק את פרשת הצוללות לראש הממשלה נתניהו התרסקו אל קרקע המציאות. אנו משתתפים בצערם של לפיד וגבאי שגם הפעם נגוזה תקוותם הנואשת להחליף את ראש הממשלה נתניהו באמצעות האשמות סרק".

 

גורם המעורה בחקירה אמר ל-ynet כי "פרשת הצוללות היא קו פרשת המים של הרכש הביטחוני, בדיוק כמו פרשת קו 300 עבור מערכת הביטחון. עד המדינה מיקי גנור חשף אותנו לעולם של הרכש האסטרטגי העסקי. הוא סיפר לנו איך זה קורה בפועל: איך מתקבלות החלטות בעניין ביטחון המדינה, במקרה הזה החלטות בנוגע לרכישת כלי שיט במאות מיליוני אירו". הוא אמר עוד כי "אנחנו חושבים שהחלטות כאלו מתקבלות על סמך ישיבות מסודרות, אבל לצערנו גילינו איך הן מתקבלות בהינף יד וכיצד נכנסים שיקולים זרים עבור בצע כסף".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג: "השאלה אם נתניהו ידע או לא היא לא חשובה. כששורה של בכירים, אנשי אמונו ומקורביו קשרו כדי לסחור בביטחון המדינה בשביל מליונים לכיס, זה פשע מאורגן, גם אם לפי הקודים של העולם התחתון שמרו על הבוס. זו מציאות בלתי נתפסת שלא מאפשרת לנתניהו להישאר עוד יום אחד בתפקיד".

 

חבר ועדת החוץ והביטחון ח"כ עפר שלח כתב בתגובה להמלצות המשטרה: "אם נתניהו לא ידע על כל זה - חמור מאוד. אם ידע, זה חמור עוד יותר. לא צריך הליך משפטי כדי לדעת את מה שברור לכל אזרח בישראל: האנשים המקורבים ביותר לראש הממשלה נגעו בכסף בסכומים גדולים בעסקה הביטחונית הרגישה ביותר בישראל, בעודם משרתים את ראש הממשלה - הן בענייניו הפוליטיים והאישיים והן בעניינים מדיניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, מוטי קמחי
נתניהו, לפיד וגבאי
צילום: רויטרס, מוטי קמחי
מומלצים