שתף קטע נבחר

משרד הבריאות חושף: אלו היישובים הכי מחוסנים לחצבת

בהלת החצבת: משרד הבריאות חושף לראשונה את שיעורי ההתחסנות בישראל לפי יישובים. על פי הנתונים, המתייחסים לתלמידים שקיבלו את החיסון בכיתה א' בשנת הלימודים הקודמת, בארבעה יישובים בארץ ישנם מעל 20% ילדים לא מחוסנים. סגן שר הבריאות ליצמן: "יש להמשיך ולהתחסן, החצבת עדיין לא מאחורינו"

מושב אלישיב שבעמק חפר הוא היישוב שבו שיעורי החיסון נגד חצבת היו הנמוכים ביותר בשנת הלימודים הקודמת: 84% מתלמידי כיתה א' המתגוררים בו לא התחסנו נגד המחלה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות על שיעורי התלמידים בכיתות א' בישראל שקיבלו את החיסון MMR (חזרת, אדמת וחצבת), הנחשפים לראשונה.

  

הנתונים מתייחסים לשנת הלימודים הקודמת ורק ליישובים שבהם יש 30 תלמידים ויותר. מכיוון שהנתונים מבוססים על החיסונים הניתנים בבתי־הספר, הם אינם משקפים את המצב בקרב קהילות שאינן חלק ממערכת החינוך הממלכתי.

 

 

 יעקוב ליצמן בסניף מוקד לרפואה דחופהמוקד לרפואה דחופה (צילום: אפי שריר)
סגן השר ליצמן. להמשיך ולהתחסן(צילום: אפי שריר)
 

 

עוד ברשימת היישובים הכי פחות מחוסנים היישוב אור הגנוז, השייך למועצה האזורית מרום גליל, שבו 27% מתלמידי כיתה א' לא קיבלו את החיסון, מושב מסלול בדרום שבו 22% מהתלמידים לא חוסנו, והקיבוץ מעברות שבעמק חפר, שאחד מכל חמישה מילדי כיתות א' בו לא קיבל את החיסון.

  

בראש היישובים עם שיעורי החיסון הגבוהים ביותר נמצאת בית ג'אן עם 0% של תלמידים בכיתה א' שאינם מחוסנים. עוד ברשימה נמצאות רמלה, ניצנים וגבים עם 1% בלבד של תלמידים שאינם מחוסנים נגד חצבת. קדימה־צורן, פתח־תקווה, נתניה, אזור, מודיעין־מכבים־רעות, לוד, באר יעקב, יבנה ועוד עם 2% של תלמידים שאינם מחוסנים. אשקלון, חולון, כפר־סבא, אופקים ועוד עם 3% בלבד של תלמידים שאינם מחוסנים.

טבלת יישובים חיסונים ()
טבלת יישובים חיסונים

 

עד אתמול דווח על 1,521 חולים בחצבת השנה - מספר החולים הגבוה ביותר שנרשם בעשור האחרון - ובהם 63 חולים בני 0־5 חודשים, 159 חולים בני 6־11 חודשים, 447 חולים בני שנה עד 4, 321 חולים בני 5־9, 205 חולים בני 10־19, 85 חולים בני 20־29, 85 חולים בני 30־39, 102 חולים בני 40־59, ו־13 חולים בני 60 ומעלה. לגבי 41 מהחולים אין דיווח של גילם.

 

רוב החולים, 904, היו מאזור ירושלים, באזור צפת דווח על 239 חולים, באזור תל־אביב נרשמו 98 חולים, ובפתח־תקווה 96. הכי מעט חולים נרשמו באשקלון - 5, בכנרת - 3 ובאזור נצרת התגלה בשנה האחרונה רק חולה אחד.

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "אין להקל ראש ויש להמשיך ללכת ולהתחסן. ישנה עלייה במספר המתחסנים וזוהי תוצאה של עבודה מאומצת של כל הגורמים במערכת הבריאות, אך עדיין החצבת לא מאחורינו".

  

"אנחנו בריכוז מאמץ אדיר על החצבת והמערכת משתלטת על האירוע, למרות שאנחנו צפויים לצערי עוד לראות עלייה במספר הנדבקים", הוסיף מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. "בהובלת הצוותים הרפואיים שלנו, ובעיקר צוותי האחיות המקצועיות והמסורות הצלחנו להעלות את הכיסוי החיסוני. בחלק מתחנות טיפת החלב הצליחו להעלות את שיעור החיסון למעל 90%".

 

היכנסו לרשימת היישובים המלאה 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיעורי ההתחסנות בישראל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים